• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PESKoně a přirozená komunikace a vselijaka dalsi zvirena
    VAMPY
    VAMPY --- ---
    PES: Treba nikdo :D
    PES
    PES --- ---
    Tak to jsem zvědav kdo se na to napíchne jako první... :-(

    PES
    PES --- ---
    ...a když ten koníček neví pořádně co chce... když přijedu, řehtá a pozdrav, ven jako že ano, ale když jdeme, tak zase na celé kolo řehtá jakoby ho snad někdo kradl (od zbytku pidi-stáda důchodců). Ale šlapal pěkně, nevymýšlel, nezastavoval a ani se nesnažil cukat, jen musel všem okolo nahlas dávat najevo, že je venku :-)

    Nicméně už vzal na milost i toho starého valacha, už se na něj nešklebí a snese ho i prakticky u sebe (u těla), když se přiblíží.
    PES
    PES --- ---
    Tak doufejme, že zima už skončila, oddekoval jsem po týdnu (opět) oře, přes noc má být nejhůře +4°C...
    ...odpoledne se to kolem 16h vyšplhalo dokonce na +15°C a zítra už by mohlo být skoro těsně k +20°C a v neděli pravděpodobně až +22°C.

    A hrozná práce byla dostat z deky nachytané chlupy, nekonečná "hra" na hodiny. Ještě to bude třeba vzít jednou jemným kartáčem, ale celkem se to podařilo "odchlupit" jen tak rukou...
    VAMPY
    VAMPY --- ---
    PES: Aha husty, ja myslela, ze to je 30 minut, coz mi prijde jeste zvladnutelny, ale hodina je uz husta. Navic se urcite protoci na sichte nekolikrat za den hadam?
    PES
    PES --- ---
    ANABEL_LEE: dnes se stačí zeptat na Internetu:

    How long do the horses stand guard at Buckingham Palace?

    one hour

    At the front entrance to Horse Guards stands a mounted cavalry member or guard. Each red coated guard “stands guard” on horseback for exactly one hour, impervious to the cameras, selfie sticks, and requests for smiles, in full military regalia.
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    VAMPY: moc welfare to neni, co. bylo by lepsi kdyby tam nejak patrolovali a pochodovali,.ale to stání je pro ne asi dost stres, nevim teda jak dlouho maj jednu šichtu
    VAMPY
    VAMPY --- ---
    PES: Ja obcas dostanu na sockach do feedu nejaky videa takovych tech ohelmovanych vojaku co sedi na koni a prijde mi, ze jsou ti kone hrozni chudaci a to stani mentalne dost nezvladaj.
    PES
    PES --- ---
    No tedy nic moc pohled
    VIDEO: Londýnem běhali splašení královští koně. Vráželi do aut, pět lidí zranili - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/londyn-velka-britanie-splaseni-kone-kralovske-kavalerie-doprava-chaos-zraneni.A240424_130536_zahranicni_pari
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    PES: mě přijde, že tady máme počasí hodně podobné jako na té Vysočině... rostou tu podobné věci (brambory a zelí, z ovoce tak ty rybízy, nějaké špendlíky / švestky), a je tu podobná kosa.... mluvím o Vysočině typu severní / západní svahy pod Javořicí, ne o Telči a podobných měkkých místech...
    PES
    PES --- ---
    CAROLIAN: no tady pro Vysočinu věští na tuhle středu až +40cm SNĚHU !!! (ale pak to relativně rychle zase roztaje)...
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    taková lidová pranostika tady praví, že April showers bring snowplowers :-))
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    PES: tak jsme v 1800 metrech... plus tady je to trochu posunutý, pořádná zima začne v lednu a pak holt je až do půlky května (půlka května je průměrně "poslední sníh")... tohle je z běžek, 19. dubna... asi jsou to poslední běžky, protože už je moc teplo, ale asi tak...

    PES
    PES --- ---
    CAROLIAN: njn, proti tomu tady (předčasné jaro/léto, co se teď tedy vrátila zase spíš do zimy) to tam máte jako šílenou pustinu...
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    PES: jo, ona i ta kozí / koní máma potřebuje na chvíli odpočinek... jako Bonnie (tahle koza) už začala dělat to, že kluky navelí do kouta v chlívku a jde se nažrat - oni jsou schovaní vzadu a ona si může odfrknout... ale to na té pastvě bylo fakt zajímavé, protože do té doby furt na ně mečela a organizovala je, a pak jak viděla, že jsou u mě, tak se sebrala a šla se zuřivě pást... jako dostává seno a zrní a vojtěškové pelety - ale holt čerstvá travička je čerstvá travička (je vidět na fotkách, že toho ještě moc není, ale kozám to zjevně stačí - neuvěřitelně se mi snížila spotřeba sena - a myslím, že i vody)
    PES
    PES --- ---
    CAROLIAN: Moc pěkní prcci...

    (...a to s tou úlevou mámy od potomstva jsem také zažil, sice u koní, ale podobně - hříboš neustále u mámy, která snad ani na vteřinu neměla klid, se osmělil a přišel zkoumat a zjistil, že se může i nechat podrbat, což se mu tuze zalíbilo, takže chvíli ztratil zájem o otravování mámy... a ta, když chvilku dozorovala, tak popošla do kouta přístřešku a dala si bleskově pořádného šlofíčka ;-) )
    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    tak aby byla změna, dáme místo důchodce miminka.... včera jsem vzala kůzlata poprvé na pastvu. Prvních cca pět dní jsem je držela s mámou separé, protože kůzlátka byla malinká a nekoordinovaná, navíc jsem nechtěla, aby se někdo (další kozy) montoval do bondingu a mlékotvorby. U těhle malých plemen, kdy se kůzlátka rodí cca 1 - 1,5kg velká, je poporodní zhubnutí o pár deka hodně vidět, jsou z nich kostřičky... (ale zase po dvou dnech bojů s přikrmováním pak najednou ráno přijdu a jsou tam místo dvou kostřiček dvě kuličky - zase stačí jedno dvě dobrý nakrmení a jsou "tlusťoši")... takže po cca pěti dnech jsem je představila jejich babičce - ale do toho sněžilo a foukalo a sibérie byla, že by kozu nevyhnal, tak jsem to musela odložit...
    Včera jim bylo jedenáct dní, po chlívku lítají jak šuspajtli a kozy všechny nadržený na pastvu, takže jsem holt vzala celý spolek ven...
    Ozzy a Rory napřed nechápali kozí etiketu a lítali kolem, jejich máma mečela, ostatní kozy uskakovaly (nejvíc se jich bojí největší a nejtlustší hňupík), cirkus hadr - ale během asi deseti minut máma konečně vysvětlila, že se mají držet u ní - a že bude lekce v pasení se.
    Kůzlata se musí naučit se pást - chodí mámě u huby a očuchávají a ochutnávají to, co ona žere - moje doměnka je, že se tak skutečně učí, co mají jíst a nemají jíst. V tomhle věku je to skutečně jen ochutnávání - stejně to neumí trávit.
    Po dalších jánevím deseti minutách se kůzlata unavila - a Ozzy přišel za mnou, že by si lehnul do teplíčka na klín a prospal se. Rory je ADHD, ten ještě skákal kolem a pásl se s mámou - ale pak mu to nedalo a přišel za bráchou. Což byl taky zlomový okamžik, protože až do téhle chvíle se Rory odmítal nechat civilizovat - ale zřejmě to pochopil, protože teď už taky chodí se pochovat a nerve se člověku z náručí... Zajímavá byla máma koza, která zjevně přijala s ulehčením, že se miminům někdo věnuje a nechala je u mě a šla se napást... asi byla chuděra taky ráda, že je za prvé venku z chlívku a za druhé, že se na ní furt nesápou dětičky.

    A tady teda fotodokumentace... stádečko na pastvě (mimina included), kluci si vykračují, pak teda konečně máma vysvětlila, co se od nich očekává, a pak zasloužený odpočinek

    PES
    PES --- ---
    Sice to na obrázku tak nevypadá, ale i dnes bylo docela chladno (a i ta zdánlivě stále pěkně rozkvetlá jabloň měla bohužel ze čtvrtečního rána dost velkou část květů nejspíš mrazem poškozených), takže jsem oře z deky/pláštěnky vybalil jen na chvíli co svítilo sluníčko, ale během dopoledne se opět zatáhlo (ale nejsme na tom tak zle jako na Plzeňsku či Karlovarsku, tam dokonce sníh způsobil kalamitu zlomených větví na železničních tratích), takže dnes jen decentně, hlavně vyčistit a zkontrolovat kopyta, trochu projel srst...
    ...a pak opět šup pod deku dokud se opravdu zase neobjeví lepší počasí

    PES
    PES --- ---
    Dnes pěkná vycházka s ořem, už mne (opět) poznal hned jak jsem projížděl na kole kolem ohrady a to bylo řehtání, a pak další, když jsem se zdržel chvíli u stáje (to jako bych v tom řehtání slyšel to "Tak kde jsi? Už jdeš? Já už chci ven!"). Chtělo se mu jít ven, takže pěkně si vyšlapoval, nikde se nezdržoval, pěkně jsme udělali důchodcovský okruh (v protisměru než obvykle) a u řeky měl ještě chuť jít kus dál po cestě.

    Nakonec jsme potkali vracející se kobylu z vedlejšího výběhu, tak jsme ji doprovodili zpět ke stáji a tam koníček šel za kamarády "spolu-důchodci" na pastvu, kde já se pak odvařil ořezáváním vrbiček, které začaly zarůstat vchod na pastvinu. Také jsme tam vyřezal staré/suché/překážející větve tak, aby koním pod vrbičkami zůstalo co nejvíce stínu, ale nic se nehýbalo k zemi ostrými konci dolů...

    CAROLIAN
    CAROLIAN --- ---
    PES: tak kozy si taky pamatují osoby... nicméně, když jeden turnus pořádá kozí rodeo, a pak přijde další turnus, nových / cizích lidí, kteří netuší, že kozu někdo prudil... já jsem s ní problém neměla, ale třeba právě přes léto se tam střídali brigádníci jako stájníci.. plus imho je to týrání zvířat...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam