• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LEXIKMikro 4/3 (Micro Four Thirds) - KLUB PRO VŠECHNY ČLENY RODINY!
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: kdyz jedu na tezko na 3 dny poprve od zraneni nohy, resim kazdej gram... normalne resim kazdej gram, ale ze bych si se svejma 63kilama do 17kg batohu prihodila jeste tele... to fakt ne :D
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: nj par tech starek znam

    12-100/4 je hrozne navykovej.. porad jsem chtel neco malyho misto K3 s 18-135 a nakonec v te same kabeli bravam ven EM5III s 12-100/4 a ve vysledku je to stejne velky a podobne tezky. Ale kdyz pak koukam na ty fotky, jak to je ostry vsechno.. chm.

    Ale na motyly bych si asi pridal jeste 75-300
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    ale zas by mohly byt motyly a na motyly...to chce 12-100 jednoznacne :D
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: to mas fakt hodne fotek z hodu, byli atam znamy?

    ja premyslim, jestli se na vandr tahnout ss 12-100 nebo si proste jen vzit penika a 14-42. Ale usetrit skoro kilco...
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Tak orientacne

    20240505_Hody_Rajhradice – Michal Nicák – album na Rajčeti
    https://www.rajce.idnes.cz/album/2iGpgW719swM6wbi
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: V EPL-6 to udela taky tak nejak asi 350 fotek, ale tam porad sviti displej na zadku (pokud na nem nemam nasazene EVF v patici), tak jsem trochu cekal, ze to maly usinaci EVFko na petce treba nebude tolik bastit. No ale zase to krmi uplne jinej procesor.

    U Stylus1 jsem asi nenadelal nikdy vic jak 200-250 fotek v jednom zatahu, nebo uz si to nepamatuju, tak tezko rict, kolik s tou baterkou vydrzi on. Ale asi to taky nebude o moc vic + tam to zere jeste vytahovani a zasouvani objektivu u jeho zoomovani motorem. Ale mam primo v pouzdre druhou BLS-5 a na cesty jsem si pred lety poridil mrnatou mUSB nabijecku, tak me to nikdy netrapilo.

    Ted vyvolavam posledni RAWy z tech hodu a je pekny, jak proti Pentaxu temer nemusim na nic sahat. Mam v LR default nastaveny highlights -15 a shadows +15. No a naprosta vetsina fotek je bez hybani s cimkoliv, nebo sem tam posoupnu expozici na +/-0.1~0.3. Sem tam posunu zlutou slozku na WB.
    U Pentaxu je s tim trochu vic drbani, aby se z toho RAWu vymacklo maximum + korekce objektivu mit spravne. A je tam hodne velky rozdil mezi JPG z fotaku a JPG z RAWu. Jakoze o tridu jinde.

    U EPL-6 byly ty RAWy citelne slabsi nez z K3, ale EM5III je obsahem dat prakticky na stejne urovni. Holt 16mpix 12bit vs 20mpix 14 bit. A pak zbytek uz dela objektiv a jeho detaily. Cim vic na to koukam, tim vic cumim co ten 12-100/4 rozlisi a bez nejakych rusivych aberaci nebo neostrych/rozjetych kraju.

    Jinak me u toho foceni pri M a AutoISO trochu sere umisteni EV+/- tlacitka. Mohli to dat trochu jinam. Takhle se to plete s video tlacitkem. Asi bych to osobne prohodil s ISO tlacitkem. Ale nechce se mi remapovat ty funkce, pak je z toho gulas. Holt chvili potrva nez si zvyknu.

    Proti tomu K3 nebo obzvlast starej K5 chnapnu a poprepinam po pameti co chci kam chci aniz sundam oko z hledacku. Ergonomii maji v Pentaxu fakt top.

    V sobotu jsem si s K3 fotil mistni stadion nez ho zbouraji a udelal jsem si takovy tahly panoramaticky video... a kdyz jsem se na to podival doma, tak to byl naprostej hnus :D Zajimavy jak si clovek rychle zvykne na cisty ostry neutrepany videa se spravnyma barvama. V tom maji oba olyny drsne navrch. Ba i XZ-2 a Stylus1s snad delaji lepsi FHD video :)
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: ja bych to neudrzela ve svejch chromejch rukav, bud vaha a grip nebo nez grip a jen tak jako pejik se 14/42. penik s tezkym sklem nedam na drzeni:( ale chapu, nebyt toho gripu tak mi em5 asi bohate staci na to moje mackani spouste
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: bls-50/5 sem myslela, dneska su evidennte neschopna niceho:D tak to me fakt prekvapuje, to se nedivim ze je hned po ni
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Ale je mi milejsi obcas vzit ctyri baterky s sebou, nez vlacet vsude neco jako OM1 :) Chtel jsem to jako malou vec, coz se s 14-42 porad jeste dari i kdyz je to vetsi nez EPL-6. Ale ne zase nejak nesnesitelne moc. S 12-100/4 je to krava na urovni DSLR, ale zase casto beru jeden objektiv na vsechno misto nekolika, takze taky docela vyhra.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: Ma to sachtu na BLS-50 1210 mAh (a basti i BLS-5 1150mAh).

    Coz je i duvod proc jsem chtel mkIII, abych mel na vsechny olympusy stejnou baterku i nabijecku. Jen jsem teda doufal, ze to bude vic jak 400 fotek/baterka.
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: aha bych cekala ze ma tu bln1 jak ma em1mk1.
    jestli ma tu bls-1 tak to je je pro me necekany zjisteny
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: Ale EM5III ma mensi baterku nez EM1/OM1. Je to stejny format jako ma Stylus1s nebo EPL-6, jen kapacita o par susnu vetsi. Baterky samo novy nejsou, ale vzhledem k tomu, ze mel fotak nabehano jen asi 5k, tak necekam ze by je predchozi majitel nejak zdevastoval.
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: kolik to probuh zere, ze si mel 500 fotek na celou baterku? neni uz hyn? ja su zvykla ze mi baterka udrla treba 4000 fotek nebo cca 4-5 dni na vylrte kde fotim treba 150 fotek denne... tam by to tech 600 cca bylo...
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Letos jsem na foceni hodu misto K3 + 18-135WR + 70-200/2.8 + 8-16 vzal EM5III s 12-100/4. Prace s tim je dost podobna, z 508ks jsem mel jen dve blbe zaostreny fotky. Obraz i uplne u kraje perfektni, jde pocitat jehlici na stromech v rohu zaberu.

    Jedine ta zravost baterek to kazi. Ale vzal jsem si ctyri. Nakonec zbastil jednu uplne a jednu napul a to jsem mel zapnuty ECO EVF rezim a dost casto fotak vypinal uplne. K3 zvladal v klidu takovej pocet s jednou baterkou aniz bych cokoliv vypinal.

    Nu.. priste uz nemusim tahat nic jinyho. Mazec. Je to jak delany na tyhle denni reportaze. Dost siroky i na skupinovku, dost dlouhy na obliceje.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Jeste ad 12-100/4. Ten objektiv by byval byl ultimatni reportazni nastroj. Mit to pred deseti rokama kdyz jsem fotil do tydeniku 5+2, tak bych na vetsinu reportu nemusel brat nic jinyho nez EM5III s pidibleskem, 12-100/4 a 25/1.7.

    Posbira to plno detailu, svetelnost je tak akorat aby to slo pouzit na horsim svetle, ale zaroven to ma hloubku ostrosti na pokryti i par lidi vedle sebe nebo cloveka u nejake veci (obcas dulezitejsi nez mit vsude rozmazane pozadi). Je to dost siroky na vetsinu zaberu z ruznych kulturnich i sportovnich akci. Dost dlouhy na obcasny zaber na neci hlavu nebo neci v dalce. Nocni fotku s tim jde udelat z ruky klidne s 2-3s zaverkou. Teoreticky by to melo preckat lijak. A neni to nejak prehnane velky, tak to neplasi lidi, jako kdyz vytahnu DSLR s 70-200/2.8.



    Mival jsem tehdy bud mensi kabelu s K5 + 18-135/3.5-5.6WR + 55-300/4-5.8 + 40/2.8 nebo vetsi kabelu s K5 + 8-16/4.5-5.6 + 17-70/2.8-4.5 + 18-135WR + 70-200/2.8 + AF540FGZ blesk.

    Dneska bych asi bral na vetsinu objizdek bud jen Olyna, nebo na vetsi veci pak K3 + 8-16 + 17-50/2.8 + 18-135WR + 50-135/2.8 a 55-300PLM nebo velkej 100-300/4 podle tematu. + Do auta hodit EPL-6 s 14-42 a malym bleskem jako zalohu/druhy fotak k ruce kdyby neco.

    Na Olyna nemam krome 9mm F8 fish sirokac, ale asi ani nevidim potrebu neco resit. 12mm (24mm eq. zaber) na bezny veci staci a uz jsem v tom utopil az dost.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    KRISKA: I tohle je zajimavy pokus

    OM Systems OM-1 vs Olympus E M5 Mark III S-AF in Low Light ep 429
    https://www.youtube.com/watch?v=Lt-5UFcIIOc


    Rob tam ma i tabulku
    KRISKA
    KRISKA --- ---
    XMEDA: mas autofocus dokonce lepsi nez ja:D
    Olympus OM-D E-M5 III vs E-M1 II - Five Key Points Analysed - Mirrorless Comparison
    https://mirrorlesscomparison.com/olympus-vs-olympus/omd-em5-iii-vs-em1-ii/#autofocus

    a zajimavy ty cisla tam
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Vcera jsem zase cvakal hokejisty a opakovane mi treba fotak odmital zaostrit na jedne strane brankare v brance. Af prolitlo sem a tam a nic. Nebyl videt nejaky divny odlesk nebo tak, co by mohlo mast AF. Pri prezoomnuti na vic tele nebo zaostreni trochu jinam to locknulo hned. Zvlastni. Mel jsem pak nastaveny i limiter 5-50m ale nepozoroval jsem, ze by to nejak rozeznatelne zrychlilo ostreni s tim 12-100/4.
    Holt nekde ma asi to staromodni fazovy DSLR jeste porad navrch. Na druhou stranu se malokdy stava, ze by fotak prohlasil zaber za zaostreny a on nebyl.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam