Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Současná sakrální architektura
ZUZKAOU
Galerie a diskuze o moderní a současné sakrální architektuře. Tedy stavby postavené po roce 1918 - zaměřeno více na současnost. Z celého světa, libovolné náboženství. Především ty, které stojí za zmínku - ať už kvalitní architekturou a nebo něčím dalším významné, popřípadě skutečně obskurní. Průměrně hnusný kostel/mešitu/synagogu /... nebrat.

V případě že nahazujete novou stavbu, tak kromě fotek také minimálně architekta, komu slouží, místo a data o stavbě.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 20:19:18 15.1.2019
GENTIANA: I kdyz jsi zbytecne nabrousena, tak dekuji za reakce.

Vylozil jsem si to z jine vety...
GENTIANA --- 20:17:58 15.1.2019
???: Nedostal jsi odpověď, že to celé naprojektovali a postavili najednou, ale, cituji, a byla to hned druhá věta, "Katedrála v Seville je přestavěná mešita". Takže pokud to, co píšu, nečteš, trhni si nohou.
??? --- 20:13:33 15.1.2019
GENTIANA: No ptal jsem se hlavne na tu Sevilskou baziliku, ale pokud jsem dostal odpoved, ze to cele napeojektovali a postavili “najednou”, tak mi pada huba a rikam wow. Nic vetsiho a velkolepejsiho jsem nevidel.
GENTIANA --- 20:11:46 15.1.2019
???: ale jako vážně, klidně si něco o dějinách architektury přečti, knížek je spousta - třeba Argo vydává kvalitní knihy o středověku.
Totiž, když nevíš lautr nic, tak... mně se prostě nechce psát učebnici dějn architektury a jiné hmotné kultury. A odpovědi typu "to záleží" jsou poněkud na nic, když se ptáš tak jaksi strašlivě ze široka.
??? --- 19:55:03 15.1.2019
GENTIANA: Diky za informace. Jeste par dni budu jen na mobilu, kde pred spanim nebo u jidla mam trochu casu. Ale tak me to nadchlo, ze jsem se zeptal. Jestli to je pro tento klub moc prizemni, tak se omlouvam za naruseni zdejsiho koloritu.
GENTIANA --- 15:34:44 15.1.2019
???: tak pro začátek UTFG: https://en.wikipedia.org/wiki/Seville_Cathedral
Katedrála v Seville je přestavěná mešita, takže neodpovídá obvyklému prostorovému uspořádání katedráních novostaveb té doby. Respektive, doby minulé, protože katedrály ve smyslu, co si představíme, vyšly z módy o 300 let dřív, když začala stavba sv. Víta, byl to už překonaný model.

Koukám, že jsi dějinami hmotné kultury dokonale nedotčen, takže to bude takové povšechné.

Stavělo se od oka? Pokud se budu držet gotických katedrál, tak se vlastně přesně neví, jak se projektovalo, protože dokladů je minimum a nevím o tom, že by existovaly nějaké statické výpočty. A občas někde něco spadlo. Nicméně to "od oka", tedy bez statických výpočtů, nefungovalo, jako když si Venca Novák staví chlívek pro svini, že teda tyhle trámky by to mohly nějak udržet a když tak se to podepře, středověcí kameníci byli špičkoví řemeslníci a vedoucí katedrálních hutí byli špička z téhle špičky, takže ten odhad měli velmi kvalifikovaný.

Obří varhany, mno, kdy se začaly stavět obří varhany? Wikina, zdroj vší moudrosti, praví, že varhanní hudba se začala více šířit někdy v 16. století, to už byly katedrály postavené, takže ne, obří varhany tehdy neplánovali. Ale dá se předpokládat, že u barokní novostavby, tedy v době, kdy varhanní hudba byla v módě, se s varhanami počítat mohlo - záleží na každé dané stavbě, co a jak naplánovali.

Otázka, jestli se katedrála projektovala jako celek, mi teda přijde jako trolling, teda. Samozřejmě, že se katedrála, jakož i cokoli mezi katedrálo a venkovskou kapličkou, projektovala jako celek. To, že se leckdy něco nějak změnilo, předělalo nebo o sto let později přistavělo, nehrálo zas tak velkou roli, a ty kaple se taky stavěly rovnou. Záleží kus od kusu, tedy, stavby, jak byla financovaná a jestli teda někdo zaplatil předem za to, že bude mít patronátní kapli, nebo si ten patronát zařídil, až budova stála.

Doporučuju jít do knihovny a půjčit si o tom nějakou knihu a přečíst si ji. Dobroslav Líbal napsal jednu docela pěknou o sv. Vítu.
??? --- 7:29:12 15.1.2019
GENTIANA: No v te katedrale je spousty mensich kapli a oltaru, tak uvazuji, zda to puvodne bylo jako prazdne mista a pozdeji se dostavovalo (jak si ruzdna slechta zaplatila) nebo od zacatku to bylo naprojektovane jako celek. Co treba obru varhany... byly projektovane pred vznikem nebo proste nekdy pozdeji pro to nasli misto kam to vleze?
Umeli nejak pocitat nosnost materialu nebo to postavili tak nejak od oka...?
GENTIANA --- 6:40:02 15.1.2019
???: Projektovaly na pergamen (viz Parléřovy kresby), později na papír, stavěly z kamene? Co chceš vědět? Ale ona se spousta věcí lišila kus od kusu, takže něco bude těžko generalizovat.
??? --- 22:55:13 14.1.2019
Dneska jsem byl v nejvetsi Evropske katedrale nachazejici se v Seville.

Vim ze to neni moc soucasne ale lepsi auditko jsem nenasel.

Je tu nekdo kdo se trochu vyzna v tom jak se v historii takove katedraly projektovaly a stavely? Vcetne osazeni interieru. Dneska na me vyskocilo spousty otazek...

Ptam se takto naprimo, zda ma cenu samotne dotazy specifikovat...

Diky...