Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Patchwork a Quilting
NIENNA
Pod názvem PATCHWORK se dnes rozumí sešívání různých tvarů látek podle určitých vzorů, které byly vytvořeny v průběhu staletí. QUILTING znamená prošívání a pevné spojení tří vrstev látek. Hotové dílo, které uvedenými postupy vzniká, se nazývá QUILT. (citována Simona Šujanská; Patchwork)

Ráda bych, aby tento klub sloužil jako setkávání všech, kteří propadli kouzlu patchworku, chtějí se s ním seznámit nebo jeví jakýkkoli jiný zájem o toto téma. Věřím, že by se tento klub mohl stát místem nejen pro rady, konzultace a sdílení těch co tvoří, ale i místem pro inspiraci a galerií krásy a různorodosti, které patchwork a quilting nabízí.

Doufám, že tady budeme sdílet zajímavé obrázky, návody, finty a zlepšováky, odkazy na látky, materiály, knihy, časopisy... co koho napadne...
A samozřejmě věřím, že se to tady brzy zaplní fotkama různých výrobků....

Takže - co kdo máte, sem s tím... :-)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NIENNA --- 0:04:24 21.1.2020
Na začátku ledna jsem byla na kurzu u Aji Votrubcové a kromě toho, že jsem si užila celý den šití (!!!), tak jsem odešla domů s taškou...
Už s ní 14 dní chodím po světě a funguje suprově... ;-)

[https://i.nyx.cz/files/00/00/20/87/2087536_dee3c06f9edc41efbb2d.jpg?name=Patchwork+-+ta%C5%A1ka%2C+mot%C3%BDle.jpeg]
CYLAH --- 3:26:00 20.11.2019
Jinak dneska jsem našla blog, kde autorka vymyslela opakující se vzor s kočkama, kterej mě zaujal.

[https://3.bp.blogspot.com/-gRQjTQoUdaw/T6IAGQqkXiI/AAAAAAAACYw/vTAZhpRyxxc/s320/008.JPG]

Jestli to chápu správně, tak ona je vystřihla z jednoho kusu, sešila k sobě a pak všechny dohromady našila jako aplikaci. Nevím, jestli je k sobě sešila v ruce, přímo to tam neukázala ani nenapsala, ale napadá mě že možná jo. Bylo by komplikovaný tohle sešít na stroji? Musela bych tam řešit něco speciálního? Asi bych musela nastřihnout každý růžek, aby šly švy zažehlit do placata, že? Radši se vás na to jdu zeptat než začnu stříhat kočky z jednoho kusu :))

Kdyby to byl problém, zkusím vymyslet jak to geometricky rozdělit na díly který by se k sobě sešily klasicky po blocích a řadách jako běžnej patchwork, ale už by to asi nemělo to kouzlo jako mají kočky který jsou takhle z jednoho kusu :)

Nevím proč si jako první patchwork nedokážu vybrat něco klasickýho. Začít třeba půlenýma čtvercema. Proč se musím nadchnout pro tyhle kočky :))

Kočky 1. část
Kočky 2. část
Kočky 3. část
Kočky 4. část


Můj náčrtek:

[https://i.imgur.com/8Xlyd6D.png]

Teď jsem si uvědomila, že spíš budu chtít mít ty kočky orientovaný otočený o 90°, ale to upravím až příště.
CYLAH --- 2:45:51 20.11.2019
NIENNA: Děkuju! :) Prošla jsem to všechno, uff. Kdybych nebyla nijak omezená finančně, tak bych si vybrala Berninu s BSR patkou a adaptivním napětí nití O:-) (má to model 770 QE, nevím jestli i některý další, ale nižší řady myslím že ne).

Protože s tím teď hodně bojuju u mého Janome, že mi strašně dlouho trvá správně vyladit na člunku napětí spodní nitě. Po přechodu z rovného stehu na například tříkroký cik-cak a opačně, musím změnit napětí nití. Vlastně si nejsem jistá, jestli je tohle normální. Představa že už bych napětí nití nikdy nemusela řešit a stroj by si ho upravoval sám je tak nádherná.

Teď ale zpět na zem :)) U elektronických strojů už ta regulace napětí asi nebude tak hrozná. Tam alespoň uvidím jakou to má hodnotu a budu vědět jestli přidat nebo ubrat. Teď u toho člunku vlastně vůbec nevím, jakou to má hodnotu, jen vím že je to moc volné a nějak se mi nedaří se trefit do správnýho utažení. Ale dělala jsem to ve spěchu a ne v moc dobrý náladě, tak možná proto mi to nešlo. Příště to zkusím víc v klidu.

Děkuju za tip na tu Auroru. Ta je tak akorát na hranici toho co teď skutečně můžu do stroje investovat. Spíš jsem chtěla být rozumnější a vybrat něco levnějšího, ale ta BSR patka je pro mě velké lákladlo, to vám tu přiznám :) ale není to rozhodně priorita. To spíš ta konstrukce stroje a délka ramene. U Berniny se mi fakt moc zamlouvá že je to pořádnej kovovej a těžkej stroj. Můj lehoučkej Janome se při šití a převíjení nitě tak neskutečně rozvibruje (už během střední rychlosti), že je mi to trochu nepříjemný a nejspíš to ani tomu stroji neprospívá.

Ještě tomu výběru dám čas a uvidím. Nevím jestli bývají před Vánoci výhodnější nabídky, nebo jestli to dělají spíš až po Vánocích a vyplatilo by se si na to počkat. Budu koukat :)

Můžu se zeptat, co jsi si vybrala za stroj ke kulatinám? :) Klasický a overlock už píšeš že máš, tak do třetice mě napadá jestli jsi nezačala potřebovat coverlock. Taky jsem o něm přemýšlela, protože nejvíc šiju oblečení, ale obcházím to zakončování tak abych ten coverlock nutně nepotřebovala a mohla jsem si místo toho pořídit novější klasickej stroj s výbavou i pro quiltování, se kterým toužím začít už... no už to bude 8 let co o tom jen sním :) (jo, máš pravdu že je to neuvěřitelný, jak ty roky utíkají).
NIENNA --- 10:25:27 16.11.2019
CYLAH: Ahoj...

Není možné, že je to už tak dlouho - čtyři roky - ale kopíruju svůj tehdejší postup....

************************************************************
[ NIENNA @ Šijeme si sami - šicí stroje, střihy, látky, techniky ]

Ptala jsem se v šicím klubu a dostala jsem doporučení, kde se ptát od KIA, MOIRAIN...
odpověď přišla od obou a vzácně obdobná (tj. hodnocení více méně stejné - jiná slova). Takže jsem se dozvěděla, že:

Pfaff nedoporučují - bývala to dobrá značka, ale už není... Navíc mnou uvedený kus už se pár let nedělá, takže to je nějaký zapomenutý skladový kousek a čert ví kde byl a co zažil... :-)

Bernina - to je to nejlepší, co je na trhu. Ale aby to mělo to, co potřebuji + k účelu, který potřebuji je cena mimo můj dosah (pán velmi galantně napsal "než jste chtěla investovat" pravda ovšem je "než si můžu dovolit"...i mnou daná hranice je na hranici našich možností - podle mého spíš za...ale i "zázraky se stávají" aneb mám báječného muže, který mě i po deseti letech manželství umí šokovat a rozplakat štěstím). Jen pro vaši zajímavost - to co linkoval pán je kolem padesáti tisíc a výš... (pro zájemce dodám konkrétní link)
Bernina je super. Na kurzech jsem na ní šila. Dokonce na nějaké vysoké... Ale je to zcela mimo mé možnosti... Můžu o ní tak maximálně snít... stejně jako o mnoha jiných věcech... :-)
Aurora se stále vyrábí...je to - prý - velmi oblíbený stroj - myslím, že se dá pořídit už od 46,5 tisíce Kč (ale to je myslím bez té laserové patky). Tady například je i s tou patkou... http://www.berninacentrum-av.cz/...rora-450-qe-s-bsr-patkou-sici-stroj-span-zauceni-zdarma-span.html (nejen já můžu snít, že ;-D )

Elna "jsou Švýcarské stroje velmi dobré kvality s výborným příslušenstvím. Tyhle stroje se velmi dobře hodí právě na quiltování neboť mají dlouhé rameno a tím pádem se snadno dostanete i na velké quilty. Příslušenství které je ke stroji je velmi obsáhlé a pro šití patchworku dostatečné."

A oba - opět svorně - uvádějí jako svůj nejoblíbenější Brother.
"Brothery mám ze všech značek nejraděj, protože jsou spolehlivé, nekazí se a jsou uživatelsky velice příjemné na ovládání."
"Můj nejoblíbenější je Brother ať už zmiňovaný NV 1300 nebo NV 1800Q jsou stroje s nejširšími možnostmi, velké rameno, vynikající osvětlení, precizní stehy, a jako jediný výrobce používá systém obdelníkového posuvu látky pro dokonalé podávání a posuv látky do boku což u patchvorku velmi dobře využijete."

V rámci pátrání jsem při odhalení zmíněného Brother Innov is 1300 s quiltovací sadou zaplesala... byla to láska na první pohled...Jde do toho i zmíněný Bobbin work... Paní konkrétní model nezmínila (pán ty dva). Tak jsem se jí ptala konkrétně na tento model - odpověď:
"Brother 1300 v kombinaci s Quilt setem je výborná volba. Ten Quilt set je přesně to, co mu běžně když není akce šíleně chybí. Umí už i široké stehy, mám ho osobně vyzkoušený – stroj je tichý, dobře se čistí a je opravdu silný – levou zadní zvládne i vysoké vrstvy."
Neuvěříte, ale v rámci PPM 10 je momentálně akce na některé Brother šicí stroje - a na ten NV 1300 zrovna taky a k šicímu stroji je jako dárek přibalena ta (děsně drahá) quiltovací sada... :-)
Nejpřehledněji asi tady: http://eshop.brother-czech.cz/ (sloupeček uplně vlevo pod menu - výčet akčních nabídek); má to více prodejců (někteří to naopak ignorují). I to jsem v případě zájmu schopná dodat (např. v Brně prima obchod; další v Prostějově).

Takže po tom, co jsem přečetla na netu kde co, ptala se kde koho jsem se rozhodla, že to je láska dlouhodobá a trvalá a že do toho půjdu... :-)
Těším se jak malá holka... a všem tady hrozně moc děkuju za pomoc... :-) Dám pak vědět, jak jsem spokojená... a jak mi to jde... :-)
****************************************

Má spokojenost se šicím strojem přetrvává... A značce bych ráda zůstala věrná.
V létě jsem měla díky TRISSIE možnost vyzkoušet overlock a byla jsem z něj unešena (a můj dobrý muž mě opět dohnal k slzám neb už u nás tento overlock bydlí a já jsem nadšená).
A ke kulatinám za pár let si budu přát ještě jeden šicí stroj... Už jsem to konzultovala s LENKA Nej Šicí Stroje a vypadá to, že jsem vybrala dobře, s ohledem na to, k čemu ho potřebuju... :-)
CYLAH --- 23:54:05 14.11.2019
Ahoj, prosím na jakých strojích šijete a jaké jsou vaše oblíbené nebo vysněné a proč? :)
Předem se omlouvám, že můj projev dneska bude docela dlouhý.

Plánuju si koupit nový stroj, tak se momentálně snažím zorientovat v tom všem co je teď na trhu.
Máte doma někdo moderní elektronický stroj a jaké s ním máte zkušenosti? Zažili jste nějaké poruchy?

Zatím šiju na tomhle Janome JR1012.
[https://i0.wp.com/janomesewing.com.au/wp-content/uploads/2013/01/Janome-JR1012.jpg]

Láká mě ale koupit nějaký s delším ramenem, přídavným stolkem, slušnou sadou patek, aby na tom šel dělat free motion quilting, a asi by se mi líbilo i automatické zapošití a odstřih. Kam se cenově dostávám vím. Jde mi ale hodně i o to, který stroj je prostě celkově spolehlivý, jestli má v ČR dobře dostupný servis, jestli nemá příliš drahé náhradní díly, případně jestli to závisí na tom v jakém konkrétním obchodě to člověk koupí a kam byste mi doporučili zajít.

Chápu že se asi budu muset ptát obchodníků a servisáků na konkrétní modely, hledat kde se dají vyzkoušet, a prostě se hodně ptát.
Taky mě ale zajímají zkušenosti a názory vás tady, co jste na patchwork a quilting zaměření. Do jiných diskuzí o patchworku nechodím :)

Když na chvíli nebudeme koukat na cenu, co byste řekli na Janome MC945 QCP?
[https://www.sici-centrum.cz/img_detail/pod_366_1.jpg]
Mně se na něm hodně líbí (mimo jiné) jak má řešené osvětlení, že svítí krásně pod celé rameno a ještě má výsuvný přídavný přímo nad šicí hlavou a to se dá nasměrovat. Pak se mi líbí, že všechny nejdůležitější patky, stolek, a další serepetičky jsou součást balení a nemusím si to hledat a dokupovat sama. Že prostě jednou až dostanu nápad a odhlodlání něco zkusit, nebudu muset jít objednávat jednu patku a čekat než přijde. Někdo si to právě možná rád koupí zvlášť až to bude potřebovat, já budu radši když budu mít v šuplíku v pohotovsti výbavu se kterou si bohatě vystačím dlouho do budoucna. A taky má fakt pěkně dlouhé rameno.

No ale když už jsem zmínila tenhle stroj, tak ve stejné cenové hladině jsou i od jiných značek stroje, které umí asi většinu funkcí stejně dobře, v něčem se asi liší, pravděpodobně každý s trochu jinou výbavou, a teď srovnávej každou "blbost" mezi jednotlivými modely :/

Tohle je takový rychlovýběr v cenách od 50 do 25 tisíc:
https://www.nej-sici-stroje.cz/druhy-sicich-stroju/klasicky-sici-stroj/sici-stroj-juki-hzl-nx7
https://www.nej-sici-stroje.cz/...troju/klasicky-sici-stroj/sici-a-vysivaci-stroj-bernina-570-qe-vio
https://www.nej-sici-stroje.cz/...u/klasicky-sici-stroj/sici-a-vysivaci-stroj-brother-innovis-nv2600
https://www.nej-sici-stroje.cz/...hy-sicich-stroju/klasicky-sici-stroj/sici-stroj-janome-skyline-s7/
https://www.nej-sici-stroje.cz/...sicich-stroju/klasicky-sici-stroj/sici-stroj-pfaff-expression-720/
https://www.nej-sici-stroje.cz/...stroju/klasicky-sici-stroj/sici-stroj-janome-mc-6700-professional/
https://www.nej-sici-stroje.cz/druhy-sicich-stroju/klasicky-sici-stroj/sici-stroj-juki-hzl-dx-7/

Je tu někdo, kdo by náhodou měl nějaký takový stroj? Samozřejmě se vůbec nebráním levnějším mechanickým strojům, to jen že si zase říkám že když už je dneska takový výběr a tolik pohodlí pro šití na dosah, tak proč to nevyužít? :) Na to jsem si ale odpověděla tak, že se bojím jestli to lákavé pohodlí není za cenu vyšší poruchovosti. Četla jsem názory pár obchodníků, kteří obecně doporučovali držet se spolehlivé mechanické klasiky a dávali tipy na různé stroje, u kterých cena nepřevyšovala 20 tisíc. Tak nad tím přemýšlím z různých úhlů, bojím se aby to za nějaký dražší nebyly zbytečně vyhozené peníze a aby stroj nebyl každou chvíli v servise a peníze nelítaly dál.

Pár quilterů které sleduji na youtube, ti mají ty dražší elektronické stroje. Nejspíš o nich neprozradí vše a chválí je hlavně z jiných důvodů. To pohodlí mě ale láká, jen se toho současně i bojím, protože recenze na novější stroje asi nebudou moc spolehlivé, spousta lidí píše recenzi už po 14 dnech používání. Některé stroje jsou na trhu jen krátkou chvíli, tak vlastně ani nikdo možná spolehlivou recenzi udělat nemůže.

Kudy byste se vydali, kdybyste si teď šli kupovat nový stroj?
Máte už nějaký, který si vás definitivně získal, a už jste se s ním doma "usadili"? :D
NIENNA --- 18:51:26 4.8.2019
CYLAH: A teď jsem narazila na informaci, že do ubrusů je nejlepší Sakon.... :-)
CYLAH --- 1:40:58 23.4.2019
NIENNA: Úplně ti rozumím, takhle to mívám někdy i měsíc v kuse :-))
NIENNA --- 23:36:32 22.4.2019
CYLAH: To teda fakt nevím!!!A přitom bych tak ráda šila (a tak moc bych to potřebovala pro zachování psychické kondice)....
Pokaždé, když mi vyjde čast, tak už mi nevyjde energie a nebo je ho tak málo, že bych ze 30 minut využila 30 na rozložení a složení šití... :-(
Připadám si fakt marná...
CYLAH --- 23:28:46 22.4.2019
NIENNA: NIENNA: Moc děkuju za rady a tip na ten termolín :-)
Výstavy jsem bohužel propásla, ale někdy bych opravdu měla na nějakou vyrazit. Pokusím se si to líp hlídat. Dlouho jsem tu nebyla, k patchworku jsem se pořád nedostala. Vždycky mi ta volná chvíle u šicího stroje vyjde na něco jinýho, co zrovna spěchá víc. Ale už se chystám připravit si vzor na něco menšího. Kam ten čas tak běží? :-)
NIENNA --- 11:39:21 8.4.2019
CYLAH: Včera jsem se dívala na výstavě... a:
Některé ubrusy byly jen top - spodní látka.
Jiné v sobě měli takový tenoučký Termolin SLIM - 60g. To mi přišlo ideální... :-)