Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Systema
SHEGO
První zmínky o něm pochází z 10. století. Byl vytvořen v reakci na různé bojové styly nepřátel, kteří ohrožovali matičku Rus z jihu, západu, severu i východu. Boje se odehrávaly na různých typech terénu a v rozdílných klimatických podmínkách (za horkého léta i v kruté zimě), ať už se zbraněmi (nože, bajonety, meče, pistole) nebo bez nich systema obstála. Nazývá se „systema“ anebo někdy také „system“ především proto, že není pouze bojovým uměním, ale uceleným výchovným, morálním a vzdělávacím systémem, který je založený na neničení (cílem je ujištění se, že váš trénink ani postoj neublíží vám ani vašemu partnerovi), systema rozvíjí schopnosti člověka na fyzické, psychické i duševní úrovni a je založena na neprotivení se síle a využívání síly, váhy a protivníka k jeho vlastní prohře. Systema byla dříve více spjata s pravoslavným křesťanstvím. Po Velké říjnové socialistické revoluci roku 1917 však byla od křesťanské víry částečně odkloněna a začala se více praktikovat u vojenských a policejních jednotek jako SPECNAZ (vojska specialnogo naznačeňja), VDV (výsadkáři) a SOBR (speciální oddíly okamžité reakce), případně u některých jednotek OMON (zásahové oddíly). Systema je založena na přirozených (instinktivních) reakcích člověka a nemá žádná zbytečná pravidla a omezení (kromě morálních), jedná se o volný styl. Systema není sport a to z ní dělá prakticky použitelné a efektivní bojové umění. Systema byla vytvořena a směřována tak, aby její zvládnutí bylo relativně snadné a efektivní. Je velice oblíbená u ruských speciálních jednotek.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LACHAUER --- 18:57:37 1.11.2019
Zdravím, umřelo to tu, nebo ještě ne? Každopádně, pokud víte kam si jít zacvičit v Praze, dejte vědět (na netu samozřejmě pár odkazů je, ale osobní zkušenost uvítám, díky)
PUFFY --- 15:02:00 13.6.2014
MEMACEK: Jistě, nervové body to obsahuje tak jako snad všechna bojová umění, ale Systema jako taková není bojové umění. Je to spíše o realitě.

To co vypadá jako efektní chvaty může vypadat jako na efekt, ale ve skutečnosti je to drtivě účinné. Naopak je to dost protiklad toho co vás budou učit jinde v jakémkoliv bojovém umění. Své jisté zápory to samozřejmě má, není to systém pro rychlé naučení a to ani omylem. Do roka něco málo umět budete a člověk začne chápat o co tam vlastně vůbec jde, ale rychlokvašky a frajírky to lákat nebude.

Pro spoustu lidí jsou odrazující i veškeré věci prováděné na živo do maxima co snese konkrétní jedinec, takže žádné žíněnky pro cvičení, opravdové údery bez jakýchkoliv chráničů, opravdové nože (aspoň tak to je/bylo v Ostravě a považuji to za jedno z plus).

Na druhou stranu třeba zrovna v Ostravě se neřeší ta duchovní část prakticky vůbec (když tak mne opravte), v Brně je to asi trochu jiné, ale to jen tipuji nyní a přitom je to jeden ze zajimavých bodů. Západní civilizace slintá blahem nad individualitou, ale ta v množství nic nezmůže. Na západ od nás se vyzdvihují i ve sportu jednotlivci, zatímco Systema a s tím související okruh nechápe čemu vlastně tleskat, když u nich to samé zvládne kde kdo.

Co se nikde moc neřeší na Youtube atd. je další zajímavá část Systemy a to fyzická příprava, která mi přijde dost unikátní a účelná. Přitom tahle část by mohla být klidně i samostná jako "fitness" styl a mohla by zaujmout mnohem širší okruh lidí, kteří třeba nemají zájem o tu bojovou část. S tím i souvisí zoufalý nedostatek literatury ať už o Systemě jako boji nebo její fyzické přípravě nebo duchovní části. Je možné, že v Rusku je na toto téma literatury více, ale ne každý vládne azbukou.
SALAMAN --- 14:03:46 27.8.2013
SHEGO: Viděl jsem několik videí, kde provádějí bezkontaktní boj a dost by mě zajímalo, jestli je to fake anebo ne
MEMACEK --- 18:08:57 15.8.2013
Hm tak na obzoru je další zajímavý seminář: https://www.facebook.com/events/420113658107475/
SHEGO --- 6:53:06 30.5.2013
Co te zajima?
SALAMAN --- 13:52:30 25.5.2013
Je to tu živý ještě? Měl bych mnoho pro mě palčivých dotazů...
KADLIK --- 11:09:37 24.6.2012
zdravím nevíte o nějakých soukromých lekcích v Praze?
??? --- 14:47:16 18.4.2012
tragicky klub, unbook:]
??? --- 16:42:53 13.4.2012
zdravim,

pozeral som si stranky systemy, v podstate uz rok dva hladam nieco,comu by som venoval 2-4 hodiny/tyzden, kde by som sa naucil zakladne chvaty/obranne manevre... nahnal fyzicku, vybil energiu.

akurat som v 10/2011 absolvoval ooperaciu (futbal) kolena, takze ta lava noha nie je uplne firt ako noha prava... co sa da dohnat nejakym treningom, ale pytam sa dopredu, je tu niekto kto to chodi cvicit v Prahe? Jak vyzeraju treningy? Ake je osadenstvo?

Ja nie som ziadna vazba, nemam ani nijake skusenosti okrem detstva (karate, kickbox-3 roky), tak rad by som nejaku komunitu, kde to nebude samy nabuseny holohavy pitbul:]

Preto sa pytam:)