Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
CROSSING BORDERS - dvojjazyčné partnerství, aneb jak spolu mluvíte?
PROMETHEA
Máte partnera cizince? jakým jazykem spolu mluvíte? jaký to má vliv na komunikaci, neporozumění...jakým jazykem se hádáte, a vůbec....jaký to je, když někomu musíte půl hodiny vysvětlovat, kdo to byl Rákosníček?! ...jak se žije s člověkem s jiným kulturním zázemím a co všechno se od něj/ní můžete naučit... Volná diskuze na téma DVOJJAZYČNÉ a VÍCEJAZYČNÉ partnerství, jaké jsou výhody a úskalí, jakým jazykem budou mluvit vaše děti...?! ...ať už v takovémhle partnerství žijete, anebo jste jenom zvědaví, jak to vypadá u těch, kteří takhle žijí, a chcete se na něco zeptat....welcome, willkommen, vítejte, privjet, bienvenidos, benvenuti....!!§
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 19:32:08 30.5.2020
PROMETHEA: jo to mi nějak vypadlo, tomuhle je osm. (Skoro) šestiletej mluví jinak než francouzsky minimálně, ale když na to přijde, myslim, že to je stejný, že v CZ a RU vyslovuje to R, jak se v těch jazycích vyslovuje. Ale žena říká, že (mladší syn) mluví rusky s hrozně silným francouzským přízvukem, ale to je spíš věc intonace než výslovnosti.
PROMETHEA --- 13:42:39 30.5.2020
???: tady je asi dulezite doplnit, jak stare dite je.


ANDREJKA: moje 4-leta teda ceske r/ř/ž neumí vůbec...a teda přijde mi, že čím je starší a mluví líp, tím je jasný, že její první jazyk bude němčina...
??? --- 15:01:15 28.5.2020
ANDREJKA: mně přijde, že prostě opakuje (dítě), co slyší. Synovo R zní podle mě tak, jak má, ve francouzštině i v češtině. Ze zvědavosti jsem ho teď zkoušel na jméně jeho bratra (ve jméně 2x R :-]) a vyslovuje to fakt jinak, když mluví se mnou (česky, vyslovuje jako já), než když mluví s bratrem (francouzsky).
ANDREJKA --- 14:32:17 28.5.2020
jak na tom byly vaše vícejazyčné děti s výslovností r? syn má famózní r ve francouzštině. když mluví německy, do některých slov švihne to francouzské (ač muž má stejné r jako já), v jiných se mu vyhne nebo řekne j. v češtině se o r vůbec nepokouší, ani o to francouzské. :) má na r ještě fůru času, ale přijde mi to zajímavý, podle čeho se rozhoduje.
BAARKA --- 19:57:30 26.11.2019
PROMETHEA: od te doby co je ve skolce tak je to blby s cestinou, ale letos jsme skoro nebyla v CR - myslim, ze je to i tim (narodila se nam pred rokem dvojcata) - ja byla dlouho v nemocnici a od te doby sla nemcina do popredi - ale porad cteme, porad zpivame, porad to nevzdavam:))
PROMETHEA --- 14:47:00 26.11.2019
BAARKA: Alles Gute :D made my day :D
Dceři je teď 3,5r a co se týče češtiny, tak už se docela zlepšila...umí spoustu písniček, má bohatou slovní zásobu...celé moje příbuzenstvo tedy slyší akcent, já ne :)
BAARKA --- 13:31:02 26.11.2019
PROMETHEA: u nas dcera (necely 3 roky) mluvi teda cesky malo a kdyz uz, tak to ni jako kdyby davali Steindler s Vavrou lekci Alles Gute:))
EUCHENIE --- 16:32:45 7.9.2019
ANDREJKA: ahoj, já mám kluky záhy 3 a 8 let. Do Němec jsme se stěhovali, když jim bylo 1 a 6. Takže starší je do 6 jen "Čech" :) Na mladšího mluvím český jen já a bratr teda, a pak když jedem do Čech, žejo, to je 4x do roka o školních prázdninách. Staršímu čte babička po telefonu český knížky, dostava český knížky, zná český filmy, pohádky, někdy posloucháme rádio. Teď půjde mladší do školky, takže zase o něco více. němčiny. Momentálně mluví už docela dost, každý den nový slova, asi před rokem jsme napočítali ceskejch slov 44 :)
Jinými slovy, cpu do nich češtinu horem dolem, starší půjde na přezkoušení letos na konci roku do české školy.
PROMETHEA --- 13:09:54 5.9.2019
ANDREJKA: řekla bych, že když ty zůstaneš výhradně u češtiny, občas český videa, český knížky, písničky, občas návštěva Čech...tak je na školu dobře připravený.
ANDREJKA --- 8:30:35 5.9.2019
PROMETHEA:
???:
díky. náš rozumí i té angličtině, kterou nikdo nemluví přímo na něj, o porozumění strach nemám ani v jednom z těch jazyků. spíš ty úvahy, co až se vrátíme do čech a co škola. z toho mám teď hlavu dost zamotanou. sice jsou mu tři, ale tady 'škola' začíná už od čtyř, tak už je to v podstatě tady. jinak u nás teda taky já umím mužův jazyk a muž se relativně dobře chytá v porozumění češtině, takže ten tlak na to, aby se domluvil v konkrétním jazyce, u nás doma taky žádný nebude.