Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

1 uživatel půjde

hledání


Beseda s Janou Kotaishovou, českou novinářkou a autorkou knihy Studená Řeka o skutečných událostech v Palestině

Srdečně vás zveme na debatu s Janou Kotaishovou, autorkou nedávno vydané knihy Studená Řeka (Nahr Al Bared). která se koná v rámci Festivalu arabské kultury (Arabfest) v sobotu 25. dubna od 18:30 v Café Kampus (ex-Krásný ztráty, Náprstkova 10, Praha 1). Vstup zdarma, kniha k prodeji v češtině a angličtině.

Chcete-li slyšet, “jaké to je, když se Češka zamiluje do Palestince?“, přijďte do Café Kampus již v 17:00, kdy začíná vyprávění o smíšených manželstvích.

Večer zakončíme snímkem Mars at Sunrise, který zachycuje tzv. izraelsko-palestinský konflikt z překvapivé perspektivy světa umělců. Promítá kino Evald od 20:30.
http://www.evald.cz/klient-181/kino-53/stranka-788/film-44915

Více informací:
http://www.arabfest.cz/program/akce-v-praze/
https://www.facebook.com/events/363713090486226/

http://ism-czech.org/2015/04/16/pozvanka-beseda-s-janou-kotaishovou-autorkou-knihy-nahr-al-bared-studena-reka-sobota-25-dubna-od-1830-cafe-kampus-praha/

O autorce:

Jana Kotaishová, původním povoláním novinářka žijící již víc jak třicet let v arabských zemích (Maroko, Libye, Alžír, Libanon, Sýrie, Spojené arabské emiráty), vydala v minulém roce knihu Studená Řeka, ságu rodiny svého palestinského manžela, osudy tří generací palestinských uprchlíků na pozadí historických událostí od čtyřicátých let minulého století až do dneška.

Související:

Filip Outrata: Vzpomínky na Studenou Řeku

http://denikreferendum.cz/clanek/19478-vzpominky-na-studenou-reku

Kniha Jany Kotaishové Studená Řeka přináší vzpomínky dvou generací Palestinců vyhnaných ze své vlasti a nucených žít jako běženci bez skutečného domova, a zároveň ukazuje cestu obohacujícího soužití lidí dvou různých kultur.

(…) “Impulsem, který přiměl Janu Kotaishovou k tomu oprášit pozapomenuté zápisky svého muže a doplnit je do knižní podoby, bylo sledování záběrů z války v Gaze v roce 2009. Uvědomila si vlastní bezmocnost tváří v tvář nekončícímu násilí a skutečnosti, že původní oběť je už dlouho prezentována jako viník, jako agresor.

Je potřeba vrátit se na začátek, na který už všichni zapomněli, ale jehož důsledky nesou Palestinci-běženci dodnes. Nějak vysvětlit, že běžencem se nikdo nestává dobrovolně, říká Jana Kotaishová dnes. Do záhlaví své knihy autorka vložila motto: „Přicházím podat svědectví o skutečných událostech. To je jediné, co pro tu věc mohu udělat.


Nahr Al Bared, palestinský uprchlický tábor v Libanonu, r. 1949.

ALMONDBLOSSOM
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.