Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
FIDEL --- 0:44:41 26.5.2020
me vubec nenapadlo, ze nekdo kupuje vcelstvo i s ulem. ceny oddelku sly ale v poslednich dvou letech fakt dost nahoru.
??? --- 16:19:57 25.5.2020
?

Včelaři si navzájem kradou včely. Jejich cena totiž výrazně stoupla - iDNES.cz
https://www.idnes.cz/...vaz-vcelaru-ul-cena-na-trhu-roste-frydek-mistek.A200525_144555_ekonomika_maz
PAD --- 18:02:21 20.5.2020
KOCOURR: ja ted jedu chovy matek pri matce: vytipuju si silne vcelstvo, co jde do rojove nalady (jakmile ma trubce a idealne i stavi matecnikovy misky, je v nalade) - z takoveho vcelstva vezmu dva ramky z malymi larvickami nebo jeste i vajicky a vyriznu prouzek prave jednodennich larvicek nebo i vajicek a ten prilepim voskem tak, aby bunky visely (tak, jak matecnikove misky) a tuto listu pak dam mezi ty dva plodove ramky a prevesim do horniho nastavku, kde neni zadny jiny plod (mednik, i kdyz ja mam nizke nastavky, takze medniky mohou byt klidne dva). A tento nastavek oddelim materi mrizkou. Musim davat bacha, abych na tech dvou ramcich nemel matku. Pak za tyden zkontroluju, jestli narazily matecniky. Pokud ano, tak je rozdelim - typicky na dva (tzn. ze opet cast vyriznu a prilepim na novou listu) a prevesim pulku do jednoho a pulku do druheho ulu. Vyjde to +- 1 plodovy, 1 lista s matecniky, 2 zasoby a jedna mezistena / souse. Po 2-3 tydnech kontroluju, jestli se matka vylihla a jestli klade.

Dobry na tomhle je, ze si vcely vyberou larvicku nebo vajicko, ze ktere vychovaji matku samy. Navic maji teplo od kmenoveho vcelstva, takze treba ve vyssich polohach, kde je doted v noci kolem nuly, nedojde k podchlazeni plodu.
POMYJAN --- 13:46:35 20.5.2020
...20.5. Světový den včel
MRTS --- 20:41:21 14.5.2020
KOCOURR:
Vezmu dva rámky se zavíčkovým plodem, co nejméně otevřeného.
Přidám jeden s vajíčky, ze kterého si matku vychovají.
Přidám plást s pylem a plást s medem a jednu souš. Když mám něčeho více, tak více...
Smetu tam co nejvíce mladušek. Přesunu na místo, a krmím, když není snůška...
Když pak brzy po tom najdu při prohlídce matečník, tak jim ho dám. (Nevěřím, že by z rojových matečníků byly špatné matky.)
Většinou to vyjde.

Anebo přeleták...

---

Mimochodem, o víkendu jsem honil roje.
Jedno rojení jsem viděl na živo. Našel jsem pod česnem značenou matku, dal jsem ji do klícky. Přesto se rojí k ní nechtělo. Nakonec jsem v něm našel druhou matku. Roj a poroj najednou? Nebo ta značená matka s tím neměla nic společného? Nevím.
A pak jeden menší roj, blbě zalezlý ve větvích. Když jsem ho už skoro nahnal do kyblíku (nic jiného se mezi větve nevešelo, tak mi uletěl o kousek vedle. Takže znovu...
[https://i.ibb.co/1JfbY8Q/P5080063.jpg]

O víkendu bych chtěl vytáčet. Řepka sice ještě kvete, ale došly mi nástavky.
ENDREW --- 20:16:35 14.5.2020
KOCOURR: Me to letos ceka presne jak popisujes. Tak si na podzim povime jak to dopadlo.
KOCOURR --- 14:36:35 14.5.2020
KOCOURR: Tak zjišťuju, že sehnat matku, která by byla hned k mání je prakticky nemožný, objednávky nejdřív tak na první půlku června...takže to zkusím 1 oddělek udělat tak, aby si včely udělaly matku samy.
Jak to děláte vy? Já jsem v minulosti vzal 2-3 rámky s plodem (snažil jsem se vzít ten s čerstvými vajíčky) a 2 rámky se zásobami (sladina + pyl) nahoru jsem dal jako krmení cukernej roztok a úspěšnost byla 75%. Do podzima jsem ty silnější dostal na 2 bedny a ty slabší zaplnili jednu. Má to cenu, nebo je lepší počkat na inseminované matky?
KOCOURR --- 14:05:21 13.5.2020
KUATO: Tak pořád tam můžu dát jen čerstvý plod s mladuškama a zásobama ať si vypěstují matku vlastní, ale tím se dost zbrzdí rozvoj celého oddělku, vzhledem k tomu, že mě úhyny potkaly taky, tak bych je chtěl dostat do konce sezóny co nejvíc do síly...
KUATO --- 13:44:33 13.5.2020
KOCOURR: preju hodne stesti, letos to bude po tech uhynech boj :o(..
THERIDANE --- 13:01:04 13.5.2020
POMYJAN: Souvisí to s vůní vody - dělnice s čistou vodou není ve snaze rekrutovat další dělnice tak úspěšná, protože vzorek, co má ve volátku, prostě není cítit. Může tancovat jak chce, ale sestra s páchnoucí vodou otočí víc hlav :-D

U nás třeba preferují vodu z bazénu.