• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KULHYUI design, design systémy, interakční design, ♥ Figma
    Design rozhraní webů a aplikací. Architektura design systémů. Interakční design. Všechno okolo Figmy, ale i dalších editorů (XD, Sketch, Framer, Webflow).

    Jaka je vase design role?


    Instrukce:
    Pokud profesne delate UI design, jakou roli ve firme zastavate, priapdne jak by jste svou roli definovali, pokud delate sami na sebe?

    15 hlasy od 15 respondentů

    rozbalit záhlaví
    DSTEPZ
    DSTEPZ --- ---
    KULHY: Z hlediska pristupnosti jsou ty checkboxy lepsi (vetsi kontrast), ale jak pises, chtelo by to mnohem vetsi kontext. Kolik je kategorii v tech submenu? To je nakej dashboard nebo zakaznicka zona? Nebylo by lepsi mit filtry jako listu vlevo a neresit to takhle desivym dropdownem? Neslo by zjenodusit copy a celkove strukturu?

    Napr. mit kategorii Sales, podkategorii Representative a k tomu volby Assigned / Assigned Invoice Level / Unassigned
    atd.

    Kolik vysledku to vrati kdyz tam zaskrtas 5+ voleb? Pocita se s takhle komplexni filtraci na mobilni verzi?

    Jako filtry jsou obecne hodne slozita disciplina.
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    KULHY: ja bych tam nacpal toggle slidery na pravou stranu, odsazeni zrusil uplne
    KULHY
    KULHY --- ---
    DSTEPZ: Hele chapu — a asi mas pravdu, ale i tak mi to prijde jako zdrava light alternativa, mozna i diky tomu ze to neni uniformni list, ale jsou tam i ty potvory s podurovni. Muzeme si samozrejme rict, ze ty taky meli mit indikaci zatrhnutyho child filtru, ale to by vedlo k dalsimu zeslozitovani UI a na kontrolu mas pak prehled aktivnich filtru mimo list. tady rychlej check. Problem vidim spis v tom odsazeni,

    DSTEPZ
    DSTEPZ --- ---
    KULHY: S tim rozdilem ze ty priklady, co ukazujes, jsou klasicky menu dropdowny, ale ty tam mas filtr u kteryho se standardne checkboxy pouzivaj, pze tam je ten use case trosku jinej :-)
    KULHY
    KULHY --- ---
    DSTEPZ: To byl celkem rozumnej zaver. :) Ano — neptam se na UI. Diky za poznatky jak chapes zarazeni filtru.

    Ale tak kdyz jsme v tematickym auditku — tak pro zabavu. Je tam toho hromada spatne, ja bych to taky takhle nedelal. Je to teda multi-select, ale treba zasmogovat to menu checkboxy mi prijde fail. Podivejte se na podobny typy menu. Ten nahatej check funguje skvele. Odsazeni samozrejme spatne — souhlas a melo by byt jako na tehlech prikladech.

    DSTEPZ
    DSTEPZ --- ---
    A asi se smazu, pze vlastne neresis vubec jak to vypada :))

    Jinak obecne filtry jsou komponenta, coz je nadstavba design systemu. Templaty jsou jsou zase nadstavba komponent. Zaroven bych se asi poradil s devs jak tohle resit, pze oni by tu strukturu meli srozumitelnou v nejakym storybooku nebo co pouzivaj
    DSTEPZ
    DSTEPZ --- ---
    A kdyz uz tam mas checkboxy/radio whatever, tak aby to odsazeni tak neplavalo, tak bych tam pred tim textem udelal uplne klasickej checkbox (outline a fajfka uvnitr) po selectu anebo fajfku dat k pravymu okraji a text normalne zarovnat. Ale jak rikam, neni z toho jasny jestli je to mutiselect nebo radio
    DSTEPZ
    DSTEPZ --- ---
    KULHY: Fajfku (checkbox) se defaultne pouziva pri potvrzovani legal, multiselectu atd ,ale tady bych asi spis pouzil radio button (pokud tam teda user nemuze vybrat vic veci). Co si spis rikam je, ze je to produktove blbe. Takhle silenej filtr bych ja asi hodne rychle zavrel. Pro inspiraci mrkni na e-commerce filtrace, kde mas treba dva i tri druhy filtru podle parametru/typu a navic pak nejaky razeni.
    KULHY
    KULHY --- ---
    JARDABEREZA: Jo projdu.

    Dik za feedback, zacal jsem delat na produktu kde je takovyhlech preslapu tuna. Nicmene redesign neni na poradu dne.
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    KULHY: Třeba tady říkají, že ikona a popisek může být ReacNode. Tzn. jako property můžeš dovnitř strčit libovolnou jinou komponentu. https://ant.design/components/menu
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    KULHY: K tomu menu... Já bych si udělal rešerši jak to řeší jiné design systémy a z každého si vybral to nejlepší. Jinak z pohledu UI... ty checkboxy bych udělal jinak... to odsazení se tam nehodí, vypadá to pak, že to je nějaký podúroveň.
    KULHY
    KULHY --- ---
    Kdyby někdo měl názor jak naložit s tím menu specificky a podle čeho se tak rozhodl, tak klidně ještě pište. Může mi to pomoci se lépe utřídit myšlenky.
    KULHY
    KULHY --- ---
    DSTEPZ: Jasně, to jo, ale pořád se to trochu vymyká — poučky atomicu jsou většinou popisovaný nad webem, ale ty webový apps jsou svou komplexitou trochu záludný.

    Já si to vydefinuji, zkoušel jsem rešerši. Ale děkuji za příspěvky, asi to bude něco s těma šablonama a tím co popisuje JARDABEREZA.
    DSTEPZ
    DSTEPZ --- ---
    KULHY: Nevim, jestli to chapu dobre, ale tohle resi princip atomic designu

    KULHY
    KULHY --- ---
    Třeba tady filtr v produktu teď někdo navrhoval, že by to komplexní dropdown menu (které je samo o sobe instance kompoenenty menu) mělo být součástí té komponenty včetně konkrétního obsahu. Já tvrdím, že to tam už nepatří. A že se to dá dát někam do nějaký nadstavby typu templates to chápu, ale jde mi hlavně o tu definici pravidel — co ještě patří do design systému a co už jsou právě nějaký templates. Podle čeho by jsme se při dalším rozvoji mohli řídit.

    DAVVID
    DAVVID --- ---
    KULHY: nicmene kdyz nad tim premyslim, nedavno kluci v teamu pridali novy soubor s templates. Jsou to ruzne typy stranek seskladane z komponent design systemu tak aby designeri si urychlili praci a taky abychom se trosku pokusili potlacit jejich az moc divokou kreativitu.

    Je to jen soubor ulozeny ve stejnym space jako je design system, tj pokud ho nekdo potrebuje, musi se tam doklikat nebo ulozit do oblibenych,...

    Nepomohlo by ti podobne reseni?
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    KULHY: Já bych si to rozdělil na tři části
    1) design systém
    2) znovupoužitelná knihovna, které obsahuje prvky design systému a dá se použít jinde
    3) konkrétní pojekt co v sobě má 1,2 a taky věci jeném sám pro sebe
    DAVVID
    DAVVID --- ---
    KULHY: To asi bude chtít nějakou ukazku, moc se neorientuju jak to myslíš :)
    KULHY
    KULHY --- ---
    HAVANA: Kdybych následoval takhle generickou poučku, tak bych do design systému zařadil třeba nějaký specifický modal s konkrétním obsahem, používám na více místech. Stalo by se z něj mosntrum a náročnost údržby by byla neúnosná. Takhle jednoduchý to asi nebude. Nebo mi něco uniká?
    HAVANA
    HAVANA --- ---
    jeden projekt = projektova zalezitost
    vic nez jeden = systemova zalezitost

    vic bych v tom asi nehledal :)
    KULHY
    KULHY --- ---
    Máte někdo zkušenosti s definovíním hranice co ještě patří do design systému a co už je design produktu pro který je design systém stavěný? Opakují se nám v týmu diskuse nad tím, jestli zanořovat složitou instanci komponenty se specifickýnm obsahem do jiné nové komponenty. Mě to už nějak zavání odklonem od principu design systému a stavění produktového obsahu. Možná je na čase podívat se na nějaké úrovně design systému? Na druhou stranu máme zatím spíš library než desgin systém, tak zas kvůli tomu řešit vícúrovňový systém možná není na místě.
    KULHY
    KULHY --- ---
    DAVVID: Dik, uz asi dobry. Zajimalo nas, jestli Admin ma prava nahlizet do draftu, dokud patri jinemu uzivateli. Z meho pruzkumu se zda, ze lze jen videt v logu, ze se nejaky draft vytvoril nebo zmenil. Pokud je ovsem uzivatel smazan, pak prejdou jeho drafty pod admina a muze s nima nalozit jak chce. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam