• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOTCOMJaderna fuze aneb spasa svetove energetiky do 30 let
    V teto diskusi se probiraji problemy a uspechy jaderne fuze. Od diskutujicich ocekavam jistou argumentacni uroven, jinak je RO nemine.
    rozbalit záhlaví
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    KAERO: No tak dela se toho hodne, akorat ne vzdy v soukromych firmach…
    KAERO
    KAERO --- ---
    Koukam na ten dokument, a to rozlozeni spolecnosti je takovy nepomer. anglie 5, francie 1, nemci 1. Tak premyslim jestli to je historii vyzkumu nebo proste je v anglii vetsi zvyk delat firmy nez treba v nemecku?
    Delaji jeste neco rusaci nebo uz to u nich uplne upadlo?

    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    CYBERWOLF: u konceptu na fuzi D+T ty neutrony potrebujes na vyrobu tritia. Tam je naopak velmi dulezite je vyuzit pokud mozno vsechny. Je fakt ze u D+He je situace mozna jina. Mohla by tam byt obalka z tekutyho olova napriklad.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Mě tak napadlo, nedalo by se snížit účinek toho neutronového bombardování tím, že by se stěny nechaly obtékat něčím, co dobře zachycuje neutrony? Že by degradovalo tohle chladivo namísto tokamaku a hádám, že u tekutiny to nebude takový problém.
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    LOBOOO: No pulz bude kratky ale pocet neutronu bude primo umerny mnozstvi energie ktere vyprodukuji - takze budou mit hodne kratkych pulzu, coz je z tohodle pohledu stejny jako jeden dlouhy na ITERu.

    Jinak u neutronu nejde o aktivaci, ale o strukturalni poskozeni materialu. Na ITERu se ocekava 1 dpa, tedy jeden displacement per atom. Cili za zivot ITERu bude v prumeru kazdy atom v materialu napr. divertoru vyrazeny dopadajicim neutronem ze svoji pozice v atomove mrizce. To je hrozne moc a redukce na 5% to v principu nezachrani.

    To generovani He3 z D-D v urychlovaci fungovat bude ale pochybuju ze to cely bude mit kladnou energetickou bilanci (i s tema trikama co slibujou)
    LOBOOO
    LOBOOO --- ---
    DOTCOM: Jeste info z Wikipedie:
    As of 2015, Helion intends to produce and use a combination of deuterium and helium-3 as fuel. This mix allows mostly aneutronic fusion, releasing only 5% of its energy in the form of fast neutrons. The helium-3 is produced by D-D side reactions and is captured and reused, eliminating supply concerns. Helion has a patent on this process.

    A komentar z Redditu (to je ten clovek o kterym jsem psal ze se zna se zakladatelem):
    Helion is sidestepping the neutron damage problem by having only 5% of the energy released as neutrons (from D-D) and those 2.45 MeV neutrons are below the activation energy of many already available materials. Another factor is that their very compact and linear design allows replacement of components within a very short time and for relatively cheap. The expensive components are also relatively far away from the high neutron flux areas of the generator. Again, clever engineering to sidestep and mitigate the problem, rather than a brute force approach to solve it. They will likely breed Tritium (for it to eventually decay into more He3) and with a cylindrical blanket that is a lot easier. But they do not necessarily have to (unlike D-T Tokamaks).
    LOBOOO
    LOBOOO --- ---
    GOR: Presne tak, civky jsou predpokladam na vnejsi strane reaktoru. S zadnym parnim okruhem nepocitaji...

    DOTCOM: He3 chteji vyrabet, to ma byt hlavni ucel jejich dalsiho protypu, viz "Where is Helion going to get helium-3?" a "What will Polaris do?" tady - https://www.helionenergy.com/faq/. Samozrejme jestli se jim to povede je otazka... O odolnosti proti neutronum se nijak nezminuji, jeden pulz trva asi 1 ms, takze treba to nebude takovy problem. Co mi neni jasny je jestli vyroba He3 a D-He3 reakce probehne v ramci jednom pulzu nebo to budou uplne oddelene procesy.
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    LOBOOO: jinak Helion se tvari pokrocile ale maji stejne slabiny jako vetsina startupu. vubec neresi napr. kde vezmou materialy odolne vuci neutronovym tokum. D-He3 je sice teoreticky aneutronicka reakce, nicemene pro velky rozsah teplot ma mensi ucinny prurez nez D-D, takze neutrony tam zcela jiste vznikat budou.
    Druhy problem je palivo. Narozdil od ostatnich, kteri neresi kde vezmou tritium, tak oni neresi kde vezmou He3.
    Pricemz tritium se da vyrabet za pouziti fuznich neutronu z lithia (ale tu technologii bude testovat az ITER). He3 se vyrabi jen tezko, co jsem slysel...
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    LOBOOO: tak imho nejvetsi otaznik je kde budou brat o He3 :)
    GOR
    GOR --- ---
    LOBOOO: Takže ten Helion říká, že budou vyrábět přímo elektřinu, tj. ve stěnách reaktoru bude přímo vinutí a teda předpokládám, že dál bude meziobvod a dodávka do sítě.

    Nebude tam i tak nějakej parní okruh? I tak to asi bude dělat dost tepla nebo je v procesu tak málo hmoty, že ani vysoká teplota procesu nevede k velkýmu tepelnýmu výkonu?
    KAERO
    KAERO --- ---
    LOBOOO: to vypada zajimave, si musim procist, dik
    LOBOOO
    LOBOOO --- ---
    KAERO: Jo Wendelstein byl vlastne druhej projekt, ktery jsem krome ITERu hodne z povzdali sledoval. O soukromych projektech jsem v podstate neslysel, popr. jsem je nebral vazne.

    Podle tohohle prehledu byly pred 20 lety 2 fusion startupy, ted jich je 23.

    CPS21.179_25-10-21_singles_fordownload.pdf - Disk Google
    https://drive.google.com/file/d/17lrqxt6NG0-QjVafJ_WHbT43kSGiK-WD/view
    KAERO
    KAERO --- ---
    LOBOOO: nezapominal bych na stelaratory:
    Wendelstein 7-X | Max-Planck-Institut für Plasmaphysik
    https://www.ipp.mpg.de/w7x

    Jinak me to prijde fascinujici, ze existuje neco jako 'startup' v oblasti fuze.

    A normalne pis 100 MK misto 100M K.
    LOBOOO
    LOBOOO --- ---
    Firma Helion Energy získala investici $500M. Vypadá to dost zajímavě, doporučuju kouknout na animaci na jejich webu a FAQ. Oproti ostatním přístupům to funguje pulzně, bez ignition, chtějí použít D-He3 reakci a energii odčerpávají pomocí elektromagnetické indukce.

    Jako největší otazník vidím schopnost dosáhnout teploty potřebné k D-He3 reakci, prý to je 500M K, ale třeba to probíhá v menší míře i za nižší teploty.

    Už za sebou mají 6 prototypů, v tom posledním dosáhli teploty 100M K, má za sebou 10 000 pulzů. Další prototyp by měl generovat malé množství elektřiny, chtějí ho dokončit v roce 2024, letos začali stavět budovu.

    Měl jsem představu, že je jenom ITER, který je z hlediska časově a ekonomicky beznadějný, i kdyby za 30 dokázali postavit DEMO, nebude cenově konkurenceschopný. Ale zjistil jsem, že se situace potichu docela změnila, je tu spousta startupů, které vypadají mnohem slibněji, po Helionu jsou prý nejnadějnější, v tomto pořadí - ZAP, TAE, Tokamak Energy, CFS, General Fusion.

    https://www.helionenergy.com/our-technology/ - Animace s popisem jejich technologie.
    https://www.helionenergy.com/faq/ - FAQ
    https://blog.samaltman.com/helion - Blog post hlavního investora.
    https://www.reddit.com/user/elmarm - Hodně jsem se dozvěděl z historie tohohle uživatele, zná se se zakladatelem.
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    Vize pro energii budoucnosti nabývá konkrétních obrysů díky novému tokamaku - Akademie věd České republiky
    https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/aplikovana-fyzika/Vize-pro-energii-budoucnosti-nabyva-konkretnich-obrysu-diky-novemu-tokamaku/
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    Ahoj, chci se optat, jestli upgrade Compassu bezi dle planu a zda je jeho financovani pandemicky stabilni :-) dik
    DRZEEF
    DRZEEF --- ---
    Ropný gigant Chevron investuje do startupu zaměřeného na rozvoj jaderné fúze

    https://oenergetice.cz/...ny/ropny-gigant-chevron-investuje-startupu-zamereneho-rozvoj-jaderne-fuze/
    DRZEEF
    DRZEEF --- ---
    A world’s first in 2011, fusion research company Tokamak Solutions worked with partners at Oxford Instruments, the Czech Technical University and Institute of Plasma Physics, Prague to use HTS magnets on a tokamak

    In 2011, a research team at the National High Magnetic Field Laboratory (NHMFL) at Florida State University reached a new world record in magnetic field generation, successfully testing a superconducting electromagnet to a field of 35.4 Tesla

    2G HTS Wire | SuperPower
    http://www.superpower-inc.com/content/2g-hts-wire
    DRZEEF
    DRZEEF --- ---
    ARC 2015: This highly attractive combination is enabled by the ∼23 T peak field on coil achievable with newly available REBCO superconductor technology.

    - the plasma confinement strongly improves with magnetic field strength.

    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0920379615302337

    YBCO 1986

    30 let
    DOTCOM
    DOTCOM --- ---
    Bude za něj svět Česku platit? V Praze vzniká ojedinělé výzkumné zařízení - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/technet/veda/jaderna-fuze-cesko.A200710_161011_veda_mla
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam