• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    STETKINS: Já tedy už nějakou dobu nehledal ceny ale z poslední stavby mě to na 1m2 desky vyšlo materiálově 1800Kč pěnosklo 600Kč doprava. Betonová roznášecí deska 220mm 600Kč ocel 800Kč, mechanizace 1100Kč To je 4900Kč/m2. Dále musíš řešit H2O/radon izolaci to máš třebas další litr na m2. Nepočítám svojí práci, jen to co dám někomu dalšímu.
    Takže řekněme že máš 100m2 bungalow ať se to dobře počítá. Tak jsi na skoro 600k Kč za desku. Za to se vejdu s uzavřenou hrubou stavbou dřevostavby v pasivním standardu.
    Ano pokud je součástí garáž není to vhodný příklad a s tím samo nepočítám. Jestli máš stavební firmu a nějakou tu mechanizaci zvládneš vlastními silami, je to asi trochu jiné číslo.

    Ale pokud zakládáš na rovině (protože jinde je to ještě větší nepoměr v prospěch pilotů/zemních vrutů), tak na té stometrové stavbě je to 16-20 vrutů po 3-4k. A vyřešíš tím všechno, vyjma tepelné izolace.

    To horrero nebylo o založení stavby ale o propojení s terénem. Prostě tam bude mezera budeš pokračovat nějakou samostatnou terasou, vchodem čímkoli. tedy budeš oddělen od okolního terénu příkopem. Ale můžeš pokračovat v úrovni podlahy.

    Ano je to o dost více, ale i to 2% stlačení může být problém. BTW poslední dobou už se dvouprocentní stlačení ani neudává v TL. A vůbec netuším proč. Zrovna nedávno jsem to potřeboval řešit a našel jsem to až u Xtého výrobce :-(
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    CUKI: Přehánění to rozhodně je, teda pokud někdo není debil a nedělá si desku na vaně pod nezateplenou garáž :-)
    Deska není ani 10% ceny stavby (alespoň u našich staveb)

    Horrero neznám, ale podle toho co jsem v rychlosti vyhledal, tak se to úplně nehodí pro založení těžších staveb...

    Ano tlakové zatížení se udává při 10% stlačení, ale standardní xps má při tomhle stlačení 300kPa, při 2% stlačení pak 130kPa, tedy řádově jinde, než kolik MMORT7 potřebuje...
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: Jo s tvým statikem to chápu. Než by jsi ho zaplatil, tak za to tu desku uděláš :-)

    Ty pásy mi ale nepřijdou úplně mimo. I když pro ten tvůj dům by ty zemní vruty strojově a nebo jen vyhloubené díry pro piloty nevyšli nijak draho.
    V každém případě pásy a nebo deska nejsou jenom o tom železe a betonu. Ale i o hydroizolaci, radovovému řešení.

    Výhoda základové desky je zase udržování stabilní teploty pod deskou, což zase s pěnosklem většinou dost padá.

    Pokud bych dělal desku, tak už bych ji chtěl jako finální podlahovou, tam je ale zase nevýhoda zvukové neprůzvučnosti. No všechno má něco. Ale rozdíl v množství materiálu je mnohonásobný.
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: Přehánění to není, ale záleží co do toho všechno počítáš a a jakej posh standard realizuješ. V každém případě je lepší pěnosklo pod plovoucí desku než, špatně izolovaný domek.

    STETKINS: Dá se elegantně vyřešit alá horrero
    STETKINS: Bacha XPS se udává tlak při 10% stlačení. Je potřeba s tím počítat.
    MMORT7
    MMORT7 --- ---
    STETKINS: Tak diky, z xps to bude jednodušší.

    Takhle od oka tedy 10 cm xps a na to 15 cm armovaného betonu třeba b25 s kari oka 10x10 6mm pro zatížení 700kg/m2 v pohodě?
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    MMORT7: psal jsi 700kg/m2 to nic není :-D
    MMORT7
    MMORT7 --- ---
    STETKINS: nosnost?
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    MMORT7: Vhodná je, ale je nějaký důvod tam nepoužít ten xps?
    MMORT7
    MMORT7 --- ---
    Když už se tu píše o pěnosklu, tak dotaz: je pěnosklová drť vhodná místo extrudovaného polystyrenu pod masivní krbovou obestavbu?
    Zatížení cca 700 kg/m2, skladba 10cm drceného pěnoskla a 15cm beton s kari.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    STETKINS: Navíc já jsem měl podlahové vazníky 50 cm, další staticky ošidné místo…
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    VO_D_KOLEK: jasný, já to mám třeba takhle - 20ks patek, dům cca 9x10,5m:

    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    STETKINS: Jednak hustota patek, ale hlavně rozměry trámů, které by je podélně propojovaly. Nakonec by snad byly lepší traverzy.
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    VO_D_KOLEK: co myslíš tou bytelností podlahy, že tě to tak překvapilo?
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    STETKINS: Rozumím, vana nebo patky.
    Jak jsem psal, původně jsem chtěl patky (kvůli vodě), ale bytelnost konstrukce podlahy (a nemám v tom důvod statikovi nevěřit) mě nemile zaskočila. A vanu s podlahou metr nad terénem jsem nevymyslel, ikdyž jsem se snažil.
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    VO_D_KOLEK: dřevostavbu na desce navrhujeme vždycky na vaně. Na pasech to nemám rád, protože pak "zapichuješ" dřevo do izolace podlahy a pokud to chceš mít bezbariérové (což pokud nejsi magor, tak chceš), tak je to problematické, protože jdeš pod úroveň terénu...
    Někdy je vhodné založení na patkách a máme tak taky poměrně dost domů založených páč tady abys rovinu pohledal. Dokonce jsme i patky dělali z recyklovaných materiálů a dost lidí to po nás opakovalo a vydávalo za svůj nápad :-D U založení na patkách se ale často zapomíná na řešení okolí domu, které může být dost drahé a problematické, ale při stavbě domu to většinou nikdo nepočítá :-D
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    STETKINS: Cuki si rád zapřehání :)

    Dřevák na betonové desce – z důvodů, co popisuju? Nebo ještě něco? Mně to totiž zezačatku (před výpočty) přišlo jako hrozbá škoda betonu…
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    CUKI: My jsme od zakládání na pěnoskle odešli tedy hlavně kvůli dopravě, ale trochu z jiného důvodu. Prostě nám často s autem nedojedou na stavbu a hlavně pěnosklo vyjde draho. Navíc, když ti chybí 5m3 pěnoskla, tak je to pěkně na prd, zvlášť když je výroba pár set km daleko...

    Rozhodně bych nesouhlasil s tvrzením, že dřevostavby nepatří na desku - ve většině případů to vidím jako ideální řešení...
    "To je prostě věc povahy, ale že vypláznou částku na desku na pěnoskle za cenu za kterou se to dá postavit celé?" - to myslíš nezateplenou garáž? To je asi jediný případ, kdy tohle tvrzení není úplná píčovina :-D
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Nechtěl jsem to tady ventilovat, ale od optimalizovaného domu jsem došel až ke stavbě z BTS 🤦
    Trvalo to rok a proběhlo to zhruba takhle:
    - statik spočetl patky a z výpočtu vyšlo, že ekonomičtější variantou by byly tři řady pasů (3 x 16 m)
    - neustále se mu nelíbilo napojení stěnových a podlahových vazníků – aby, bylo by poměrně náročné na detaily
    - když už se uvažovalo o pasech, navrhl betonovou desku – ze statického hlediska a z jednoduchosti navázání stěnovými vazníky
    - když už bylo uvažováno o desce, vzpomněl jsem si na možnost jednu ze ztužujících příček (podélnou) vyzdít (jako b optimalizmu) – jednak kvůli lepšímu ztužení (původní varianta by byla z trámků na to dimenzovaných), jednak kvůli akumulaci. A protože projekt počítal ještě s dalšími dvěma ztužujícími příčkami (příčnými), od jejich vyzdění k vyzdění všeho už byl jenom krůček (a ten jsem teda učinil já, protože BTS znám). Kromě statiky a snadnosti provedení se tímhle vyřešila akustika.
    (Střecha zůstává sedlová s minimálním sklonem, z vazníků určených k vyfoukání izolací.)

    Protože trvám na tom, že deska bude až metr nad terénem (voda), padla možnost založit dům na XPS.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ANNONKA: Protože se to nedováží z vedlejší vesnice, je to energeticky velmi náročné a dovézt 200m3 pěnoskla odněkud z Německa mi tedy nepřijde košér, když to není vůbec potřeba. Dřevostavby RD až na nějaké výjimky vůbec nepatří na základovou desku! Další materiál na víc.

    Jako uvědomuji si, že lidi netrápí ekologie. To je prostě věc povahy, ale že vypláznou částku na desku na pěnoskle za cenu za kterou se to dá postavit celé? Asi jsme fakt děsně zazobaný...
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    CUKI: proč ne? Vždyť je recyklovatelné...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam