Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Gramatyka a stilystyka – krasna a spisovna cestina nejen na netu
ASHRAK
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SILENT --- 22:59:53 30.6.2014
HCS: zalezi na operacnim systemu pripadne prohlizeci
ERGOSUM --- 18:43:23 30.6.2014
HCS: Začal bych tím, že ačkoliv jsou "uvozovky" nesprávné v diskusi na netu tě za ně bude kritizovat málokdo. Pokud máš nutkání psát správně, můžeš samozřejmě uvozovky kopírovat, nebo napsat příspěvek v textovém editoru. Já podobné problémy řešíval přes pomocný textový soubor s potřebnými znaky, ten jsem vždy vkopíroval do nového textu, bral z něj potřebné a později tu část smazal. Půjde to nejspíš i přes nějaký doplněk nebo klávesovou zkratku (ale konkrétně nevím).
HCS --- 10:26:28 30.6.2014
Prosím poraďte, jak napsat zde na webu uvozovky dole i nahoře, používám notebook tedy bez numerické klávesnice?
Tvar "uvozovky" je v češtině považováno za nesprávné, správně to má být „uvozovky“.
ERGOSUM --- 16:58:44 16.6.2014
MALKE: Ano. Korektní je výpustek(trojtečka). Tři samostatné tečky jsou špatně.
MALKE --- 8:42:04 16.6.2014
JAMILLOS: Příručka neřeší typografii, ale už jsem se to dozvěděla jinde. Dík.
MALKE --- 11:39:35 15.6.2014
Zkusím to i tady: jaký je korektní zápis tří teček v těchto případech?

Obleč se, jinak budeš nemocný...
"... jsem ti říkala?"
Kup rohlíky, chleba, ... snad ještě mlíko?

(Jde mi o to, že v textu mám nesjednocené použití tří teček, někde jsou mezi nimi o něco širší mezery, jinde úzké, ale neváže se to na použití, takže je potřeba dát to nějak dohromady, ale nevím, jestli lze použít jenom jeden typ, nebo se to musí nutně lišit podle způsobu použití.)
EXAGE --- 10:39:38 7.5.2014
IDLE: Děkuji, jsem hned o kus chytřejší.
IDLE --- 10:21:05 7.5.2014
Myslím, že se pleteš, když to není doslova, tak je to už obecné označení, ne název. Pravidla dokonce připouštějí malé písmeno i v případě, že ten název ani nezkomolíš:

Tyto názvy lze v určitých kontextech chápat i jako obecná pojmenování a pak by se měla psát s malým písmenem. Bohužel určit pevnou hranici, kdy jde o vlastní jméno a kdy o obecné, nelze. Užití velkého/malého písmena závisí na typu textu, kontextu atp. Jestliže se např. v odborném časopisu představuje nový model auta, hodnotí se kvalita vín atp., jde bezesporu o vlastní jména, naproti tomu jestliže jsou v povídce věty: Nezvládl řízení a naboural úplně novou fabii. Objednali si frankovku, pak jde o jména obecná. Obecné pojetí převládá i při užití těchto pojmenování v kuchařských knihách.
(příručka)

Asi by se dalo diskutovat o konkrétních případech, zvlášť když jde o odborné médium, ale nedá se říct, že by to bylo určitě špatně.
EXAGE --- 9:43:29 7.5.2014
Ahoj, snad jsem tu správně. Již delší dobu mě v motoristických médiích bije do očí, když vidím napsáno například "oktávka" ve smyslu Škoda Octavia. Je to název modelu i když řečený slangově, očekával bych tak velké "O", tedy Oktávka nebo se pletu? Díky.