• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🚗🔋
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    K bateriím a ekologii. Baterie jsou kovy, převážně lithium.
    Těžba kovů má malý dopad na biodiverzitu a CO2. Lithium téměř nulový.
    Z těžby kovů v roce 2021 bylo lithium 0,004%. Vynásobme 100x, což by stačilo na 350M EV ročně a bylo by to jen 0,4%! A kovy se též recyklují♻️

    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    K bateriím a ekologii #2.
    Z těžby kovů v roce 2022 byl kobalt 0,006%. 98% kobaltu je odpadní produkt těžby mědi a niklu. 55% jde na🔋45% do 🏭 z toho 10% na rafinaci 🛢️🦖. Kobalt se v bateriích snižuje, ale celková spotřeba se asi zvýší. 2040 odhad je 0,012% celkové těžby

    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    KUTAS: nemůžeš tam mít všechno už tohle muselo dat slušně práce s zdroji.
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    RSZ: presne tak taky jezdnim na motorce(e moto) a auta predjizdim jen z duvodu toho desnyho smradu co z vejfuku jde. Imho dokud clovek nejede v doprave/zacpe na kole/motorce tak si tohle vubec neuvedomuje.
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    LAUNCHER: nemalujme si že diesel s funkčním egr a DPF je nejaka lahoda, oxidu dusnych ma jak prase a častic ma taky mraky jen jsou to ty menší ktere dpfkem projdou, nedelejme si iluze o všespásnych DPFkach pls.
    W_NOICE78
    W_NOICE78 --- ---
    #HLOG_1 Tesla Model Y LR | Nejprodávanějším autem světa do Chorvatska | 4K
    https://www.youtube.com/watch?v=QUzLv3nzuYk
    W_NOICE78
    W_NOICE78 --- ---
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    KUTAS: Ahoj, 70% je v česku, světově je to méně, ano.
    Nabíjet se dá v podstatě ze zásuvky 230V, ta infrastruktura je fakt nic. Problém je že položit jeden kabel trvá v česku 14 měsíců a osazení nabíječky dalších 5 let, ale to není problém elektromobilů jako takových, spíš naší byrokracie.
    Možná proto je z-box soběstačný a nemá žádnou přípojku.
    Já jsem dělal na videu jen překlad a dabing, ale souhlasím s tím. Už nemáme čas na vodění čecháčků za ručičku, v ekologické, ani ekonomickém smyslu. Doufám že zákaz spalováků nebude nutný, ale zatím to vypadá spíš na naše vystoupení z EU.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: To je krasny:

    "The first buyer for the Alice was Cape Air, a regional airline serving the Northeastern United States as well as the Caribbean.[31] In August 2021, Deutsche Post announced that it had ordered 12 aircraft for use by DHL to transport cargo, with delivery planned from 2024.[32][33] In April 2022, Eviation stated that Cape Air ordered 75 planes.[34] In September 2022, GlobalX Airlines ordered 50 aircraft, with deliveries starting in 2027.[35] In January 2023, Mexican regional carrier Aerus ordered 30 aircraft.[36][importance?]"

    Rad bych se s tim nekde po EU regionalne proletel. Snad to tu casem bude mit i nekdo pro pasazery, nejen DHL :-)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    RATTKIN: Dekuji za opravu. No nepotesil jsi me. Ach jo.
    W_NOICE78
    W_NOICE78 --- ---
    DOCKINEZ: i5 touring vypada jeste lip, az na tu cenu 😔
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Coz mi pripomina - ad EV lode a letadla: Jasne, je to (zatim?) raritka, ale uz ted to umoznilo vyuzit letadlo nebo lod i tam, kde je spalovak problematicky. Hluk letadla, plavba bez hrozby uniku paliv a oleju po chranenem jezere nebo dokonce pitne vode. Uznavam tedy, ze nejsem natolik financne stabilni, abych ufinancoval vlastni lod nebo letadlo.

    Hezky to maji:

    "The first airline customer was announced: Hyannis, Massachusetts-based Cape Air.[12] Cape Air ordered 92 aircraft, priced at $4 million each."

    Eviation Alice - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Eviation_Alice

    First Flight of Eviation's All-Electric Alice Aircraft
    https://www.youtube.com/watch?v=RnA5HXerVa0
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RATTKIN: nevadí, když si na nyxu budeme tykat?
    Ad těch 70% je pro automobily? První odkaz na Google mi říká něco jiného:
    Celosvětová poptávka po ropě v silniční dopravě dosáhla v roce 2021 zhruba 43,7 milionu barelů denně, což představuje mírný nárůst od roku 2015. (Celková světová spotřeba ropy se pohybuje zhruba kolem 100 milionů barelů denně, doprava tedy spotřebuje zhruba 40 % z celkové spotřeby.)
    Kolik ropy ušetří elektromobily | Technický týdeník
    Kolik ropy ušetří elektromobily | Technický týdeník
    Kolik ropy ušetří elektromobily | Technický týdeník
    https://www.technickytydenik.cz/rubriky/energetika-teplo/kolik-ropy-usetri-elektromobily_56275.html
    = chápu, že lodě a letadla jsou jinde a doufejme, že budou brzy následovat nebo se tady snad prosadí ten vodík.

    Přepravu jsme myslel komponent specifických pro EV - takže hlavně věci pro baterky. Stejně tak mi tam chybí i obráceně zmínka o daleko větší složitosti ICE a jejich motorů - elektromotor je výrazně jednodušší, EV nepotřebuje spojku, spoustu filtrů a není nutný olej.
    Infrastrukturu jsem myslel to, že vlastně skoro každý majitel auta bude potřebovat nabíječku a nově se musí x nabíječek vybudovat, to je nějaký ten plast a beton, ale asi máte pravdu, že to nebude významné.

    Jinak nejsme vůbec ve sporu, jen mi trochu vadí to emoční zabarvení celého videa, působí to zbytečně přehnaně.... tohle druhou stranu nepřesvědčí a nám to řekne to co už dávno víme. Nepůsobí to na mě nestranně, jak to bude asi působit na lidi, kteří tvrdí, že EV jsou ekologicky náročnější než ICE? (a tím nemyslím fanatické blbečky jako Turek... ale spíš někoho kdo není úplně 100% rozhodnutý). Promarněná příležitost.
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Absolutně nejsem cílovka, ale každý non-SUV příčetně vyhlížející auto se počítá.

    BMW i5 M60: Elektrická variace na M5 nastavuje laťku proklatě vysoko | Recenze & testy
    https://www.autickar.cz/clanek/bmw-i5-m60-test-recenze/
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    LAUNCHER: nové motory produkují stejný sajrajt, ale částice jsou tak malé, že nejsou vidět. Celý tenhle fosilní omyl musí skončit.
    MINER
    MINER --- ---
    FEDAJKIN: Určitě budou oblasti, kde se autonomie nevyplatí, ale armáda bude naopak jedna z prvních, kde k autonomnímu nasazení bude docházet.
    Aby neriskovali, že zabijou řidiče a šetřili personál. Navíc jim nevadí, když to zabije ty druhé a můžou si vybrat, kam pošlou čistě jen autonomní auta…
    DARPA má autonomní projekty už od doby, kdy to bylo v plenkách.
    Nedávno poprvé vyhrála autonomní stíhačka nad člověkem.

    V armádě imo přechod na autonomii půjde nejrychleji.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    KUTAS: 70% ropy používáme pro palivo. Druhý největší spotřebitel je průmysl a tam budou ty plasty a léčiva atd.
    Přeprava EV, myšleno dodání vyrobeného auta z továrny? To je stejné jako u spalováku.
    Infrastruktura pro EV, myslíte zavést elektřinu do míst, kde žádná není, nebo posílení vedení? Pro nabíjení EV se ve městě použijí ty samé rozvody po kterých si ráno vaříte čaj (EV má odběr jako varná konvice). Já jsem si vykopal kabel do garáže sám (tedy kopal to syn). Položit kabel fakt není emisně náročné, rozhodně méně než třeba podzemní nádrže na čerpací stanici, které byste v tom případě musel počítat taky.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    no, Biden včera nebo předevčírem zavedl 100% cla na čínská auta :)
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    EU aneb čínskou kolonií (nebo skansenem?) snadno a rychle?

    EU would need 50% tariffs to curb imports of Chinese electric cars
    https://www.ft.com/content/8e4a9eb4-cd88-4625-a21b-6378d24c6dad

    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    CATSIAM: LAUNCHER: Aktuální stav a aktuální A to po zapnutí nabíjení kreslí obrovským fontem na displayi v reálném čase. Právě aby i člověk věděl co se přesně děje. Fajn je ten odkok na začátku, kdy se neděje skoro nic. Člověk má z toho lepší pocit ohledně bezpečí.

    Ale jak jsem říkal, lepší obavy než malér, souhlas.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam