• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FROORaspberry Pi - miniaturní počítač za 35$
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    REDSNAKE: ja podobnej mikrodesktop provozuje s linuxem doma na praci uplne naprosto bez problemu a je to velice prijemnej stroj, mam konkretne HP ProDesk 400 G6
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    BOAR: Copak na tom provozujes? S linuxem na tom neni problem?
    TR1
    TR1 --- ---
    BOAR:
    Ja jedu temer 9 roku na J3160. Nez vyslo stavajici RPi5 tak jsem doufal, ze bych to pripadne nahradil jim ale kdyz to vyslo a ja videl, ze to tvrdosijne bezi na 5V a zase to ma tu debilni mSD tak uz jsem rezignoval. Nastesti je tu novinka v podobe Odroidu H4 tak pujdu do nej. 4x sata, pasivni chlazeni, u nejvyssi verze je mozne omezit TDP a vykon uplne nejde jinde. Cenove to vyjde podobne jako to RPi5 ze vsema tema hatama a kravinama co je k tomu potreba. Raspberry je fajn ale jako nas nebo server uz fakt ne.
    BOAR
    BOAR --- ---
    TR1: ja pouzivam tohle: https://www.parkytowers.me.uk/thin/hp/t630/ stoji to par korun, zere to par vatu, a ma to 2x m2 sata slot. m2 pcie slot. slot na ram,
    TR1
    TR1 --- ---
    PISTA1:
    Nebylo by lepsi a mozna i levneji poridit napr. Odroid H3/H4 nebo treba Asrock N100DC-ITX? Jsem fanousek raspberry ale jako nas to fakt neni zadne terno.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PISTA1: ten stepdown da 3A tak ve snu :) civecka jak detskej prdik.

    Miril jsem otazkou totiz na to, ze me se stalo dostkrat v ruznych NASkach ze se tam zavlnil zdroj a disk se kvuli tomu parkrat restartoval a samozrejme to hned zanesl do SMARTu. Pozdeji jsem zjistil ze to bylo kvuli tomu ze zdroj byl prilis zmeklej a proste nedal roztaceni 4 disku v jedny chvili.

    Jako prevenci jsem udelal to ze disky mam v USB3 AL boxech s prevodnikem a zdrojem. Jednak mam poreseny chlazeni druhak napajeni.
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    RAINBOF: 12V 4A zdroj přímo do sata převodníků. Malina pak přes 3A stepdown.
    Při plný zátěži a obou běžících discích bere 1,8A.

    Začínám přemýšlet o tom, že koupím pi 5 a k ní tenhle SATAhat
    https://www.aliexpress.com/item/1005006754454170.html
    určitě to bude lepší než ty usb převodníky.

    BOAR: jj USB

    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PISTA1: cau cim to napajis ? Tou redukci ? Pokud jo tak kolisani zdroje to mohlo zpusobit.
    BOAR
    BOAR --- ---
    PISTA1: Jaka verze ? usb ?
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    Taky dneska konečně dorazil Coral TPU, za necelý 2k od farnellu.
    Připojený, nastavený a šlape to parádně. Pokud si chce někdo udělat NVR tak rozhodně Frigate ;-)
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    Ufff
    Data obnovený bez ztrát... synchronizuju disky, ať jsou 2x.

    Jinak teda opravdu odešel disk, jak Raw_Read, tak Seek každým čtením či zápisem neustále přibívají i při připojení přímo přes satu.
    Nechám ho párkrát přepsat náhodnejma datama a pošlu ho do alzy na reklamaci. Koukal jsem na fakturu a vydržel přesně jedn rok, na den.
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    fsck nic neopravil jen několikrát po hodině oprav spadnul.
    Testdisk zabral, kopíruju data na čistej disk. :D
    BOAR
    BOAR --- ---
    PISTA1: na to nep[otrebujes instalovat debian, staci ti jakekoli livecd - treba system rescue cd
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    PISTA1: strc do to kompu a pracuj s tim pres cistou sata
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    HARVIE: Tak já doufám že to z toho vydoluju. Raidu na USB nevěřím. tak jsem měl jeden disk "provozní" a druhej záložní kterej se pouštěl jen v noci aby se na něj přehrnuli změny. Ten byl v cajku než jsem ho zkusil moutnout na čistým raspbianu. to hodil že struktura není čistá že ho mám opravit.

    Třeba by stačilo tam hodit zpět kartu OMV a naběhne vpohodě.
    Každopádně nehodlám riskovat, novej disk mám doma, teď instaluju na normální komp debian abych disky připojil přímo a ne přes usb převodník.
    A teprva až budu mít bitovou kopii disku, tak si s tím budu hrát.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    PISTA1: Tady nevidim jak to souvisi s prehozenim dvou raspberry. Mozna odesel disk. Nebo ma jen kabel od disku spatny kontakt a projevilo se to jak si s tim pohnul.

    Raw_Read_Error_Rate neni vzdy nutne chyba disku.
    Reallocated_Sector_Ct = 0 muze byt nekdy prislib optimistickych vyhlidek...
    Ale tezko rict takhle na dalku.
    VITEX
    VITEX --- ---
    PISTA1: přijmi prosím moji nejhlubší soustrast
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    Ach jo prohození malin byla asi ta největší píčovina co se zatím letos udělal ;-#
    Odpoledne začli chodit chybový maily z OMV. když jsem přijel večer domů tak naska tuhá a po restartu OMV ukázal jen "záložní" disk.

    Kouknul jsem na něj přes SSH a data tam jsou, tak si říkám je to v pohodě. Odpojím záložní disk, vyměním kartu za čistej raspbian. Zkontroluju smart hlavního a fak super.

    SMART Attributes Data Structure revision number: 10
    Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
    ID# ATTRIBUTE_NAME FLAG VALUE WORST THRESH TYPE UPDATED WHEN_ FAILED RAW_VALUE
    1 Raw_Read_Error_Rate 0x000f 083 064 006 Pre-fail Always - 186474687
    5 Reallocated_Sector_Ct 0x0033 100 100 010 Pre-fail Always - 0
    7 Seek_Error_Rate 0x000f 071 060 045 Pre-fail Always - 12400556

    Když jsem ho zkusil mountnout tak vyhodil
    mount: /media: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda1, missing codepage or helper program, or other error.

    Tak si říkám OK, připojím záložní a stáhnu si důležitý data přes scp do kompu abych měl druhou aktuální zálohu...

    No a ono na mě vyskočí:

    mount: /media: mount(2) system call failed: Structure needs cleaning.
    dmesg(1) may have more information after failed mount system call.
    mount: (hint) your fstab has been modified, but systemd still uses
    the old version; use 'systemctl daemon-reload' to reload.

    Jsem se trochu orosil, vypnul jsem malinu a objednal novej 4Tb disk abych měl kam tenhle naklonovat dřív než začnu dělat cokoliv dalšího.

    Taky přemejšlím jak starou mám zálohu na disku schovaným v práci, a myslím že už tam bude minimálně rok :(
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    HARVIE: Jel sem rok shinobi vyhovovalo mi a šlapalo bezproblémů, pak jsem bohužel pustil update.... A blbec sem si nezazálohoval kartu. Nový UI je náročnější a 4ková malina ho nedává navíc některý funkce co byli dřív volný jsou za prachy.

    Zoneminder, zkoušel jsem... nechci.

    Druhej den mě na malině jede HA s Frigate. Ještě sem si s tím nikdy nehrál tak se učím :)
    Zatím mě běží jen trvalý nahrávání z pěti kamer 2880*1616, s cca 30% vytížením procesoru.
    Dneska jsem objednal TPU, zejtra by mělo dorazit tak uvidím jak budu mít čas si pohrát s detekcí.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    PISTA1: BOAR:

    Frigate NVR
    https://frigate.video/
    Shinobi
    https://shinobi.video/

    by me zajimalo jaky mate zkusenosti s temahle? vs zoneminder....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam