Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Digitální demence - kde vítězí analogová řešení
LEILA_K
příklady ze všech oblastí života, kde je analogové (kamenné) řešení - levnější - odolnější - efektivnější - důvěryhodnější - jinak lepší. Skepse proti digihujerství, ale ne zavrhování digitálního světa a technologií. Mělo by se tu vytipovat a vydiskutovat, kde opravdu je lepší řešení papír, analog, kámen. Z jakéhokoli hlediska. Časem je cílem formulovat nějaké teze pro právo na analogové řešení. Inspirací může být kniha J. Morozova z Harvardu "To Save Everything, Click Here".
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
HYNEK --- 21:00:53 23.4.2020
Digitální demence? Sociální sítě vycházejí z epidemie jako vítěz – A2larm
https://a2larm.cz/2020/04/digitalni-demence-socialni-site-vychazeji-z-epidemie-jako-vitez/
GILHAD --- 16:59:44 19.3.2020
JPLABS: Asi my to nemysli dost analogove, ale nejak to nedokazu zapojit podle kolonek Username: a Password: ....
CERMI_FOX --- 10:27:16 22.1.2020
JPLABS: a k čemu by mu to bylo, pokud např vystudoval matematiku nebo informatiku? Nebo se zabývá kvantovými jevy?
INDIAN --- 15:00:42 21.1.2020
JPLABS: heled, nechces to psat jinam uz? Nevm jak ostatni, aIe treba i pro me jakozto amaterskyho bastlire co si sam este semtam nakej plosnak udela taky je to nuda a neda se to uz cist, ponevadz to pripomina spis autistickej monolog do cerny diry nez jako neco nad cim by se moh clovek nak vubec zamyslet...
A myslim ze vestina sledujicich ma spis zajem zabejvat se vseobecne socialnim dopadem nez puristickejma analyzama tak specifickyho pripadu jako je generator signalu.
JPLABS --- 14:49:28 21.1.2020
BURAN: mám jich dost :) díky
JPLABS --- 14:48:04 21.1.2020
VLAK: k tomu linku - arduino je hračka. Každá časová doba má svoji hračku. V 60-tých letech to byly magnetické tabulky. To asi neznáš. To byla plastová placatá skříňka tak 20x15 cm, tlustá tak 2cm, s obrazovkou a 2 knoflíky. Připomínalo to televizku. Nemělo to ani baterky, nic žádnou elektriku. Displej byl černobílý, kontrastní, na první pohled připomínal dnešní velké LCD panely. Knoflíkama se kroutilo a na obrazovce se maloval obraz. Byl to hit za pár Kčs prodávaný v papírnictvích. Co bylo uvnitř, nevím. Elektronika tam jistě nebyla. Bylo to analogové a chytré.
Po magnetických tabulkách přišla 70tá léta a s nimi nová hračka - kalkulačky s červeným displejem. Každý je musel mít. Krátce po nich přišly digitální hodinky. Kdo neměl na ruce digi, byl za blbce. Začínala doba digitální.
Následovala další hračka - tamagoči. Digitální hračka pro pitomce. Kdo neměl tamagoči, byl out a blb. :)
Tamagoči bylo vytlačeno dalšími hračkami - domácím počítačem Sinclaire. Kdo neměl doma Sinclaira, byl out a blb. Všichni chtěli mít Sinclaira a hrát hry.
Doba pokročila, analogový svět se měnil na digitální a přišel konec 80tých let a s nimi další hračka - PCčka. Po převratu v 90tých letech Xtéčko do každé rodiny. K čemu se používalo? Na hraní her a zabíjení času. Místo aby se lidé učili, hráli hry. Doba digitální stále pokračovala a vytlačovala analový svět a s ní postupně pokračoval duševní úpadek. Lidé méně četli knížky, méně se učili počítat a psát, protože místo psaní rukou stačilo naučit se ťukat do klávesnice.
Doba pokročila o dalších 10 let. Lidé se změnili na ovce. Ovcím bylo potřeba nadělit další hračku, protože Xtéčka zanikly a byly vystřídány výkonným PC-pentiem. Většina již zdegenerových lidí prošlých duševní proměnou na ovce je neuměla programovat. Stále je používali pouze na hraní her a nově prohlížení sexistických a porno stránek na internetu.
Bylo potřeba dát ovcím další novou hračku, rozjet další byznys. Nová hračka je tu - Arduíno. Následovalo Beduíno, PCuíno, Picuíno. Většina majitelů Uína s nimi nedokáže nic vlastního vymyslet, protože již zdegenerovali, neumějí psát, neumějí počítat. Umějí pouze kopírovat cosi z internetu. Ale to nevadí. Číňané mají byznys a ovce mají hračku a to je hlavní.
Za pár let po uínu neštěkne ani pes. Ovce budou zcela zdegenerované a bude pro ně nutno najít další ještě primitivnější hračku.

V době analogové existovaly počítače, kterým se říkalo "analogové počítače". Vyráběla je třeba Aritma Praha. V době digitální, dnes, anbalogové počítače stále existují. Používají je vědecké laboratoře (nikoliv v ČR), NASA, astronomické observatoře a podobně. Akorát se jim neříká "analogové počítače", ale nazývají se simulátory. Vnitřek je však v podstatě stejný, ovládání je vylepšeno. K jech ovládání je nutno znát stále to samé, co v době analogové - totiž integrální počet a parciální diferenciální rovnice a vědět jak se soustavy takových trovnic řeší.
V době analogové se takovéto vědomosti učili a inženýři, absolventi technických vysokých škol je znali. Dnes, v době digitální se již neučí.
Když řeknu absolventovi matematickofyzikální fakulty v Praze, aby napsal rovnici popisující pohyb Měsíce za 12 měsíců, kdy oběhne Zemi a s ní Slunce, zůstane stát s papulou dokořán a očima nechápavě otevřenýma. Přitom si myslí "co to ten idiot po mne chce". Jsme přece v době digitální ....BURAN --- 14:23:32 21.1.2020
JPLABS: aha, ty delas kurzy elektroniky.
Tou informaci jsi mel zacit, pak by bylo jasne, o co jde - je to presne jak rikas, analog je nejlepsi! Preji hodne zajemcu o kurz!
JPLABS --- 14:17:28 21.1.2020
BURAN: už to tam máš http://www.jplabs.co.uk/cz/articles/bh107a.html
smysl by mělo, když by jsi vymyslel, jak na duino připojit například dotykovoul VD obrazovku a přes ní ovládat takovýto generátor, tedy určovat, parametry výstupního signálu generované analogéovým generátorem. Samozřejmě to lze.
CERMI_FOX --- 12:59:04 21.1.2020
JPLABS: vývojový SW je zdarma (oficiální arduino IDE, případně jsme používal vscode s pluginem, taktéž zdarma), kabel stojí asi půldolar, nicméně dovolím si tvrdit, že většina lidí ho už má doma k mobilu nebo externímu disku.
Jinak to nepájivé pole taky něco stojí (btw jak to na takovém vachlatém poli bude s přesností? nevím, ptám se, vzhledem k tomu, jak se o pár příspěvků níže píše o kvalitně navrženém plošňáku). PC potřebuješ tak jako tak, aby sis objednal součástky a našel datasheety a postup, jak to udělat :).

Čímž neobhajuju stavbu přesného generátoru funkcí na duinu, je jasný, že to je blbost. Imho oba dva postupy jsou validní a záleží na tom, co k tomu chci. Chci blbuvzdorný rušivzdorný relativně přesný generátor? Použiju klasické operáky. Chci něco přibližného, ale zato třeba z možností ovládat z mobilu nebo z druhého konce světa? Vemu duino založené na některém z esp čipů s wifi ($2).
BURAN --- 11:02:54 21.1.2020
JPLABS: schematko delat nemusis.
Attiny chip stoji dolar. Nepotrebujes cely duino. Jestli chces, poslu ti link, jak se to dela ;-)