Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Zahradní jezírka
COURT
Téma o zahradních jezírkách, okrasných rybkách a především Koi kaprech. Stavba jezírka. Biotop jezírka, údržba, tipy, triky a zkušenosti, fotky našich jezírek a kaprů. Bazar, výměna, prodej rostlinek a ryb do zahradních jezírek. Principy efektivního čištění jezírek. Koupatelnost v jezírku na zahradě.

[http://img2.rajce.idnes.cz/d2/0/924/924932_72d480674a67b3d35580dfcdcdddcca2/images/sdfsdfsdf.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
M_ARVIN --- 13:38:23 5.1.2017
Ahoj, koukám, že je to tu docela mrtvé, ale tak zkusím jestli se tu nenajde nějaký odborník. Mám v plánu teď na jaře stavbu koupacího jezírka, typ II nebo III. Pročetl jsem už pár publikací, které se stavbou koupacího jezírka (rybníku) zabývají, ale mám víc otázek než na začátku. Tak pokud by někdo alespoň na nějaké věděl odpovědět, hlavně z vlastní zkušenosti, tak budu rád:

Specifikace koupacího jezírka:
cca 30m2 užitková zona (3,5x7) + cca 40-50m2 regenerační zona + zdrojová (doplňující část)
oběhové čerpadlo vypouštějící vodu na vyvýšené místo + vodopád/potok do užitkové části.

1) koupací jezírko typ II nebo III? - oběhové čerpadlo s vodopádem/potokem do užitkové části. Filtr max do 10 000,- CZK.
2) odpar vody vs. dešťové srážky - jak se řeší dopouštění a vypouštění?
3) je nutné betonovat/zdít užitkovou část? Oddělení užitkové a regenerační zony bude řešeno pytly s pískem, nebo při výkopu nechám předěl.
4) kde má být umístěno čerpadlo? v závislosti na hladinu vody v jezírku vs. hladina vody na vyvýšeném místě (cca +1,5m od hladiny jezírka). Případně jestli je čerpadlo umístěno na dně jezírka pro odsávání sedimentů?
5) vodopád/potok na okysličení vody - může přitékat i do regenerační části?
6) jak dlouho může běžet čerpadlo? nonstop, nebo max x-hodin denně? Nemělo by se celé množství jezírka vyměnit za den 4x? U koupacího jezírka typ II. se píše že čerpadlo má běžet max 2 hodiny denně, mělo by se jednat spíše o klidnou vodu. Co kniha to jiný názor.
7) sedimenty - je nutné čerpadlo umístit přímo na dno jezírka? Nebo se sediment nechává a čistí x-krát do roka jezírkovým vysavačem?
8) skimmer - ve které části má být umístěn a jak je připojen k čerpadlu?
9) UV lampa - je možné ji použít? na ničení řas? Nebo je pro koupací jezírka lepší pokud se nepoužije?
10) jak se čistí sediment v regenerační zoně, kde je substrát (kačírek) a sediment se usazuje mezi kamínky?
11) okraj jezírka - zvednout o 10cm nebo vybudovat odvodňovací příkop kolem dokola?
12) napouštění jezírka pitnou vodou - nutnost informovat vodohospodáře? vyčerpání velkého množství vody
13) ohláška/stavební povolení na stavební úřad nebo na odbor životního prostředí/vodohospodáře, je to nutné?
14) při použití filtrace - jakou? někde se píše, že musí běžet nonstop, ale v dokumentaci ke koupacím jezírkům typ III. se píše, že se má použít pomalý mineralizační filtr a má běžet jen několik hodin denně.
KUURA --- 13:55:08 23.7.2016
Ahoj vsem, doporucili by jste nejakou publikaci o stavbe koupaciho jezirka? Predem dekuji :)
MRTS --- 8:52:18 9.12.2015
SYNTAX_TERROR: Trochu punku do toho ;)
Letos na jaře jsem udělal díru do země a do ní bazarový platový výlisek.
Voda se po několika týdnech pěkně sama vyčistila. (Nejdřív se rozjela spousta jednobuněčných řas, pak buchanky a bylo čisto...) Rostlin jsem tam nacpal co nejvíce. (Vodní kosatce, vodní máta, nějaká šípatka. Na konci léta i bublinatku.)
Následně jsem ale udělal trochu chybu a pořídil karásky, "pro děti". V letošním horku, i když je částečně zastíněno, měly málo kyslíku. Pořídil jsem proto solární čerpadélko z číny, kvůli provzdušnění. Nebýt karásků, nebylo by to potřeba.
Od června do září jsem tam měl paví očka z akvárka.
Teď jsem ještě při výlovu rybníka dostal raky, signální, bohužel...


[
https://lh3.googleusercontent.com/vnSXnCzVEKPdu18-6bPaOFcMqdQNbesD1daVAmcB0altJPZS1LGz=w1215-h911-no]
SYNTAX_TERROR --- 20:19:49 8.12.2015
ahoj, konečně mám zahradu a chtěl jsem si na ní udělat jezírko, jen tak pro okrasu. Jenže jsem si to asi představoval jak hurvínek válku. Co tak čtu, bude potřeba čerpadlo? K čemu? Jak bude zapojený (odkud voda kam a jak často)? Chci to bez ryb, ani květena by tam nemusela být, prostě jen jáma s vodou a pár šutrama okolo :)
COURT --- 8:50:43 21.5.2014
pak dej fotku.

ja mam dotaz - u folii pro jezorko nad 1,5 - 2 m staci sirka 1 mm, nebo musim mit 1,5 mm??

COVERDALE --- 10:34:16 20.5.2014
ok, dík za radu
COURT --- 7:38:37 17.5.2014
to mi pripada na koupani moc male. jinak teda bud si z toho udelej bazen(cistidlo, chemie, atd. a nebo jezirko. na koupaci jezirko je to moc male. pokud tam zasazis rostliny, jeste ti zarostou velkou cast, aby vubec fungovaly jako cisticka a to uz je imho mensi nez vana.. a filtr a techniku na cisteni budes potrebovat tak jako tak. imho udelej si toho okrasne jezirko, hod tam par karasu a nech to jen na koukani..poradne osazet kosatcema. Pozor na lekniny, zaberou hodne mista a vodu necisti!
COVERDALE --- 10:55:31 26.4.2014
Jen pro upresneni to plesaty neni pritelkyne ale kamarad
COVERDALE --- 10:54:38 26.4.2014
Ahoj, mam dotaz, pred nejakou dobou jsme s pritelkyni zdedili chatu, po jeji rekonstrukci se presouvame na zahradu kde se nachazi tento artefakt. Chtel bych se zeptat jestli by se toto mensi jezirko dalo vyuzivat jak na koupani tak i ke zkrasleni zahrady. Co do nej dat za rostliny aby nam ho cistilo? A musim mit k tomu stale bezici cerpadlo?

UBU --- 15:04:34 8.8.2013
Aha, četl jsem jen v rychlosti a nevšil sem si, že jde jen 0 200l...