Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Karetkování
MISERY
[http://www.ydalir.co.uk/gallery/2006/lindisfarne/tablet_weaving_detail_big.jpg]
Historie
Tkaní na karetkách je velice stará textilní technika. Nejstarší nalezené karetky pocházejí z mladší doby kamenné. Nejstarším známým dokladem tkaní stuh tímto způsobem je tzv. Ramsesův pás (Liverpoolské muzeum) – 5 metrů dlouhá šerpa asi z 12. století př.n.l. nalezená v královském hrobě blízko Théb. Pás byl tkán na 300 karetkách. Další nález pochází ze 3. století n. l. Jedna se o zbytky pláště, které byly objeveny v Thorsbergerské bažině v Šlesvicku-Holštýnsku. Plášť byl tkán na speciálním svislém stavu a karetkové lemy vznikaly přímo s tkaninou a přirozeně na ni navazovaly. Ojedinělý soubor karetek i se zachovalou osnovou se nalezl ve vybavení vikingské pohřební lodi z 9. století. Loď byla místem posledního odpočinku královny (pravděpodobně) a byla nalezena v norském Osebergu.
Karetková technika tkaní stuh zůstala oblíbenou i ve středověku, s její pomocí se vyráběly uzdy pro koně, osly nebo velbloudy, tkanice, popruhy k nošení břemen a zbraní, ale i stuhy jako doplňky k oděvům. Velmi krásné stuhy pocházející ze středověku a mající i obřadní charakter vznikaly z hedvábí a zlata na Islandu, v Persii nebo Arménii. Tkaní na karetkách bylo v Evropě populární asi do 15. století. Pak ustoupilo jiným technikám, ale stalo se součástí lidové tvorby. Tady se objevovalo ještě v 19. století na Islandu, ve Skandinávii, na Kavkaze, v Uzbekistánu, v Řecku, na Balkáně, v Polsku, na Moravě i Slovensku.
Tkaní na karetkách znali ale také v Japonsku, Číně, Sýrii, Persii, Malé Asii a severní Africe.

Popis
Princip této předtkalcovské techniky spočívá v provlékání útkové nitě osnovou, která je navlečena na k tomu účelu upravených destičkách – karetkách. Otáčením karetek okolo podélné osy doprava nebo doleva o 90° se navlečené nitě osnovy kroutí a vytvářejí pevné šňůrky spojované útkem. Tkanice nebo stuhy takto vypracované jsou velice pevné a přitom pružné.

Karetky
Karetka je čtyř-, šesti- i vícehranná destička s otvorem (provrtanou dírkou) v každém jejím rohu. Jsou ale známé i karetky se dvěma otvory nebo s otvorem navíc uprostřed karetky určeným k provlečením tyčky, která karetkou otáčí. K výrobě se v minulosti používala celá řada materiálů např. rohovina, kost, dřevo, kůže, papír (karty) a další. Nejvhodnější rozměry čtyřboké karetky 6-8 cm na každé straně s s otvory o průměru cca 0,5 cm. Jednotlivé karetky i otvory je dobré si pro přehlednost očíslovat. Čísla pomáhají i pro orientaci při návrhu vzoru a navlékání osnovy. K práci je třeba ještě jednoduchý člunek na prohazování útkové nitě. Při kratší stuze stačí jen smotek vlny.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
HATOR --- 1:03:30 10.10.2017
MISERY: Díky moc.
MISERY --- 0:12:58 10.10.2017
HATOR: To je individuální, záleží spíš na šikovnosti. Tak těch 8-12 pro začátek je asi ok :-)
HATOR --- 22:21:48 9.10.2017
Kolik je tak asi počet karetek pro naučení?
TRPASLICE --- 23:50:34 5.8.2015
Možná jsem objevila Ameriku, ale v Kalců v Praze vedou některé barvy od Vlnap Exclusive (takže 100% vlna, jako snad jediná z jejich řady).
A pak tenhle e-shop nevypadá špatně (nenašla jsem ho přes ten odkaz na nástěnce, tak by se možná hodil na doplnění): http://www.propleta.cz/PRIZE-DROPS-c11_0_1.htm
DIABOLUS --- 6:34:44 27.2.2014
z FB: Na vzory doporučuji německé stránky flinkhand.de
SKLIBA --- 11:10:01 26.2.2014
TERRAS: ono obecně jich moc není, přeci jen na jedné pozici se střídají jen dvě nitě, tzn. jedna nebo dvě barvy, tudíž vzor si můžeš prakticky vymyslet sama, není to nic složitého. jo, existují ještě vytkávané hřebenovky, tam se snad dá dosáhnout podobných výsledků jako u karetek (jen ta stuha nebude tak mohutná), ale to umí málokdo a já doteď nenašla návod, který by byl pro mě srozumitelný. no a kdo to umí, tak si to obvykle nechává pro sebe a radši prodá hotovou věc...
TERRAS --- 18:13:55 19.2.2014
a nějaké vzory ..kde bych je sehnala? koukám po netu, ale moc jich není
ROWAN --- 8:46:45 17.2.2014
TERRAS: to záleží hlavně na tloušťce použitých nití a na míře utahování
TERRAS --- 21:58:29 14.2.2014
jo a jak je to teda s těma šířkama? hřeben.stávek...kolikadírkový dělá kolika centimetrový pás?
TERRAS --- 20:20:21 14.2.2014
jako ten návod...to je mazec :-D :-D