• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BORECSUPPORT UKRAINE
    Tato diskuze slouží ke sdílení materiální pomoci, možnostem ubytování a převozu potřebných z hranic.

    Používejme tagy
    #ubytování
    #materiál
    #transfer
    rozbalit záhlaví
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    ADAMIRA: nicméně ve FB skupinách pro změnu vyzývají jet na hranice na blind - tohle info se opravdu mění během minut

    Pomáhame Ukrajincom v Prešove
    https://www.facebook.com/groups/pomahameukajincomvpresove

    Končím s řešením po netu - z Prahy, to opravdu nemá cenu, na hranicích je mimochodem stále dost ubytování (nebo kus od hranic) - na booking, takže dneska odpol/večer vyrážím a budu to operativně řešit na místě (tzn. kdyby jste někdo potřeboval lokální transport nebo SK > ČR pro někoho tak mi klidně napište SZ)

    #transfer
    TUHO
    TUHO --- ---
    K situaci na miste report... tldr: pomo dobrovoniku je potreba, bude potreba jeste dlouho, ale situace se furt meni, je treba improvizovat a neustale si shanet a overovat aktualni informace

    Rudolf Deffo Hauner
    Ahoj všem, kdo nabízíte zdarma svou pomoc lidem prchajícím před válkou. Rád bych zde uvedl na pravou míru, jaká je situace na hraničních přechodech aneb co víme a co nevíme z mé vlastní reálné zkušenosti ze včera.
    1) VÉZT HUM. POMOC ČI NIKOLIV
    Na všech námi již prověřených hraničních přechodech je stav humanitární pomoci naprosto vyřešený, spíše aktuálně hodně převršující jejich potřeby, viz moje foto níže e včerejšího Maďarska. Nyní má cenu vozit tam pouze věci, které si oni přímo vyžádají, a to se vám s lidmi kteří to koordinují na konkrétních místech snažíme zde občas říci. Všichni uprchlíci se snaží na hranicích strávit co nejkratší dobu a nestíhají to tam ani spotřebovat. PROSÍM NEVOZTE NYNÍ JIŽ JEN TAK NĚKAM PLNÁ AUTA VĚCÍ, RADĚJI JE ODEVZDEJTE SPOLKŮM V ČR, TI JE BUĎ ODVEZOU PŘÍMO NA UKRAJINU NEBO JIMI NAOPAK USPOKOJÍ POTŘEBY OSOB, KTERÉ PŘIJELI DO ČR A NEMAJÍ VŮBEC NIC SEBOU A NEMAJÍ ANI PENÍZE, PROTOŽE VŠE ZAPLATILI ZA TRANSFER Z UKR MĚST NA HRANICE. JE TO OD VÁS ŠLECHETNÁ A SKVĚLÁ POMOC, ALE AKTUÁLNĚ DOVOZ JASNĚ PŘEVRŠUJE HRANIČNÍ POTŘEBY. Výjimku tvoří hraniční přechody, které doposud nejsou řádně prozkoumané, zde může být situace stále nárazově kritická, a to vždy když se nám povede zjistit, dostanete ve skupinách info.
    2) JET NA BLIND NEBO NEJET
    Situace na hraničních přechodech je stále dosti zmatená. Málo kde zatím funguje nějaký systém, což je pro mě dost nepochopitelné ale budiž … snad se to zlepší. Pokud zde někdo napíše, že někde čeká 500 lidí a pod, tak je to s prominutím zbytečné šíření poplašné informace. Ano ti lidi tam někdy někde v takovém počtu třeba i jsou, ale valná většina tam již má domluvený odvoz, na který čeká či nejede vůbec do ČR. Takže když to sem někdo takto napíše, vypraví se tam poté půl naší republiky na pomoc a mnozí pak jedou zpět prázdní. Pohraniční uprchlická centra se plní naprosto nárazově lidmi, kteří mají zájem jet do ČR a jeden den tam může čekat 50 lidí na odvoz a druhý třeba 10. TAKŽE POKUD JEDETE NĚKAM NA BLIND, OČEKÁVEJTE ŽE JE TO 50 / 50 ŽE NĚKOMU BUDETE MOCI POMOCT. MŮŽE SE STÁT, ŽE VÁS TAM DOJEDE 20 AUT A NAPLNÍ SE JICH JEN 5 A ZBYTEK BUDE ČEKAT NEBO POJEDE DOMŮ S PRÁZDNOU. COŽ PŘI NÁKLADECH CCA 10.000 KČ ZA CESTU, NENÍ ZA MĚ ÚPLNĚ EFEKTIVNÍ. Snažíme se shánět kontakty na lidi z Maďarska, Ukrajiny, Rumunska, Polska atd. na konkrétních přechodech, kteří to tam alespoň trochu organizují a můžou nám dodávat aktuální info, které poté předáváme vám sem. Buďte trpělivý, pomoc je potřeba, ale hodně s rozumem. Nevysílejte zbytečně autobusy a tak.
    Abych tyhle dva hlavní problémy shrnul, tak je zde již několik lidí, kteří se snažíme prozkoumávat na vlastní pěst i doposud neprobádané hraniční přechody a zjistit na nich situaci. Jde to pozvolna, ale pomalu se posouváme z brutálního chaosu do menšího, nicméně chaos to pořád je, a proto také píši tento příspěvek. Snažíme se zavést na nich vždy nějaký systém komunikace mezi nimi a námi a poté tam efektivně směřovat naši a Vaši pomoc. To že se vám doposud nikdo neozval, neznamená že máte nebo musíte někde pomáhat viz bod 2).
    Tohle jsem si já sám ověřil na včerejší výpravě pro uprchlíky. Naše cesta byla naplánovaná původně do Vyšné na Slovensko, kde na základě dva dny staré výzvy mělo být 1000 lidí čekajících na naši pomoc. Já si to ověřil s místními ukrajinskými koordinátory, že je tam pomoc třeba. Ale jejich komunikace byla dosti strohá, nikdy jsem se přesně nedozvěděl kolik lidí tam potřebuje opravdu pomoc a odvoz do ČR. V pondělí v noci jsem jim psal, že přijedeme konvoj pro 30 uprchlíků, tak jestli je to ok, abychom nejeli zbytečně. Oni napsali že ano, ať přijedeme. Tak jsme v úterý ráno vyrazili.
    Když jsem jim před Brnem volal, že jsme na cestě, tak mě kluci řekli, že dnes je to tam špatné a že tolik míst nám nejspíš určitě nenaplní, že je možné že tam budeme dlouho čekat, že to může být klidně až do druhého dne, což nebyl úplně náš prvotní plán. Dále jsem se vzápětí dozvěděl, že humanitární pomoci je tam tolik, že Slováci neví co s ní (což jsem si následně i důkladně ověřil) a my vezli 5 plných dodávek z toho dvě měli ještě vlek a k tomu ještě 2 narvaný osobáky.
    Vzhledem k této situaci kamarád z druhého auta vypátral info, že v Maďarsku je situace úplně jiná. Volal jsem tedy člověku, který tam byl dva dny před námi a ten mě řekl co nás čeká. Čekala tam na nás totální jazyková bariéra (nikdo neumí anglicky) a možný odpor maďarské policie. Díky tomu a dalším faktorům celý trip byl opravdu náročný na organizaci a domluvu všeho. Anglicky tam umí opravdu 1 člověk ze 100 a my museli mít kvalitního CZ/HUN překladatele na telefonu, který jim vysvětlil, kdo jsme, proč tam jedeme a co chceme. Koukali na nás zprvu jak na blázny, ale nakonec jsme se dobrali díky překladateli zdárného konce. Na policejní odpor jsme díky bohu nenarazili, ale byli jsme na něj připraveni předchozí komunikací s představitelkou maďarského červeného kříže. Na místě bylo koho odvézt, ale bylo to zhruba 50 osob, z toho 30 jsme odvezli my a pro dalších 20 vyrazili lidi od nás hned ve středu ráno. Humanitárky tam jak jsem již zmínil byla narvaná konferenční místnost cca 20x10m a málo měli jen matrací, nafukovaček či karimatek … prostě podložek na spaní, jinak všeho dost. Pak nás taky poprosili o dovoz jednorázového nádobí, to tam přijelo dnes. Závěrem bych tedy rád řekl, že nás to stálo hodně telefonátů, času, nervů, energie a taky peněz které mě konkrétně přispěli i moji přátelé (za což jim tímto velice děkuji), ale stálo to zato. Stálo to zato, protože jsme nedělali nic bezhlavě jen kvůli fotce na FB, ale hlavně proto, abychom opravdu někomu pomohli a nebylo to vše k ničemu.
    Proto prosím buďte trpělivý, nejezděte jen tak, je pravda že třeba někoho odvezete, ale taky se může stát že ne, nyní začíná pomalu tlak na hraniče vzrůstat od lidí co nemají domluvenou pomoc a budou vaše síly opravdu potřeba. My všichni koordinátoři, jenž pracujeme s ověřenými fakty vám sem budeme tyto žádosti dodávat nebo již dodáváme a snažíme se to jak vám, tak nám a všem usnadnit a zefektivnit 😊. POMOC JE A BUDE POTŘEBA, ALE POJĎME JI SPOLEČNĚ DĚLAT EFEKTIVNĚ, JE MOŽNÉ ŽE BUDE POTŘEBA JEŠTĚ DLOUHO, TAK SI NEVYSTŘÍLEJME VŠECHNY PATRONY HNED NYNÍ NA STARTU. DĚKUJI ❤️!
    Níže najdete fotky většiny rodin které jsme včera odvezli a taky skladu jejich humanitarky.
    PS: dotazy prosím do komentářů pod příspěvek.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam