• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANIQUEKůžičky, kožešinky - materiály z mrtvých zvířátek člověkem užívané
    B3DA
    B3DA --- ---
    NAMATHUR: No super, rad slysim ze v tom nejsem sam :)
    1) papirove sablony pouzivam, ale na diry mi to prislo uz dost nepresny - zahrnuje to na muj vkus dost kroku (rozestupy der, odstupy od okraju, presny nalepeni, presny derovani) ve kterych se postupne muze neco posunout a trochu me znervoznuje ze pri tom derovani neni videt material.. (na tech malych vecech bych nerad ujel byt jen o pul milimetru, je to znat.. i kdyz, derovat to pred oriznutim z toho dela proveditelnejsi plan) Aktualne experimentuju s vytisky vidlicek s mensimi rozestupy pro vyznaceni/vytlaceni der, ploche sidlo zni jako dobry napad na derovani.

    1750 der na cepici je uz trochu jina disciplina a docela by me zajimal vysledek :)

    2) parada, zkusim

    3) jj, proto jedu kobercakem jen nahrubo a zbytek smirkem.. Coz je pomerne presny ale dost zdlouhavy. S rizikem mas pravdu a nabrousena spachtle zni jako fajn docasny reseni

    EXXXE: to je dobry hack, nic se pri tom netupi.. fiebings mam v planu


    Dekuju!
    EXXXE
    EXXXE --- ---
    na dirky jsem pouzival dremel s tenkym vrtakem (kdyz jich bylo opravdu hodne)
    barvy na kuzi bych doporucil fiebings
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    B3DA: nebo si na tuhle jemnou práci pořiď šídlo s kosočtverečným průřezem (tuším najdeš pod názvem ploché)
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    B3DA: také jsem začal díky lockdownu ;)
    1. k malým roztečím: na řemíncích je dírek pár.
    Nakreslím/narýsuju mustr na papír, nalepím jej malířskou páskou na kůži a díry děruji po jedné kulatým milimetrovým (menší nemám :) ) průbojníkem (cena 50-70 Kč v železářství). Je to pruda teda, ale beru to jako cvičení na trpělivost. Až pak to celé vyříznu.

    (ale jsem extremista - včera jsem po jedné proděroval cca 1750 děr na čepici)

    2. Ad lihové barvy - Po aplikaci lihovek voskuju, nijak to nepouští, v kontaktu s pokožkou zatím bez problémů.

    3. ztenčování kobercákem si koleduje o zprasení celého díla, zainvestuj. Já si provizorně nabrousil malířskou špachtli a už to je oproti ulamováku neskutečnej komfort

    Shrnutí: Dobrá práce, máš to (subjektivně teda) mnohem hezčí než já, jen tak dál!!!
    B3DA
    B3DA --- ---
    REDSNAKE: rozumim, treba se tu najde nekdo kdo s tim ma zkusenost (a nechtel jsem delat 2 posty.. :) )
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    B3DA: Sorry, to se ptas na veci na ktere moje know how nestaci, byt bych rad poradil...
    B3DA
    B3DA --- ---
    REDSNAKE: Diky :) Uplne zblizka to casto takova parada neni - fotil jsem to z tech hezcich uhlu.. Takovy ty veci jako nedostatecny zakonceni okraju protoze jsem nedomyslel postup, nebo ze by asi bylo lepsi protloukat tu zaviraci cast z druhe strany.. to proste priste udelam jinak.
    Prijde mi, ze proti kovu/drevu pri ty praci nemusi byt uplne presnej a nakonec to celkove docela vypada, nebo to aspon jde pouzit.


    Jo a jeste by me zajimalo, jak je to s lihovymi barvami a vhodnosti pouziti na kuzi v kontaktu s pokozkou - co do trvanlivosti a nejakych zdravotnich komplikaci. Nebo je dobry to radsi nebarvit, pripadne podlozit nejakym filcem..?
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    B3DA: já jen že to máš krásný, fakt precizní na to že to jsou první věci. Dost čumím a klobouk dolů
    B3DA
    B3DA --- ---
    Tohle jsem uz chvili chtel zkusit a nakonec me k tomu pomohl lockdown.. Zjistil jsem, ze se mi s kuzi dela hrozne prijemne a mozna jednoduseji nez jsem cekal.
    Nejake prvni pokusy o neco z tohohle materialu:


    Reminky cekaj na prositi, k tomu nize.. Ma to dost nedostatku, ale aspon mam co zlepsovat v dalsich iteracich. A mel bych k tomu nejaky otazky, jestli mohu poprosit o par rad..

    Tady ten typ noze se mi libi - videl jsem ze se da pouzit na porcovani ale i na ztencovani kuze ke kraji, coz aktualne delam kobercakem (kterej se u toho dost krouti a neni to rovny) a smirkem.. Da se timhle rovnou nahradit takova ta skrabka, nebo je fajn mit oboji?


    A pak by me zajimalo, jak delate jemnejsi derovani - ty hrabe co mam jsou sice asi z jemnejsich, co jsem byl schopen u nas na eshopech objevit, ale maji mezi stredy hrotu 4mm. Na hodinkove reminky bych si predstavoval treba 2mm - je realne u nas neco takoveho sehnat, nebo jste si to vybrousili sami, pripadne to rozmerite nejakym koleckem a derujete sidlem.. Nebo jak se tohle normalne dela?
    DEB
    DEB --- ---
    ahoj, je tu nekdo, kdo by zvladl "ocalounit" podrucky u kresla s34 marcel breuer?
    představuji si použití top-grain leather hides min 7-8oz
    TRUHLIK
    TRUHLIK --- ---
    Nemáte někdo tip, kde sehnat nevydělanou kozí kůži? Potřebuji ji na bubínek.
    ZRUUD
    ZRUUD --- ---
    Ahoj,
    rád bych se zeptal zkušenějších, mám takový problém - dělal jsem obal na knížku, broušená useň barvená už ve výrobě a bylo mi to vráceno s tím, že pouští. Předtím se mi to nestalo, tak řeším, jestli to něčím naimpregnovat a zafixovat? Díky.
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    Ahoj, ciste nahodou nemate nekdo odhad, kolik by stalo vyrobit bezprste kozene rukavice na miru? Dekuji za reakci. Popr. ocenim i kontakt na sikovneho kozesnika (?) v Praze.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    MATHEA: rádo se stalo.
    MATHEA
    MATHEA --- ---
    REDSNAKE: Jeste jednou diky za rady, minulej patek jsem vyrazila na Florenc, kde jsem nechala skoro trojku, ale odesla jsem totalne nadsena :) A ted jsem se konecne dostala k prvnimu pokusu, spousta much zatim, ale i tak :)



    MATHEA
    MATHEA --- ---
    REDSNAKE: Akryl je v pohode, ta bila stejne prijde az po vypaleni zarem, takze pak uz me chemka trapit nebude.
    Ok, v prvni rade si proste poridim nejakou kousky kuze a zacnu experimentovat, diky moc za info.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    MATHEA: to neporadím, já barvím lihovejma barvama od chedsu. Ale určitě když zagooglíš najdeš nějaké přípravky. Voskuju klasicky voskem na boty nebo mám namíchanej svůj včelí vosk + sádlo.

    pokud to budeš dobarvovat bílou, obávám se, že ti nezbyde nic jiného než akryl.
    MATHEA
    MATHEA --- ---
    REDSNAKE: Uzasny, super, dekuju mockrat, presne tohle jsem potrebovala :) Naramky budou jednovrstvy, alespon pro zacatek.
    Jeste jeden dotaz jsem zapomnela - idelani osetreni prirodni kuze pro odolnost a trvanlivost tak, aby co nejmin zmenila barvu/ztmavla? Pro predstavu nahodnej obrazek z netu: http://firestarterpyrography.nuclearboy.net/w/bookmarks.jpg
    Mozna to pak budu doplnovat i bilou barvou, ale to uz jsem ted hodne daleko.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    MATHEA: Jakou tloušťku? To si asi musíš vyzkoušet podle toho jestli ten náramek bude jednovrstvej, nějak zplétanej, na to se asi odpovědět nedá. Pokud to bude jen jedna vrstva kůže jednoduše ložená, tak bych bral od 2mm výš.

    Co se týče řezáku, jsou profesionální půlměsícovité nože za více než litr, nebo ti může stačit zlamovací nůž na koberce, případně skalpel nebo řezací kolečko.
    Podložka je fajn třeba silonová deska pokud na tom chceš něco vyrážed probíječema, tak aby sis netupila nástroje (https://www.packservis.cz/...-bsH_sBFBg3HxtDMXpcfJ-XnttFoUgewGQxAetWR3T8nSbfZ5X7LOeO48aAsRnEALw_wcB). Případně řezací podložku používám https://www.kancelarskepotreby.net/...M80Ca_e880tBopzpBU0uZicEPO2pdGesuENOKvfFctZmojAF0aAt29EALw_wcB (doporučuju třeba mrknout po aliexpressu a podobně jestli nebude levnější)

    Děrovačky jsou buď probíjecí, https://www.kamody.cz/...RIsAE-bsH8YG-tIk4Ohast4MXS2jEo8sF_TZhH6lRdI2Bj-n1JyNdl9brIVaLkaAgSCEALw_wcB
    nebo revolverové - https://www.zahrada-domacnost.cz/...2ZwAMFlS7BGOcD2HJqFiEMgMzc9J2f68Ew1J5pljW3IgiIiTOrcaAnVhEALw_wcB

    Na hranění se používají hranořízky - http://kutil-florenc.cz/sedlarske-potreby-sedlarske-naradi-hranorizky-c1737
    Tím se srazí hrana. Pak ev. přebrousit jemný smirkem. Lehce namočit prst do vody a přetřít hranu a následně použít burnisher https://www.goodsjapan.com/...ker-round-multi-size-burnisher-for-leather-659-p[ekm]1000x803[ekm].png kterým se hrana zahladí.

    Hranu můžeš pak ještě přetřít nějakou látkou pro zvýšení lesku, tuším na bázi karnaubského vosku nebo tak.

    Jo, nedávám tipy na konkrétní výrobky, jen rychlej googling, abys měla představu co hledáš.
    MATHEA
    MATHEA --- ---
    Ahoj, rada bych si vyzkousela vyrobu naramku z kuze, venuju se pyrografii, takze to chci spojit. Proto musim pouzit chemicky neosetrenou kuzi, do ktery nejdriv vypalim motivy pajkou.
    Poradite prosim jakou idealne tloustky hoveziny vzit na naramky? Pripadne jaky naradi na jeji zpracovani - predstavuju si nejakej rezak na kuzi, podlozku, derovacku, neco na "zabrouseni" hran?... Jeste neco?
    Diky moc predem i zadem!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam