• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GIMELMERINO a další přírodní materiály


    Pro všechny nadšence oblečení z vlny, merina a dalších přírodních materiálů, jako je hedvábí, bambus, bavlna, modal, viskóza...

    Kde koupit, jak o ně pečovat, aby dlouho vydrželo, slevy, akce, reference, zkušenosti...

    Firmy, které mají v nabídce buď výhradně nebo alespoň část sortimentu vlněného oblečení:
    Dospělí: Icebreaker, Devold, Smartwool, Patagonia, Silkbody
    Děti: Manymonths, iobio, Joha, Skapi, Cosilana, Tom & Trine...

    a kde se u nás dají koupit? Icebreaker v Hudysportu, zlevněné věci často i na mall.cz, Smartwool v Rock Pointu, Devold porůznu v outdoorshopech. Patagonia má speciální outlet v Praze na Nám. Republiky. Ve slevách se dá pořídit například ve Factory Outlet, dětské oblečení pak v dětských obchodech, na Brána k dětem nebo Dítě v Šátku, Nosenideti.cz, eshop.scandinavia či oblíbeném Mimibazaru. Budu ráda za další tipy, prosím házejte do klubu.
    rozbalit záhlaví
    SOLEI
    SOLEI --- ---
    DA_NIELA: mne přišlo manymonths škrábe už od začátku a navíc se mi moc nelíbilo. Zásadně jsem kvůli tomu kupovala Engel (byli i jiní, ale je to dávno tak si všechny názvy nepamatuju, nakonec jsem jim začala šít věci že svých vyřazených "vyzkoušených" materiálu, jsem exematik, co před mne neprojde nemá u nás co dělat . Proto mne vždycky baví hraběcí rady, že pro exematiky je merino nejlepší hahaha
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    DA_NIELA: zkus to vyprat s riflema parkrat, aby se to "ohladilo". jinak muze byt min jemny vlakno... divam se na web mamaja a tam treba vubec neuvadi z ceho to je. takze klidne muze byt hrubsi... nekoho skrabe ale i ta nejjemnejsi... nicmene pro deti me fascinuje ze to 1) neuvadeji 2) opravdu nevyrabi co nejmekci a nejhebci
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    Toužím si postesknout. Koupila jsem dětem manymonths merinová trika a přijde mi, že trošku koušou... Miminkovská body téže značky a shodně vypadajícího úpletu rozhodně nekousala ani trošičku. Šla dolů kvalita? Pro větší děti méně jemný materiál? Ach ach..-
    SARRI
    SARRI --- ---
    SKAFF: ja bych je zkusila namocit do vlazne vody s octem, nechat 30min, pak vyzdimat lehce, vysusit prebytecnou vodu do rucniku .. pribezne roztahovat a na rucniku susit a pravidelne chodit roztahovat .. to same pripadne z obyc kondicionerem .. a opakovat nekolikrat klidne .. roztahla jsem takhle zpet i kasmirovy svetr a merino kuklu
    GILLIATT
    GILLIATT --- ---
    A mně se podařilo nechat sušit merino dečku na velmi prudkém slunci, zhrubla a ztratila jemnost, takže i pozor na slunce.)
    ADD
    ADD --- ---
    SKAFF: Zakladni je vychazet z pokynu vyrobce. Kdyz je dodrzis, malokdy neco zkazis. Avivaz na vlnu zasadne nepatri. Vlna je velmi hakliva na odstredovani (resp. jakoukoli mechanickou zatez v mokrem stavu).
    Osobne vsechno merino peru v normalnim prasku s ostatnimi vecmi v pracce na 40 stupnu (vetsinou to odpovida pokynum vyrobce). Srazi se neco jen zcela vyjimecne; nekolik pripadu navic pridalo nevsimnuti si, ze je pracka nastavena na 60. Takze za me do budoucna:
    - cist cedulky
    - nepouzivat avivaz
    - hlidat si, aby teplota nepresahla 40 stupnu
    - cim vic ti na vlnenem kousku zalezi, tim na mene otacek ho odstreduj
    - chran mokrou vlnu pred prudkou zmenou teploty (kdyz budes prat merino opatrne v umyvadle ve vlasovem samponu a na machani na nej pustis studenou vodu, dopadne hur nez v pracce v arielu)
    Kdyz uz se vec srazi, neni jen mensi, ale hlavne ztrati pruznost. Srazene svetry jdou pouzivat jako detske bundicky, z hodne srazenych veci jdou sit navleky nebo zimni vlozky do bot. Vetsinu dobrych vlastnosti si vlna srazenim ponecha (vpodstate se priblizi materialu, z ktereho se siji kabaty, jen tam se srazi rizene :-)), jen ta pruznost uz nejde obnovit.
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    SKAFF: nektere veci do pracky nesmeji a pokud tak na specialni program, stejne tak pouzivat pripravek na vlnu a urcite ne avivaz
    ADD
    ADD --- ---
    SKAFF: Urcite avivaz. A jinak nevim - co pisou na cedulce?
    SKAFF
    SKAFF --- ---
    ADD: a co jsem udelal spatne?
    ADD
    ADD --- ---
    SKAFF: Neda se s tim delat vubec nic, bohuzel.
    SKAFF
    SKAFF --- ---
    Koupil jsem si svetry a z nejakyho duvodu jsou z merina, coz je skvely. Nevim, jestli jsou funknci, nejsou z outdoor shopu ale z HMka. Co neni skvely je, ze jsem je dal do pracky na 30 na nejakej normalni program a asi jsem tam nemel davat avivaz nebo nevim co jsem udelal spatne, ale ted z velikosti M mam XS. Da se to spravit? Jsou tri a kazdej stal litr a vubec se mi nechce to zahodit
    ADD
    ADD --- ---
    Nejlepsi je koupit na bazaru za par stovek mikinu mensi a vetsi, vyzkouset a pak teprve investovat. :-D
    ADD
    ADD --- ---
    SEBIEN: My vrstvime treba tri merina - vlastne o cislo mensi Icebreaker na telo, na to triko Janus, ktere je dost pruzne, takze obepne a zaroven neskrti, a na to, kdyz je treba, dvouvrstvou mikinu od Devoldu, a u te uz preferujeme volnost. On je mozna taky rozdil, na co to pouzivas, jestli na sport, praci... Ja ta volnejsi trika zacala nosit kvuli nutnosti kojeni a zjistila, ze mi to vyhovuje - ale s tou "druhou kuzi" Icebreakeru, jinak by to bylo na nic.
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    SRNECEK: muž to říkal takhle, že by něco moc volnýho, i s ohledem na funkčnost, spíš nechtěl. Ale ono je to subjektivní, jak moc volný, že jo. Tak upnutý ne, ale plandavý asi taky ne. Ale Add má jiný zkušenosti.
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    SEBIEN: No, ale i druhá vrstva? První budu mít třeba na tělo vlněné triko nebo jiný materiál...
    ADD
    ADD --- ---
    Mame doma i mikiny, ktere telo uplne nekopiruji, a funguji take velmi dobre. Zaklad je mit merino jako prvni vrstvu, a pak uz mi volnost mikiny neprijde na skodu.
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    SRNECEK: jj, jakožto funkční vrstva by měla být na tělo.
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    SEBIEN: Rozumim. Bohuzel na muj typ postavy je tezke najit a zejm. podobne celovnene mikiny.

    Možná praktická otazka. Jak s vlnenou mikinou, asi by vicemene mela take kopirovat telo, ne?


    ADD: Rozumim. Diky.
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    SRNECEK: muž nosí Devold dlouho, má podobnou mikinu a říká, že hodně dlouhodobým nošením sice povolí, ale na úkor toho, že ten materiál v těch místech bude víc namáhaný a bude se trhat. A zároveň by si nekupoval nic, co by mu bylo volné. Závěr tedy je, že by hledal něco, co bude střihově sedět líp.
    ADD
    ADD --- ---
    SRNECEK: Neznam vlnu, co by se vytahla. Mikinu, ktera je mi jen tak tak, bych nebrala.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam