• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    „Jednou ze specifických emočních obtíží, která bývá v souvislosti s ADHD v současnosti skloňována, je intenzivní reakce na kritiku a odmítnutí, zahraniční literatura hovoří o tzv. „rejection sensitive dysphoria“ (dysforie v reakci na odmítnutí, dále „RSD“). Podle Bedrossian (2021) tyto emoční obtíže zažívá 99 % dospělých a adolescentů s ADHD, třetina z nich je dokonce považuje za nejnáročnější aspekt svého ADHD. Jedná se o intenzivní pocity odmítnutí, popichování a kritiky ze strany důležitých osob v životě jedince, jež nejsou vždy založeny na realitě (Bedrossian, 2021). To může mít za následek právě intenzivní „výbuchy“ vzteku, smutku, či dalších emocí v reakci na odmítnutí a kritiku, které může okolí jedince vnímat jako neadekvátní (tamtéž). RSD souvisí i s častými pocity studu či selhání, sníženým sebevědomím, sociální úzkostí i vztahovými problémy, které osoby s ADHD zažívají (Koyuncu et al., 2016). Některé zdroje RSD považují za možný potenciální důsledek života s ADHD v „neurotypické“ společnosti, kdy se osoby s ADHD častěji v dětství setkávají s kritikou než jejich vrstevníci, především v případě zmiňované pozdní diagnózy, která obtíže „vysvětluje“ (Beaton et al., 2020; Koyuncu et al., 2016). To má za následek i velmi častou komorbiditu ADHD se sociální fobií a celkovým prožíváním úzkosti v sociálních situacích (Steer, 2021; Koyuncu et al., 2916). Bedrossian (2021) RSD u ADHD dokonce spojuje se zvýšenou tendencí k sebepoškozování. Tento koncept a v zásadě emoční aspekt ADHD všeobecně je něco, co pacienti s ADHD dlouhodobě vypovídají (Bedrossian, 2021; Beaton 2020), pozornost odborné veřejnosti si ale toto téma získává až v posledních letech, mnohé odborné zdroje o RSD pocházejí z posledních dvou let. Safren et al (2004) tvrdí, že negativní sebepojetí u ADHD pramení z častějšího prožitku selhání těmito osobami, což je zapříčiněno absencí efektivních copingových mechanismů. Osvojení těchto mechanismů dle autorů výrazně komplikují některé symptomy ADHD, jako roztržitost, impulzivita, problémy s organizací či s dokončováním činností.“

    KUCHAŘOVÁ, Josefína. Efektivita tréninku sociální kognice u dospělých s projevy ADHD. Bakalářská práce, vedoucí Mgr. Petra Šustová. Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Katedra psychologie, 2021. Dostupné také z: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/150294/130315934.pdf?sequence=1
    PAKOBYLKA_
    PAKOBYLKA_ --- ---
    VON_GILOTINE: A kdyby za me takhle nekdo resil vsechny ty socialni veci, v nichz se ztracim, to by byl svet!
    VITEX
    VITEX --- ---
    Ja sem na seznamky uplně rezignoval. Braly mi klid a nedávaly adekvátní protihodnotu.
    Takž teď jsem sice neseznámen, ale mám aspoň vice klidu.
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    Anyways, dream world:

    FB-IMG-1715171932459
    OCTOPUSS
    OCTOPUSS --- ---
    VON_GILOTINE: Tolik fake profilů tam zase není. Ale ty algoritmy jsou fakt bizarní, to zase jo. Pokud nejsi typickej šampón s miliardou matchů, moc tě to prioritně neukazuje.
    Já tindr používám jako zabiják času v busu Mělník-Praha, protože ze čtení v pohybu se mi dělá na blití :D
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    Nemusis, ale vidis pak z 95% jen fake profily a tebe to taky nikomu moc neukazuje. Ani nejde to v settings bez zaplaceni prehodit
    OCTOPUSS
    OCTOPUSS --- ---
    VON_GILOTINE: Tinder nemusíš platit, Feeld taky ne. Okcupid je bez placení naopak naprosto nepoužitelnej. Badoo je weird. Dalšího mě nic nenapadá, pokud vynecháme gej-like platformy :)
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    MART1NKA: ja odmital mesic ty recommended a nikdy normies neprisly. Tak nak z tech let predtim vim ze naky lajky dostanu, ted dostanu jeden za tyden. Nesmysl.
    Zaroven, male a female zkusenost se vsude hodne lisi no. Qq, sad panda
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    VON_GILOTINE: Platit nemusis nikde, akurat zenske musia odmietnut hromadu platenych profilov nez sa dostanu k neplatenym.
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    MART1NKA: dating appky sem smazal, rekni mi na jaky nemusim platit aby me to ukazovalo lidem a mne ukazovalo neco jinyho nez "recommended" profily
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    VON_GILOTINE: Este ked mas podobnu paralyzu z niecoho, co je v tom telefone, napriklad z dating appky. Priceless.
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    FB-IMG-1715103815349
    VITEX
    VITEX --- ---
    Uzkostný stavy řeším dvěma způsoby:

    1. Logicky si na základě reálných důkazů odvodím, že o nic nejde
    2. Dělám jakoby nic, až divnopocit zapomenu

    Odborník by mě asi nepochválil, ale zatím přežívám.
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    RANDOM_NIGHT: skonci. Verim. Palce drzim. I kdyz na nektere je nutne to prebit stastnym s nekym "novym".
    A kazdy rok je to snad aspon o malinko mensi/dál.
    RANDOM_NIGHT
    RANDOM_NIGHT --- ---
    VON_GILOTINE: Jop. Takhle mám „podzim“, taky takové bolavé výročí. Ale není to vyloženě vázané na datum, předloni jsem měla jeden ve studeném srpnu a jeden jako obvykle v říjnu. A vždycky mi to dojde nejdřív po týdnu, do té doby se snažím schoulit kolem toho nečekaného kráteru v hrudníku a nechápu, co se děje, proč to tak bolí. A pak si to uvědomím. Akorát letos už to bude 14 let. Bylo by super, kdyby to skončilo.
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    ALONSY: upřímně řečeno, ovlivňuje tě to, nemůže tě to neovlivňovat... jenom to máš něčím částečně zakrytý, takže máš pocit, že tě to neovlivňuje. Tělo si tahle výročí různých ohrožujících stavů pamatuje dost přesně...
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    ALONSY: osobne mam zkusenost ze mozek ma tendenci slavit vyrazna zivotni selhani ci nestastnosti tim ze se vzdy tak tyden na vyroci co si sam ani nepamatuju ponori do deprese. A ja si treba az dva tydny na to vzpomenu ze sem pet let zpatky v tyhle dobe zjistil ze me jedna podvadi s mym nej kamosem..

    Tato vyroci mozek drzi tak cca 7 let.
    Nevim. Muj mozek byl dycky vetsi pica nez bylo nutne
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    Ještě teda mam 4letý výročí s tou rakovinou, jenže upřímně řečeno, to je věc, která mě nijak neovlivňuje.
    Ale kdo ví, co ten jebnutej mozek vyvádí.
    Snažím se dělat práci, ale kdybych vypadla ven, udělala bych líp (jenže popravdě řečeno, ta práce je mi mnohem příjemnější než představa hnout se z bytu... :/)
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    ALONSY: opatrnosti treba.
    Ja nerikam ze blbnes, to ne.
    Ja rikam, ze mam letitou zkusenost ze v momente kdy mame konecne chvili na odpocinek a vydechnuti, tak uvolnime tenzi v niz drzime mnohe hruzy ci nezpracovane nahromadene stresy a mozkem prekroucene viny a zazitky, a v dusledku toho uvolneni se to priupusti a obcasto to vede paradoxne k uzkosti a breku a paralyze, protoze je tam toho tolik... je to neco jako vykaslavani cernych hlenu pote co clovek prestane kourit, treba
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    VON_GILOTINE: Je pravda, že na mě večer padly depresivní stavy úplně ze všeho od sociálního odříznutí (který mi jinak absolutně nevadí), přes moje stavy až jsem se dostala i k depresivním myšlenkám o smrtelnosti a potenciální ztrátě blízkých...
    Prostě jen tak.
    Ráno jsem se probudila vcelku dobře, ale možná to nějak navazuje. Možná jak říkáš, mam se „moc dobře" tak blbnu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam