• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MISERYKaretkování
    Historie
    Tkaní na karetkách je velice stará textilní technika. Nejstarší nalezené karetky pocházejí z mladší doby kamenné. Nejstarším známým dokladem tkaní stuh tímto způsobem je tzv. Ramsesův pás (Liverpoolské muzeum) – 5 metrů dlouhá šerpa asi z 12. století př.n.l. nalezená v královském hrobě blízko Théb. Pás byl tkán na 300 karetkách. Další nález pochází ze 3. století n. l. Jedna se o zbytky pláště, které byly objeveny v Thorsbergerské bažině v Šlesvicku-Holštýnsku. Plášť byl tkán na speciálním svislém stavu a karetkové lemy vznikaly přímo s tkaninou a přirozeně na ni navazovaly. Ojedinělý soubor karetek i se zachovalou osnovou se nalezl ve vybavení vikingské pohřební lodi z 9. století. Loď byla místem posledního odpočinku královny (pravděpodobně) a byla nalezena v norském Osebergu.
    Karetková technika tkaní stuh zůstala oblíbenou i ve středověku, s její pomocí se vyráběly uzdy pro koně, osly nebo velbloudy, tkanice, popruhy k nošení břemen a zbraní, ale i stuhy jako doplňky k oděvům. Velmi krásné stuhy pocházející ze středověku a mající i obřadní charakter vznikaly z hedvábí a zlata na Islandu, v Persii nebo Arménii. Tkaní na karetkách bylo v Evropě populární asi do 15. století. Pak ustoupilo jiným technikám, ale stalo se součástí lidové tvorby. Tady se objevovalo ještě v 19. století na Islandu, ve Skandinávii, na Kavkaze, v Uzbekistánu, v Řecku, na Balkáně, v Polsku, na Moravě i Slovensku.
    Tkaní na karetkách znali ale také v Japonsku, Číně, Sýrii, Persii, Malé Asii a severní Africe.

    Popis
    Princip této předtkalcovské techniky spočívá v provlékání útkové nitě osnovou, která je navlečena na k tomu účelu upravených destičkách – karetkách. Otáčením karetek okolo podélné osy doprava nebo doleva o 90° se navlečené nitě osnovy kroutí a vytvářejí pevné šňůrky spojované útkem. Tkanice nebo stuhy takto vypracované jsou velice pevné a přitom pružné.

    Karetky
    Karetka je čtyř-, šesti- i vícehranná destička s otvorem (provrtanou dírkou) v každém jejím rohu. Jsou ale známé i karetky se dvěma otvory nebo s otvorem navíc uprostřed karetky určeným k provlečením tyčky, která karetkou otáčí. K výrobě se v minulosti používala celá řada materiálů např. rohovina, kost, dřevo, kůže, papír (karty) a další. Nejvhodnější rozměry čtyřboké karetky 6-8 cm na každé straně s s otvory o průměru cca 0,5 cm. Jednotlivé karetky i otvory je dobré si pro přehlednost očíslovat. Čísla pomáhají i pro orientaci při návrhu vzoru a navlékání osnovy. K práci je třeba ještě jednoduchý člunek na prohazování útkové nitě. Při kratší stuze stačí jen smotek vlny.
    rozbalit záhlaví
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    TERRAS: to záleží hlavně na tloušťce použitých nití a na míře utahování
    TERRAS
    TERRAS --- ---
    jo a jak je to teda s těma šířkama? hřeben.stávek...kolikadírkový dělá kolika centimetrový pás?
    TERRAS
    TERRAS --- ---
    jako ten návod...to je mazec :-D :-D
    TERRAS
    TERRAS --- ---
    néé jen na doma...bohužel s přítelem, pro kterého jsou ty karetky jsme se bohužel na začátku roku rozešli :-(...on dělal histor.boje....nyní to pro něj dodělávám, páč je to na jeho míry...a fakt je, že mě to dost baví..taková prekérka no....jako nevím co s tím pak budu dělat..ale baví mě to...ted sem na mateřský, tak mám ještě relativně na to čas,ale od června už jdu do práce, takže času moc nebudu...takže toho moc nevyprodukuju...jen tak příležitostně...bud si to veme on nebo jeho kámoš co ke mě chodí na masáže :-D :-D ale nejezdím na žádné akce..a nehodlám dělat jako manufaktura
    NYEMI
    NYEMI --- ---
    FURINKA
    FURINKA --- ---
    Docela jednoduchý návod na hřebenový stávek na instructables.
    Přemýšlela jsem, že bych tkaní na hřebenovém stávku taky zkusila (myslím, že do karetek bych se po půl hodině zašmodrchala komplet celá), tak jsem se chtěla zeptat, když si utkám stuhu (a předpokládám, že budu tkát delší, než třeba na ucho od tašky, jak se pak postupuje, když chci použít jen část té stuhy?
    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    TERRAS: a chceš ho jen na tkaní doma nebo se s ním chceš ukazovat na LH akcích?
    TERRAS
    TERRAS --- ---
    no stávek by mi bodnul co nejdříve, páč už dojíždím ty karetky a jen tak čučet večer na tv bez ničeho nedokážu :-D...
    NYEMI
    NYEMI --- ---
    TERRAS: na hrebenovej stavek jsem tu zvire ja :) koupila jsem si ho na jarmarku na nejaky bitve asi za dve kila. Je to super a i jakozto blondyna na nem zvladam delat. Az budu vecer u pocitace, poslu obrazky.
    TERRAS
    TERRAS --- ---
    ahoj, vloni mě karetky chytly, naučila jsem se je a dojíždím svoji první práci 5ti karetek na ozdobu kabátu..nicméně bych se ráda zeptala...jaké vlny, kde a za kolik kupujete? já jsem nakoupila vlnu Sport a obarvila....a co takhle programy na vzory? stáhla jsem si dva a ani jeden mi 100% nešel, akorát jsem nad tím ztrávila spoustu času a výsledek nic moc, takže jsem se držela zkoušeni jednoduchých vzoru a následného složitějšího vzoru z netu, který mi také teda nejprve nešel, ale pak sem ho dala nakonec dohromady....čímž se dostávám k další otázce...jak jste se naučily tvořit vlastní složitější vzory na tom čtverečkovým papíře? jako nakreslim ty 4 řádky a hlava mi pobere třeba 4 otočky a 4 zpět, ale jak jako mám pobrat to, že 1-2 řada = všechny dopředu, 3-4ř. = všechny dopředu krom 8,9 vzad, 5-6ř. = 1-3, 10-11,16-18 vpřed, ostatní vzad...atd jako toto teda nevím jak mi má hlava pobrat...ale pobíraj to i ostatní a blondýna nejsem..tak jak na to?? a dále...2m karetka..kolik metru vlny na ní? 3m? já musela navazovat..uzlíky dospod..byla to pakárna, ale šlo mi o 15cm....a vidět to nebude, když je to na kabát......
    no a poslední dotaz...zaujal mě hřebenový stávek....kde by se dal nějaký pěkný sehnat? koukala jsem že jsou ruzné co se týče počtu dírek....kolikadírkové mají jaké výsledky v šířce?
    děkuji moc za jakékoliv odpovědi :-)
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    IORETH: No, já vždycky dělám zatkávku..... třeba 8x otáčím pořád jedním směrem. Tj, měla by se mi 2x za sebou ukázat tkací tabulka (takovéto rozkreslení navlečení nití). Tam se nejlíp ukáže, zda jsem něco nenavlíkla špatně, zda nejsem ve špatném momentu pro změnu otáčení. Případné chyby v navlečení opavím, ověřím správnost navlečení další zatkávkou a pak ve správném momentu začnu měnit směr otáčení (pokud chceš dělat ty kosočtverce, tak je to v momentě, kdy je vzor v kraji a pak, když je uprostřed).
    Jinak to jestli se vzor tvoří nahoře nebo dole skutečně ovlivňuje s/z směr navlečení. Ale pokud se ti tvoří dole, není nic jednoduššího, než karetkování otočit;-) Jen rytmus otáčení je pak předně opačný (co bylo dopředu se otáčí dozadu, co dozadu to dopředu). V případě osově nesouměrných vzorů vznikne vzor zrcadlově otočený.
    MISERY
    MISERY --- ---
    IORETH: Ono se těžko říká co s tím, když to nevidíme... a u jednoduchýho vzoru by to mělo bejt ok, nicméně někdy Guntram taky něco ukáže, že to tak bude vypadat a ono to tak ve skutečnosti nefunguje.
    IORETH
    IORETH --- ---
    NYEMI: Hele, na mě musel někdo chrstnout kýbl peroxidu, jinak si to neumím vysvětlit :).

    Z jiného zdroje mi bylo řečeno, že je úplně jedno, kterým směrem se interpretuje S/Z, že je úplně jedno v jaké fázi otočení se začne, nebo kterým směrem se začne otáčet, páč se po pár otáčkách ukáže, kde to je a jede se. Mně to nefunguje, pročež se vracím k dříve vyvrácené teorii, a sice špatný návlek.

    Ten mi ale přišel blbuvzdorný, naprosto nechápu, co bych měla udělat jinak. Asi budu potřebovat mahagonovej přeliv, ne-li něco silnějšího.
    NYEMI
    NYEMI --- ---
    IORETH: Ja jsem se toho jeste ani neodvazila. Misto toho si hyckam svuj hrebenovej stavek, kterej muze pouzivat nezavadne i blondyna.
    IORETH
    IORETH --- ---
    MISERY: Mám pocit, že mi uniká nějaká základní věc. Jak třeba poznám, která strana BUDE lícová? Dá se to nějak ovlivnit tkaním, nebo je to dané návlekem? Zkoušela jsem jet jedním cca osm otoček a doufala jsem, že uvidím vzor, ale vůbec se neobjevil (ani z rubu :).

    Asi bych to potřebovala vidět naživo...
    MISERY
    MISERY --- ---
    Tak jsi to začala otáčet na špatnou stranu? Jakože ten obrat děláš ve chvíli, kdy se obrat dělat nemá, proto je to rozhozený, nejspíš. Zkus třeba otočit o jednou víc a pak teprve 4 zpátky, případně o 2 víc, o 3 víc, až by se ti to mělo srovnat.
    IORETH
    IORETH --- ---
    Ahoj, taky mám takový začátečnický dotaz. Vytvořila jsem si primitivní vzor kosočtverce pro osm karetek v Guntramově tvořiči. Otáčela jsem dle návodu čtyřikrát na obě strany, ale vzor "nefunguje". Je jaksi rozhozený. Mám karetky pověšené od stropu, takže jsem v první chvíli podezírala to 90° otočení oproti začátku ve vodorovné poloze. Testovala jsem začátek pootočit o tu čtvrt otáčku na obě strany, ale zdá se, že výsledek je ještě horší. Nedělám nějakou děsně zjevnou triviální chybu?
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    NYEMI: no já karetkový pásky používám často jako popruhy - a stejně je nekoncuju, někdy zbývyjící nitě spletu do dvou či více copánků (dle šířky pásku).
    A nebo zbytky běžně používám třeba na svazování obručí při přepravě - a stejně problém s páráním nemám - jen ten konec nevypadá extra hezky. Nejhezčejší varianta jsou asi ty copánky - dá se z nich udělat i poutko
    TMA
    TMA --- ---
    NYEMI: V knize, podle které jsem se učil, bylo doporučeno zakončit tím, že osnovu z každé karetky zvlášť svážeme uzlem. Vznikne nehezká řádka uzlíků, ale drží jak helvétská víra.
    NYEMI
    NYEMI --- ---
    "prilis"? Co kdyz je to na nejakym exponovanym miste? Jako treba kdyz tim budu prevazovat onuce na nohach?
    ROWAN
    ROWAN --- ---
    NYEMI: ustřihnu - karetky se příliš samovolně nerozplétají. Potom, když našívám na oděv tak konec zahnu dospodu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam