Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CUKI --- 22:26:31 31.5.2020
???: ???
??? --- 21:14:50 31.5.2020
CUKI: jo tak teď zase kotel na uhlí... A já skáču od tématu k tématu...
CUKI --- 20:42:10 31.5.2020
???: Oni ty zastaralé elektrárny nesplňují dnešní normy, ale mají stále mnohem efektivnější spalování, než běžná automatický kotel na uhlí do RD. Elektrostatický odlučovač, odsíření, stála teplota hoření,.. To jsou ve kterých malé topeniště nikdy nebude dosahovat ani té naší zastaralé uhelné elektrárny.
"Sranda, bavíš se o účinnosti a když ti někdo ukáže jak si mimo tak najednou jde o účinnost filtrů. :-)" Já se tu celou dobu bavím o emisích a o účinnosti spalování. To ty pořád přecházíš z tématu do tématu.
A abys pořád nevytrhával moje slova z kontextu, tak ještě jednou, netvrdím, že naše uhelné elektrárny jsou kdoví jaký zázrak. Dokonce se mi nelíbí ani uhlí obecně. Jen poukazuji na to že toho uhlí bychom se měli zbavit komplexně. A ano uznávám, že jsem pro myšlenku toho, zdanit právě ty emise (jak u elektráren tak u kotlů), abychom mohli (měli finance) rekultivovat ty oblasti zničené tou těžbou a aby nedocházelo k tomu, že se ta těžba ze zde na den zruší, ale aby k tomu docházelo co nejpozvolněji.
Vše ostatní jsou jen tvé spekulace k tomu co jsem napsal.
??? --- 19:26:07 31.5.2020
CUKI:
Sranda, bavíš se o účinnosti a když ti někdo ukáže jak si mimo tak najednou jde o účinnost filtrů. :-)
A jaké filtry máš prosím na mysli? Ještě si nikdy neslyšel o tom, že ani tyhle normy naše elekrarny nesplňují, nebo jen zase děláš hlupáka? Rtuť, prach...
A opět naše uhelné elektrárny té účinnosti nedosahují, protože jsou zastaralé, 40% mají ty nejnovější. A to se vůbec nebavíme o ztrátách v síti atd.
Jinak ony ty kotle se dneska vybavují i třeba prisavanim vzduchu do komína aby byl optimální tah, měří si spaliny aby to hořelo co nejlépe, mají krátký okruh aby byla to optimálně hořelo a nic tam nekondenzovalo atd atd. Takže ano, ta účinnost bude reálně hodně vysoko a rozhodně mnohem víš než ta tvoje rozhodně lepší uhelka
Papapa
CUKI --- 19:04:44 31.5.2020
???: Já nerozebírám účinnost elektrárny jako takové, ale účinnost filtrů.
Mimo jiné dnešní uhelné elektrárny už mají účinnost přes 40%. Ale ta nízká účinnost je způsobena tou přeměnou na EE, nikoli účinnost spalování . Porovnávej srovnatelné komodity.
Další věcí je fakt, že zatímco u elektráren se účinnost vypočítává z reálného provozu, tak u těch kotlů-spotřebičů je to výsledek při měření v laboratorních (rozuměj ideálních) podmínkách, které v reálu nikdy z daleka nedosáhneš.
Předpokládám, ale že tohle určitě víš, jen ze sebe děláš hlupáka.
DZODZO --- 19:04:20 31.5.2020
u toho topeni dost zalezi od velkosti objektu, viz. srovnavacka, cim mensia plocha, tym viac sa vyplati elektrina (cenovo, energeticky to vyjde tak nejak sulnul) ale tych 1,5MWh rocne na topeni to mi pride az trochu ako pohadka
??? --- 18:37:44 31.5.2020
CUKI: *facepalm* chlapce, chlapce. Ty si že mě musíš prostě dělat srandu. Účinnost uhelné elektrárny je někde na 30%, účinnost moderního kotle někde na 85-90%...
Takže na jedné straně máš nefosilní palivo - dřevo, které využiješ mnohem lépe a na druhé straně máš fosilní palivo, které nám způsobuje mimojiné klimatickou změnu a využiješ ho asi na 30% a ty stejně píšeš takové kraviny, že to je účinnější... Wtf, to nemůžeš myslet vážně

A ty se divíš, že s tebou nechci rozebírat každou maličkost
CUKI --- 17:48:00 31.5.2020
???: Uhelné elektrárny zastaralé jsou o tom žádná, ale i tak je účinnost spalování někde jinde než u těch propagovaných "kotlíků" Druhá věc je komu se ty peníze z dotací dostanou. Což je věc o které jsem taky mluvil původně, než jsi převedl řeč jinam. U starčích budov je to jiné, ale o těch jsem se od počátku nebavil. Tam si myslím, že je lepší TČ, kde se rychle vrátí vícenáklady a složitá a drahá údržba.
Ale spalování je ve městech i vesnicích špatné samo o sobě.
Mé přímotopné vytápění je účinné v tom, že není skoro potřeba. A je naprosto bezúdržbové. Jinak Určitě máš pravdu v tom, že nejlepší je energii vyrábět v místě spotřeby (ale ne když jde o spalování=škodlivé emise čehokoliv). Já za pět let nespotřeboval na topení více než 4MWh energie. Proto ušetřené prostředky mohu investovat tam kde za méně peněz ušetřím více. Rád bych se dostal pod 2MWh/rok za provoz celého domu, včetně dílny. A v tom mi brání právě ty zelené dotace.
Hodně si slibuji od úspory TUV. Kterou chci ohřívat pomocí FVE, ale nejprve musejí být ceny, tam kde byli před dotacemi, díky kterým se skokově zvýšili.
Dál si myslím, že vede cesta k úspoře u stálých denních odběrů pomocí FVE a malé baterie. Například čerpadla ve vrtu i doma, mohou být na síti naprosto nezávislá.

Další věc která by vedla ku předu je podle mě v sazbách za EE. Podle mě musí být víc tarifů a větší rozdíly mezi nima, které by odpovídali skutečnosti. Pokud by se zohlednil vliv FVE, tak by měl význam reálný denní a noční proud tak aby se tím zaobírala i výroba. Podle mě mezi levným a drahým proudem je rozdíl několika násobků a ne pár desítek haléřů.
Pak se může rozjet FVE
??? --- 16:42:30 31.5.2020
CUKI: takhle, lokální topeniště stály dlouho bokem, na rozdíl třeba od aut. Na druhou stranu, něco si načti a zjistíš, že ty naše uhelné elektrárny jsou taky dost zastaralé.
Spousta problémů s lokálními topeništi se dala řešit osvětou, a bez nějaké nákladné výměny sme mohli nechat ještě kotle těch třeba deset let dožít. Ne stát je chce vyměnit, deset let je přechodový období, ok.
"Uhlí musí skončit, ale stejně lidé propagují kotlikove dotace". Já nevím jestli ti došlo, že kotlikovka se v žádném případě nevstahuje na zavádění kotlů na uhlí, nesmí tam být ani kotel kombinovaný. Zároveň je kotlikovka na takové věci jako je tepelné čerpadlo, které je třeba efektivnější než to tvoje primotopove vytápění.
Další věc co ti evidentně nedochází je, že tu fakt nemáme jen pasivni bungalovy, ale taky spoustu starších budov, kde se nějak topit musí minimálně do jejich zateplení.

Pokud chceš v této bedate pokračovat, přesun se laskavě do nějakého auditka, o stavbách, mohlo by to tu lidem vadit