• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZATAMOKOJedlé a léčivé houby: pěstování, druhy, účinky, preparáty

    O jaké informace máš zájem?

    155 hlasy od 83 respondentů

    rozbalit záhlaví
    OLL4V
    OLL4V --- ---
    DAW: k rezavci jsem se jeste nedostal, ale myslim, ze to bude on.
    DAW
    DAW --- ---
    Sbíráte někdo čagu? Můžete potvrdit, zda na fotkách je ona? Ta na druhé fotce mi přijde příliš obrovská, ale snad to bude ono. Případně by mě zajímalo, jestli jste někdo testoval rozdíl mezi účinky čagy sbírané v imperfektním stádiu a v perfektním stádiu?



    MATT
    MATT --- ---
    DAW: doma se ti můžu podívat do Váňovejch Léčivejch hub, jestli tam něco je..
    https://www.zbozi.cz/vyrobek/lecive-houby-podle-bylinare-pavla-pavel-vana/


    něco málo zde
    Léčivé houby a jejich účinky - Mykoweb
    http://www.mykoweb.cz/kategorie-clanku/lecive-houby
    DAW
    DAW --- ---
    Kam pro informace o léčivých choroších? Poradíte?
    Všude jen čtu, jak jsou různé druhy chorošů úžasně léčivé, ale víc informací se dá najít jen k lesklokorce, protože je z toho teď spotřební zboží.
    KRAL_KAREL_IV
    KRAL_KAREL_IV --- ---
    Začátečnický dotaz: jde nějaká jedlá houba nasadit do pařezu jehličnatého stromu? Jedná se o smrk a jedli, které možná budeme porážet. Nemusí to být přímo do čerstvého dřeva, klidně počkáme. Díky.
    EASYWAY
    EASYWAY --- ---
    ZATAMOKO: Tak jsem se s tvými radami dostal po dlouhém čekání a několika neúspěšných pokusech dostal na přenos z plodnice hlívy přes agar, zrno a očkování pelet na první výslednou plodnici hlívy :-)
    Děkuji...

    Teď znovu, efektivněji a bez těch chyb, které jsem si tu při pokusech nasekal.
    Jdu na ten pokus bez pasterizace, jen zalít pelety vařící vodou.

    Jinak celkem spolehlivě mi fungovalo vyříznout z hlívy kousek tkáně, prohnat ho lihem a vložit na zrno - zdálo se mi že baští rychleji než očkovaná z agaru.

    Prbolém s agarem mám v tom, že vysychá, ale tys říkal že to řeší izolačka, tak si to musím vyzkoušet.

    Narazil jsem na jeden trabl a tím je napadení sterilizovaného materiálu plísní.(neotevíral jsem petrisky zabalené v alobalu a když jsem se k ním po měsíci dostal, byly plné zelené plísně) Asi budu muset fakt sterilizovat tu hodinu a půl jak píšeš.
    Do těch pelet se moc hnilobě ani jiným houbám či plísním nechce - nebo je hlíva celkem úspěšně požrala :-)
    Tak hodně zdaru při hraní :.-)....

    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Sadba potřeba čerstvá a živá.. planetahub.cz spokojenost .. sklízím šitake a hlívu na buku už 3-4 rokem, za 2-3 měsíce bude vhodná doba pro očkování v lednu káceného dřeva
    MATT
    MATT --- ---
    KRMITK0: já kdysi koupil takový očkovací kolíčky a nic z toho nebylo. ale ani jsem tomu nedal nějaký extra podmínky..
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    KRMITK0: z těchto mi nikdy nic nevyrostlo, tipuju to na stáří a špatné skladování... Cena taky bývá dost mimo realitu :)
    Zkus třeba https://www.planetahub.cz/
    _UDO_
    _UDO_ --- ---
    KRMITK0: ja si neco podobnyho koupil, jiny vyrobce teda mylim z ukrajiny, byloto na kokosu a nic z toho nebylo :)
    KRMITK0
    KRMITK0 --- ---
    Hoj znáte někdo tuhle houbovou sadbu? Mají to v Glóbusu i jiné např. žampiony, shitake, lesklokorku atp. Případně poradily byste typ jak to zkusit vypěstovat i v malém množství doma? Vím, že tady někdo dával fotky jak pěstuje na bloku velikosti cihly :) Díky

    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    EASYWAY:
    Plísně
    - sanace houboxu před nasazením substrátu k plození
    - substrát k plození dát až v době, kdy je plně kolonizovaný
    - nechat plodit třeba jen jednu dvě vlny

    Mušky
    - bílá netkaná textilie nebo nějakou látku

    Větrání
    - já to většinou nechával přirozeně, ale v pěstírně to budu muset nějak vyřešit
    - zajímavá by mohla být malá rekuperační jednotka, ale bylo by nutné vyřešit filtraci vzduchu právě od těch spor
    EASYWAY
    EASYWAY --- ---
    Jak zajistit aby i při vysoké vlhkosti prostředí nerašila plíseň?
    Jak zajistit aby při tak lákavé potravě nelítaly mušky - případně jak je odchytávat.
    Jak houbě větrat, mám v procesu fotky, které jsem fotil při světelných podmínkách umožňujících pozorovnání šíření spor do okolí a byl to pohled vskutku nevídaný - při přidání ventilátoru do pěstební nádoby se celý ventilátor oblékl do sněhobílého kabátu ze spor Shitake.

    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Houbový okurkáč od známého :)

    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Vida, tady Ing. Jablonský tu metodu popsal stejně :)

    Pěstování hub v bloku, na dřevě, slámě, peletkách i v truhlíku: žampiony, hlíva, ucho Jidášovo - Houby
    http://www.ireceptar.cz/...bloku-na-dreve-slame-peletkach-i-v-truhliku-zampiony-hliva-ucho-jidasovo/
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Mě teď hodně láká pěstování na dřevě nebo na jemné štěpce, ideálně bez ošetření, kdy se drť rovnou sype do sáčků a rovnou očkuje. Případně se před oškováním ještě prožene 90°C pasterizací resp. propaří v komoře.

    Ona chuť hub ze slámy a ze dřeva je dost jiná. Ze dřeva jsou mnohem lepší, alespoň u shiitake mám takovou zkušenost.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    EASYWAY: no to neber dogmaticky, každej máme jiné zkušenosti. Uvedené časy jsem zkoušel i v labu v rámci diplomky, proto jsem je sem napsal.
    Když jsem s tím začínal, tak jsem se jim taky divil, nicméně Jablonský byl jiného názoru a asi ví proč :)

    On je problém hlavně v tom, že dané teploty potřebuješ dosáhnout v celém objemu a vzduch, který je součástí mixu v sáčku se třeba neprohřeje, nebo vzniknout nějaká "studená jádra" apod.
    Tekutá média jsou jasná, tam je to prakticky homogenní hmota.

    Co se pomocných organismů týče, tak to byl právě předmět mojí diplomky.
    Prakticky se jednalo o fermentaci substrátu při 30°C po dobu 24-48-72 h a následné tepelné ošetření (50-70-90-121 °C) a porovnání rychlosti růstu v širokých zkumavkách.
    Při těch 30 °C se namnoží bakterie přirozeně obsažené v peletách a jejich exudáty i po tepelné úpravě působí pozitivně na naše houby, resp. antigonisticky proti nižším houbám aj. patogenům.

    Problém však nastal u obohacených substrátů, kde to i po fermentaci a teplotním ošetření plesnivělo a hnilo. U chudých (samotné pelety) byly výsledky velmi slibné.
    EASYWAY
    EASYWAY --- ---
    Jasně, ale po tom prvním cyklu s tím manipuluješ v prostředí které je plné organismů, které chtějí baštit granofyt také:-)
    Jinak jsem přemýšlel o tom jak jsi tvrdil že u malého množství je to o jistotě a proto není důležité řešit náklady( čas, etc. ) jako u 20k flašek v průmyslovém prostředí a rozhodl jsem se, že mě to jedno není a chci si ty časy vychytat.
    Stejně tak mě překvapují tvé časy pasterizace, mám vyzkoušeno že pasterizaci o které se bavím já by se měla provádět při teplotách mezi 60-70°C po dobu prohřátí na dobu cca 90 minut. Principielně by mělo jít o zachování části "hodných" mikroorganismů. které v konečném důsledku zamezují tvorbě "zlých", ale podhoubí hlívy tím, jak je žravé, neohrozí.

    Mám vyzkoušeno, že pokud sterilizuji a pasterizuji, je rozdíl v kontaminaci (samozřejmě v závislosti na čase) výhodnější pro pasterizaci (bavím se teď o kokosu jako krycí vrstvě a nikoli o živném substrátu, kde bych i v závislosti na tvém zhodnocení doporučil sterilizaci).
    (Přinesl jsem si z venku rašelinu a nechtěl jsem si k masožravkám zatáhnout bordel, tak jsem sterilizoval a pak vysadil, no, musím říct že příště tam musím jako první nalít trichodermu, protože ten šedivej šrumec co se mi tam rozjel po velmi krátké době ukázal atraktivitu substrátu pro plísně....)

    Ty časy - v návodu na sterilizátoru jsem našel, že tekutiny(ale i další produkty) se sterilizují při tebou zmíněných teplotách a tlacích kolem 30 minut, ty jdeš na 4-8x delší dobu, což mi přijde jako dost velká cena za jistotu...

    No nic, každopádně si vážím rad co dáváš, jen tak dál...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    EASYWAY: přesně tak, navíc je to už druhej cyklus tepelného ošetření (Výrobním procesem ošetřeno teplotou 90 °C).

    Každopádně vždy je možné, pokud to chytá plíseň, projít pasterizací nebo sterilizací:

    pasterizace: 10h v páře na 100°C (používám pro 4 bloky ve 27l hrnci)
    sterilizace: 2-4h na 121°C (4-6 bloků ve 44l hrnci)

    Je dobré si udělat ze dřeva nebo silného drátu proložky, aby mezi bloky procházela pára.
    EASYWAY
    EASYWAY --- ---
    Ahoj, v tvém postupu chybí pasterizace/sterilizace - tam vychází š z předpokladu že člověk pojede hlívu která žere rychle?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Zkoušel jste někdo očkovat topol, vrbu nebo olši sadbou hlívy nebo shiitake?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam