• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KYRBICodecademy - Pojďte na CS50x! :)
    Klub pro všechny, kteří se učí programovat na Codecademy.com . Na Codecademy.com se můžete naučit HTML, CSS, PHP (připravuje se), JavaScript, jQuery, Python, Ruby a jak používat API.

    V tomto klubu naleznete řešení a vysvětlení k lekcím, které nechápete. Dále se tento klub pokusí poskládat český tým překladatelů pro Codecademy.com a tím zpřístupnit programování i pro ty, kteří neovládají angličtinu.

    Další zdroje, kde se učit programovat:
    http://codeavengers.com/ - HTML, CSS a Javascript. ZDARMA
    http://tryruby.org/ - Ruby ZDARMA
    http://railsforzombies.org/ - Ruby on Rails 

    rozbalit záhlaví
    CRS1138
    CRS1138 --- ---
    KYRBI: jasny, ja se zatim budu venovat samostudiu :) a tvorbe pro klienty

    Jinak me jde predevsim o to, mit moznost overit si, to ze chapu principy tim ze budu mit s kym si promluvit o tom, co se ucim. Tady, kde ziju, na me 99% lidi kouka jak na ufo, kdyz zacnu mluvit o programovani :)
    KYRBI
    KYRBI --- ---
    CRS1138: To bych mohl udělat ale nemyslím si, že bych zvládl udělat tak kvalitní lekce, jako v případě těchto základů. Pokusím se něco vymyslet ale nebude to dříve než za měsíc, protože mi zbývá ještě pár zkoušek/testů u maturity.
    CRS1138
    CRS1138 --- ---
    KYRBI: prijde na obsah a cil techto lekci, pokud by se jednalo o PHP/MySQL a cilem by bylo vytvorit jednoduchy CMS system, pak bych zajem urcite mel. Client-side jako HTML/CSS/Js/jQuery docela zvladam, ale server-side se teprve ucim.
    KYRBI
    KYRBI --- ---
    Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli by se našli lidi, kteří by měli zájem o živé lekce tvorby webu. Vypadalo by to asi nějak takhle. Prezentace bude probíhat tak, že budeme mít všichni otevřený stejný soubor, který já budu editovat a psát ke každé věci, kterou udělám komentář, samozřejmě se během toho budete moct ptát v chatu atd. Následně po té prezentaci proběhne vlastní úkol. Každému účastníkovi prezentace je přiřazena složka ve které vytvoří vlastní web z toho, co se naučil v prezentaci. Web bude tvořit podle zadání (které na obrázku není hotové celé a není ideální, bylo vytvořené jako ukázka). Co vy na to? Bylo by to samozřejmě zadarmo (i když movité, nemovité a finanční dary neodmítnu).

    CRS1138
    CRS1138 --- ---
    ATOMINATOR: a vicerozmerna pole se pak adresuji stylem:

    $pole[x][y]
    ATOMINATOR
    ATOMINATOR --- ---
    ROTTWEILER: Vida, až tak jednoduché, díky :)
    ROTTWEILER
    ROTTWEILER --- ---
    ATOMINATOR: Udělej pole polí.

    $pole = array(
    array('Autor', 'Kniha', 'Rok', 'Cena', 'počet stran'),
    array('Autor', 'Kniha', 'Rok', 'Cena', 'počet stran'),
    array('Autor', 'Kniha', 'Rok', 'Cena', 'počet stran'),
    )

    Potom jen uděláš pole[$image][2].
    ATOMINATOR
    ATOMINATOR --- ---
    dotaz PHP začátečníka:

    řekněme, že mám proměnnou $image a ta nabývá různých číselných hodnot

    pak mám několik různých polí s hodnotami, vypadá to třeba takto:

    $pole01 = array('Autor', 'Kniha', 'Rok', 'Cena', 'počet stran');

    No a já potřebuju v prohlížeči seskládat název pole podle obrázku.

    takže $image má třeba hodnotu 20 a já chci vyvolat tohle

    echo $pole20[2];

    ....tak aby si to vzalo tu hodnotu 20 od $image a vyvolalo třetí položku, která náleží poli $pole20

    třeba tohle

    echo ('pole' . $image . '[2];');

    vypíše to, co potřebuji, ale přímo do prohlížeče, nijak to nezpracuje, takže je pak v prohlížeči vidět tohle

    pole20[2];

    vím, že je to vlastně jednoduché, ale jako začátečník nejsem schopen UTFG, protože ani nevím, na co se ptám :)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SH_PANDA: Bude to přepisovat tak jako tak bez ohledu na styl kódu, protože jestli někomu jeho začátečnický kód o pár let přijde použitelný bez úprav, tak se za ty roky nic nenaučil...což je málokdy důvod k radosti.
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    SH_PANDA: ... i skladník ve šroubárně si může přečíst vergilia v originále
    SH_PANDA
    SH_PANDA --- ---
    INDIAN: je dobre sa best practice ucit hned od zaciatku. hlavne uz len taka "blbost" ako reuse. to budes potom o par let premenovavat premenne v kode, ked ho budes chciet znova pouzit?
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    nojo, ale ja mam za to, ze tenhle projekt ma usnadnit start do programovani a ne delat jakousi rekvalifikaci kdekoho na programatora.
    to ze nakej sef projektu necha psat nekoho nazvy promennych v materstine je jeho problem, ze toho patlala zamestnal, ne toho patlala co to patla.

    navazu na nas metaforickej fotbal - asi taky neni moc pravdepodobny, ze pokud se nekdo zucastni nakyho kurzu vareni, ze by byl ihned adept na profesi kuchare
    ROTTWEILER
    ROTTWEILER --- ---
    INDIAN: A nejlepší je pokud se na tom vystřídá více programátorů z různých zemí a potom vidět české, slovenské, anglické a ještě nějaké další komentáře a proměnné.
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    PISKVOR: jojo, souhlas, ty nazvy promennych sou peklo ;) ...
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    INDIAN: Abych pokračoval v té metafoře: Pokud potřebuješ kurz první pomoci, abys mohl dělat zdravotníka na táboře, tak na to latinu jistě studovat nemusíš. Pokud chceš být špičkový neurochirurg, nemáš na vybranou. Čili ano, je vhodné, aby úvodní levely byly dostupné i bez znalosti cizího jazyka - ale čím jsi na vyšší úrovni, tím rychleji se zužuje okruh lidí, od kterých se můžeš v tak minoritním jazyce, jako je čeština, ještě něco naučit.

    Mimochodem, lokalizace taky znamená, že se pak potkáš s kódem se slovinskými, tureckými, holandskými a španělskými názvy proměnných a metod (o dokumentaci nemluvě), páč přece voni angličtinu taky nepotřebovali.
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    ad anglictina vs. prgani - ja kdyz se ucil v dobach predrevolucnich a porevolucnich, tak sem anglicky neumel taky ani pipnout a slo to taky.
    to je stejny asi jako davat cloveku touzicimu po zdravovede davat za nutnost ovladat latinu.

    v dobe, kdy muze publikovat kazdej a neni uz treba cekat kdy na co vyjde lokalizovana ucebnice mi tahle nutnost prijde irelevantni (pokud samo nechce jit o dost dal), nakonec myslimze jestli to dobre chapu, prave tohle je smysl tohodle projektu ...
    KYRBI
    KYRBI --- ---
    Nebudu nějaký čas schopný spravovat tento klub. Chci si zamaturovat. :)
    KYRBI
    KYRBI --- ---
    Dobrá zpráva. Codecademy už zřejmě zprovoznila Teaching platform, takže začnu s překladem. :)
    CRS1138
    CRS1138 --- ---
    KYRBI:

    Code.org | Anybody can learn
    http://www.code.org/
    ROTTWEILER
    ROTTWEILER --- ---
    KYRBI: To co je na té stránce je zadarmo. Pouze potom většina věcí na http://www.codeschool.com/ je už placených, což se týká hlavně těch pokročilých kurzů.
    KYRBI
    KYRBI --- ---
    ROTTWEILER: O Khan Academy jsem uvažoval ale nejsem si jist, jestli bych ji měl tady zařadit. Ty lekce tam mi připadají pro nováčky matoucí.
    ROTTWEILER: Přidám. Je to celé zdarma, abych to tam mohl dopsat?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam