• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CYLAHDIY pěstební systémy - hydroponika, aeroponika - rady, tipy, zkušenosti
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    ZEDDICUS:
    Ukazes fotku toho pet systemu?
    ZEDDICUS
    ZEDDICUS --- ---
    MCKIDNEY: zkusil jsem hydro doma (keříčková rajčata) - 3x waterfarmu od GHE, původní plán byl mít to na okně, a občas trochu přisvítit. Když jsem to doma zkusil, zjistil jsem, že to dělá kravál jako prase a možnos okna v ložnici padla. Dal jsem to nad předsíň, nad to 60W led, postupně 2 větráky (jeden tahal vzduch pryč, aby to trochu chladilo, neb přes léto tam bylo 27 a to rajčata nerada a druhej na opylení. Cca 10k přímejch nákladů a další cca 3k za proud a hnojiva (FLORAMATO + floramicro), celkem sem sklidil okolo 1 kg rajčat, bez chuti nebo vyloženě hnusnejch - z blbé chuti hlavně podezřívám blbé hnojivo nebo možná ph down co sem používal. Ted sem se na to vysral a uděl si vertikální farmu z pet flašek nad sebou do okna (do horní naleju vodu/roztok a ono to prokapává) byť tam mám už hlínu a tam mám s mírným led přisvětlením petržel, bazalku a zatím rostou krásně.

    knížku sem si na to koupil https://www.growshop.cz/katalog/detail/kniha-hydroponie-pro-kazdeho je to takovej spíše přehled a uvod do začátku
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    MCKIDNEY:
    "Pouzivani cyklickeho zavlazovani (jako hydro nicmene do hliny skrze knot)" - ja bych to resil klasickym dripem, mam s tema knotama blby zkusenosti. Bud to tece moc, nebo malo, furt je to nekde bahno a plesnivi to a jinde zas sucho a nic s tim nejde delat, kdyz uz to zaroste korenama. Podle me klasickej rozvod hadickama a jehlama a zapichat kam to bude vhodny. Daj se presunout jinam a nebo priskrtit, kdyz je to potreba.

    "Hydro doma (steny, balkony atd)" - co konkretne hledas? Jako jak udelat rozvod a nebo jak ma vypadat uz ta cast primo u kytek? Tezko radit, kdyz neznam jak to ma v mistnosti vypadat, kde co bude. Ale obecne bych asi vetsi hydro doma nedelal, v pripade nehody ti muze vytect celkem dost vody, ktera nevsakne do hliny, ale do podlahy.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ROMANICAK: Stena byla predelana podle toho a tech pump od tebe.
    Tesim se az to zacne :)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Tak sklenik naplanovan, skrin na kliceni je vylepsena.

    ted resim 2 veci co me zajimaji:
    - Pouzivani cyklickeho zavlazovani (jako hydro nicmene do hliny skrze knot)
    - Hydro doma (steny, balkony atd)

    Mate nejake zdroje ci knihy o tom? Zajimaji me zkusenosti s tim zavlazovanim - vim ze je to tu vice o hydro, ale jiste to neni poprve co kompromis nekdo resi :)
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    MCKIDNEY:
    Tak zrovna ten co jsi uvedl nema vubec uvedeny potrebny parametry, jako treba kolik A si vezme na klika V a jakou vysku sloupce umi vytlacit. To jsou vec ktery musis vedet, abys mohl dimenzovat zdroj a celej setup.

    Ale ony tyhle maly motorky mivaji 30-50cm, vic nedaj. Proto bych to pak designoval spis tak, ze zasobnik s vodou bude integrovanej primo na te stene, treba za tou dekoraci, aby byl vytlak dodrzenej. Nejaka mala expanzka a "uzavrenej" okruh.

    Ja jsem pouzival tohle, nejaky doma mam, muzu ti klidne nejaky prodat za nakupku na pokusy, mam jich mozna 5 ks :
    JT160 Mini New Micro Brushless Submersible Motor Water Pump 200L/H 1.8M DC6 12V-in Pumps from Home Improvement on Aliexpress.com | Alibaba Group
    https://www.aliexpress.com/...less-Submersible-Motor-Water-Pump-200L-H-1-8M-DC6-12V/32691422071.html
    -- bacha, dela se vic verzi podle voltaze (videl jsem 3,5-6V), ja mam tu verzi 6-12V. Pouzivam na to 9V adapter 2A a jede to pekne.
    -- pisou na tom 1,5-4W...4W na 12V je 0,3A, takze i slabsi zdroj by stacil, ale rozbehovej proud muze byt i 10x vyssi tak jsem nechtel riskovat.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ROMANICAK: Konkretne me zajimaji priklady pouziti a konkrektni modely co se k nim hodi. Kdyz opustim gearbesta vrhnu se na divoky zapad, tak je prilis mnoho kousku na vyber a casto kecaji.

    Treba jsem si ted objednal toto:
    RS - 360SH Water Pumping Electric Micro Pump Motor - $5.29 Free Shipping|GearBest.com
    https://www.gearbest.com/diy-parts-components/pp_1237487.html?wid=1433363
    protoze mam z 3d tisku a recyklace PET udelany ozdobny rust na stene.

    Do skleniku ted budu shanet neco co zvladne 3-5m sloupce (30m hadice s kapatky pro normalni pestovani)
    Nicmene casu mam jeste dost do listopadu, takze mam chut sbirat zkusenosti.

    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    MCKIDNEY: Ja, ale jenom s takovejma malinkejma na 9V. Pouzivam je na prutokovy mereni pH a EC a teploty pro svoje Growduino. A zatim spokojenost.

    Bud konkretnejsi.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Mate nekdo zkusenosti s pumpou z ciny?
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    ZEDDICUS:
    Absolutne neumim odpovedet, sorry.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ROMANICAK: Naprosty souhlas - davame je do skleniku v dubnu, kdy je na papricky jeste prilis zima. Rukola, Ledovy...
    Staci zkyprena lonska puda jeste pred hnojenim papricek.
    ZEDDICUS
    ZEDDICUS --- ---
    Prosím poradíte mi s osvětlením - chci si namíchat barvy z LED pásků na 3-4 rostlinky kečíčkových cherry rajčat v kapičkovém systému

    na růst 2 m a na květ ubrat 1 m
    * Příkon: 17W/m, Světelný tok: 2880 lm/m, Barva: 3/1 studená bílá/modrá (Studená bílá 6000-6500K, Modrá 455nm)
    LED pásek GROW PLANT studená bílá/modrá 17W/m 72SMD5630/m, hliníková lišta, délka 50cm
    https://www.smdledzarovky.cz/...w.plant.studena.bilamodra.17wm.72smd5630m.hlinikova.lista.delka.50cm

    0,5m * Příkon: 24W/m, Světelný tok: 2160 lm/m, fialová
    https://www.smdledzarovky.cz/...uly/led.pasek.fialovy.24wm.72ksm.smd5630m.hlinikova.lista.delka.50cm

    na růst 1 m a na květ přidat další 2 m *
    Příkon: 12W/m, Světelný tok: 2160 lm/m, Barva: 4/1 červená/modrá (Červená 630-660nm, Modrá 455nm)
    LED pásek GROW PLANT 12W/m 72SMD5630/m ,hliníková lišta, délka 50cm
    https://www.smdledzarovky.cz/.../led.pasek.grow.plant.12wm.72ksm.smd5630m.hlinikova.lista.delka.50cm

    celkem:
    růst 25,50W studená bílá, 8,5 + 2,4 = 10,90W modrá, 12W fialová a 9,6W červená = 58W
    květ 12,75W studená bílá 4,25 + 7,2 = 11,45W modrá, 12W fialová a 28,8W červená = 65W

    je ten poměr barev a výkonů dobře?

    předem moc děkuji

    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    Zrovna salaty se pestuji o hodne jinak, nez cokoliv jinyho. Nejen, ze potrebuji min hnojiv, ale potrebuji obecne vetsi pomer dusiku k ostatnim slozkam. A navic potrebuji nizkou teplotu, v noci maji rady klidne jen 10°C. Jinak je horkej, coz je problem 90% tech barevnejch salatu nakoupenejch v supermarketech.
    BURAN
    BURAN --- ---
    DOKKTOR: u salatu bych hlidal koncentraci tak, ze bych pouzil nejnizsi davku hnojiva, a kdyz by to vypadalo, ze to nestaci, tak bych pridal. ale ono to stacit bude. vyhoda u salatku je, ze te zajima jen rustova faze, ktera trva ke vsemu kratkou dobu, takze je mozny v jednom systemu mit ruzne stary rostliny a jet kontinualne, s tim samym zivnym roztokem.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    BURAN: no na to narazim, ze si musis hlidat koncentrace, coz u salatu, ktery skoro nic nechce, jeste v takovem minimnozstvi, nebude uplne simple. Cili keramzit vubec, tam bude bordelu vic nez vody, natoz funkcniho hnojiva. Radsi hydroton a poradne proplachnout. Za me predhnojeny kokos znacka ideal na zacatek, nez zjistim, jak to funguje.
    BURAN
    BURAN --- ---
    DOKKTOR: nevidel bych ten salat tak problematicky. u jistych rostlin se bez vyplachu pred sklizni neobejdeme, ale tem se taky pred tou sklizni pere nekolikanasobne vetsi hodnoty EC, nez kolik staci pro pohodovou vegetativni fazi - coz je to o co u salatu jde. salat staci krmit hodnotama co uvadej tabulky pro prvni, maximalne druhej vege tyden. takze bych to s tou kontaminaci nevidel tak cerne :)
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    TOMAS3333: keramzit je strasne spinavy a ma vysoke ph,neda se stabilizovat-shanej hydroton. Problem u salatu vidim,ze vyroste hrozne rychle a nepotrebuje tolik zivin,takze pokud ho prehnojis,tak to vsechno snis. Kratky metodu nemam vyzkousenou,ale dycky de primarne o to, aby v dobe sklizne byl substrat bez zivin a rostlina se snazila stravit vlastni rezidua. Jinak ty hnoje proste snis ty. Na salatupoznas jednoduse,ze zacne menit barvu,pravdepodobne odspodu do zluta z nedostatku dusiku.
    UF0UN
    UF0UN --- ---
    TOMAS3333: prohledej si v historii prispevky tady v diskusi ode mne a jeste nekdo zminoval, ze s tim ma zkusenosti.
    mam to ve sklepe, ale na zimu to zase mozna zapojim, jestli se nedokopu k tomu udelat skrin se silnejsi lampou.
    TOMAS3333
    TOMAS3333 --- ---
    DOKKTOR: preco nie keramzit, resp. podla coho zistim ktory substrat je na co dobry?

    Ikea je v podstate kratky method, ze jo? Tak co by si v tom pestoval, ak nie salaty? Bylinky? Som si povedal ze skusim na zaciatok toto a casom to nejak prestavam na ebb n flow alebo nieco ine.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    Keramzit urcite ne. Pokud maji v ikea porad ten nahnojeny kokos tak to na salat bude stacit tak,jak to je asi.jinak zrovna salat bych z neakeho simple hydra bez hlidani vyzivy nejedl-fura hnojiva v tom zustane. Hnojivo mas teda prast jak uhod. Asi bude jistejsi organika, ale zas to smrdi. Salat bych dal do hlineneho substratu bez hnojeni.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam