Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Gramatyka a stilystyka – krasna a spisovna cestina nejen na netu
ASHRAK
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
PERN --- 16:20:52 24.3.2013
BALAENA: A nejen učebnicí. Abychom paní učitelce nekřivdili, má to svoje slabikotvorné –m- podložené dost neprůstřelně: Zmiňuje ho už klasická Česká mluvnice od Havránka a Jedličky, viz str. 19: „(...) Souhlásky r,l (zřídka a ojediněle m, n) po souhlásce, následuje-li po nich opět souhláska nebo jsou-li na konci slova, tvoří slabiky (...); souhlásky r, l, (ojediněle m, n) v takových slovech jsou tedy slabikotvorné.“ A totéž dí i deskriptivní Mluvnice češtiny, kterou vydala roku 1986 Academia, viz část 1, str. 71: „Vrchol slabiky v češtině tvoří jednak samohlásky (...), jednak některé slabikotvorné souhlásky, zejména r, l, výjimečně i m (ve jménech cizího původu i n).“
BALAENA --- 7:43:42 17.3.2013
ZIDANE: Jenze tady to pani ucitelka mela podlozene ucebnici, to je drobatko jina situace...
ZIDANE --- 2:38:49 17.3.2013
ZIDANE: Vlastní zkušenost, když nám ve čtvrté třídě odešla učitelka na mateřskou a suplovala vychovatelka z družiny.

Dostal jsem jednou z diktátu dvojku protože "obránci se v nich mohli lépe bránit" se vychně nezdálo a opravila to na "mohly" a na mé protesty nereflektovala.

Pomohlo až, když jsem si nadrzo zašel postěžovat učitelce z vedlejší třídy, která nás měla na pracovní vyučování (naše třídní nás měla na vše mimo pracovek a ta "vedle" zas dělala všechno mimo výtvarné výchovy, v čemž si vypomáhaly, evidentně nějaké vyfikundace v aprobaci pro první stupeň) a až poté, co Šiklová vysvětlila paní vychovatelce, že fakt mám pravdu, mi byla dvojka opravena na jedničku.

Ono by šlo o prd, ale v deseti letech vám nespravedlivá dvojka, když víte, že to prostě chyba není a máte mít jedničku, přijde jako hrozná nespravedlnost a bijete se za svou pravdu, aspoň já se tenkrát bil a vyhrál jsem :-)
ZIDANE --- 2:19:45 17.3.2013
BALAENA: No, to je to. Znám to sám. "Paní učitelka říkala" a dítě třeba sežere hovno, protože paní učitelka říkala, že to je výborná věc. A rodič aby hledal důkazy proti, pokud se mu to nepozdává, protože bez důkazů "to říkala paní učitelka" a hotovo...
BALAENA --- 0:27:19 26.2.2013
THOMASMORTA: mě právě taky ne :) proto mě to tak zaskočilo, když mi při debatě u večeře přesvědčeně tvrdil, že slabikotvorné m existuje, říkala to paní učitelka :D
THOMASMORTA --- 0:12:11 26.2.2013
BALAENA: to vcelku chápu:-) Ale i tak je to pro mě novinka - mě rozhodně na ZŠ o slabikotvorném "m" neučili.
BALAENA --- 23:50:13 25.2.2013
THOMASMORTA: až takhle to těm osmiletým škvrňatům v učebnici nerozebírali :)
THOMASMORTA --- 23:45:57 25.2.2013
BALAENA: střílím od boku, ale řekl bych, že slabikotvorné "r" a "l" se chovají jako samohlásky, kdežto podstatou slabikotvorného "m" je extrémní redukce "um".
ZIDANE --- 5:40:33 23.2.2013
A to jsem si říkal, že mám přehled. My se ještě učili jen o slabikotvorném R a L. O ničem víc.
I když je pravda, že třeba se-dm jsem dělil zcela s klidem, aniž mi to přišlo divné. Možná proto, že si jeden podvědomě řekne "sedum" a dá tam "u", kdo ví.
??? --- 1:41:01 22.2.2013
BALAENA: koukám, že mám mezery, a slabikotvorné "s", no tak to už mi uniklo vůbec.