Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Cosmos In Brief - Aktualní novinky vesmírného výzkumu v kostce
VIRGO
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 20:33:11 29.5.2020
‘Oumuamua Might Be a Giant Interstellar Hydrogen Iceberg  | WIRED
https://www.wired.com/story/oumuamua-might-be-a-giant-interstellar-hydrogen-iceberg/
XCHAOS --- 20:14:58 20.5.2020
Petr Kulhánek: Podivné záhyby ve slunečním větru
https://www.aldebaran.cz/bulletin/2020_20_202.php
ARCHIMEDES --- 23:24:01 18.5.2020
XCHAOS: Já ale nemluvil o tom, že by to byla nějaká katastrofa (v principu spíš naopak). Mluvil jsem o postupu, jak k takovému pozorování s potenciálně dramatickým dopadem (UTFG "Emmy Noether's theorem") přistupovat vědecky.
Výjimečné tvrzení vyžaduje výjimečné důkazy.
XCHAOS --- 22:13:56 18.5.2020
ARCHIMEDES: tak ale třeba jen evoluce přírodních zákonů v čase + jejich odlišná evoluce v různých směrech vesmíru je v podstatě docela přirozená úvaha. Jasně, současný stav, kdy víceméně všude na Zemi platí až do té míry co jsme schopni změřit zhruba stejné přírodní zákony (akorát třeba přesné měření gravitační kontanty G je trochu zádrhel, ukazuje se), nás naplňuje jistotou, že to tak je všude ve vesmíru. A z toho jsme vyvodili interpretace veškerých astronomických pozorování...

Ale fakt je, že rozporná pozorování se týkají jak mikrosvěta, tak kosmologie (např. rozporuplné výsledky výpočtů rychlosti rozpínání vesmíru v závislosti na použité metodě pozorování). Mě osobně to depresivní nepřijde, protože nejsem profesionální vědec. Samozřejmě by bylo trochu depresivní, kdyby se ukázalo, že je problém v samotné vědecké metodě. Ale spíš mi přijde o to, že vytváříme modely, které jsou nepřesné.

No sorry, za nefaktickou vsuvku. Anizotropie fyzikálních zákonů, jakkoliv zní hrozivě, vlastně nezní překvapivě: pokud by byly trochu jiné jednak hodně jindy (hodně dávno, do budoucna nevidíme), nebo hodně jinde (druhý konec vesmíru), tak nás to ani moc trápit nemusí, spíš je to další level hlavolamu (a ovšem konec "velkého vyprávění" kosmologie...)

Jeden z modelů, kterému fandím, je kvantizovaná setrvačnost. Dost důležitou konsntantou je v tom modelu vzdálenost od kosmického horizontu. Ovšem, ta v raném vesmíru byla výrazně menší! A skutečně, spousta toho, co pozorujeme v raném vesmíru a interpretujeme jako "rozpínání", lze pak interpretovat prostě tak, že vesmír byl tehdy menší a některé věci se proto tehdy chovaly jinak. Ten model zdaleka není konstantní, ale samotná úvaha, že když se koukáme do dálky, koukáme se do vesmíru, jehož tehdejší velikost byla menší (ve smyslu vzdálenosti k tehdejšímu horizontu), mě přijde přinejmenším zajímavá.

Jde o to, že experimentálně dnes stěží můžeme zjistit, co všechno tehdy fungovalo jinak.. ta pozorování interpretujeme nutně skrze model vytvořený na základě toho, jak to funguej teď (proto mi taky ta teorie výše fascinuje spíš jako alernativní způsob uvažování o kosmologii, ne jako zjevená pravda)
XCHAOS --- 22:00:23 18.5.2020
Astronomové nalezli černou díru nejblíže Zemi | ESO Česko
https://www.eso.org/public/czechrepublic/news/eso2007/
ARCHIMEDES --- 9:08:58 18.5.2020
AIM_FREEMAN: Tak hlavně pokud by šlo o anizotropii samotných fyzikálních zákonů, padá například zákon zachování momentu hybnosti, skrz něj má problém Newtonovská mechanika, a přes ni jak teorie relativity, tak kvantová mechanika. To by bylo opravdu silné tvrzení.
Takže snaha vysvětlit to nejdřív možnou chybou v měření (pro rozpor s jinými experimenty) a pokud by jev přetrvával, tak jej vysvětlit nějakou velkoškálovou dynamickou anizotropií (to by narušilo "zavedené" modely vesmíru, ale ne ty zákony pod nimi) a teprve pokud by i tohle nešlo a našly by se další jinak těžko vysvětlitelné nezávislé jevy (kontroverze provází třeba konstantu jemné struktury), má smysl uvažovat o anizotropii fyzikálních zákonů a pak přestavět půl baráku fyziky.
AIM_FREEMAN --- 16:32:53 17.5.2020
XCHAOS: zřejmě to někomu rozbilo teoretickou bábovičku :)
XCHAOS --- 13:22:04 16.5.2020
High Energy Neutrinos Are Coming From Supermassive Black Holes - Universe Today
https://www.universetoday.com/...095/high-energy-neutrinos-are-coming-from-supermassive-black-holes/
XCHAOS --- 12:54:06 29.4.2020
News | Spitzer Telescope Reveals the Precise Timing of a Black Hole Dance
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2020-080
XCHAOS --- 10:15:31 29.4.2020
Do We Live in a Lopsided Universe? - Scientific American
https://www.scientificamerican.com/article/do-we-live-in-a-lopsided-universe1/
Vesmír možná není isotropní ve všech směrech. Akorát nevím, co je na tom "depresivního"... depresivní by byl nudný vesmír, který nemá čím překvapit :-)