Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
oO( ) psychedelické memy ( )O๑.. ॐ ..๑O( ) psychedelic memes ( )Oo
KERRAY
[https://i.imgur.com/azx3ct6m.jpg] Pokud nemáš čas přečíst tohle záhlaví, nemá vůbec cenu pokračovat v čtení.

Co sem patří si přečtěte na nástěnce. Klidně můžete chválit či diskutovat, ale počítejte s tím, že věci, které sem nesedí, se mažou hned, a věci, které sem nesedí, ale jsou zajímavé, se taky mažou, jen o něco později - aby v archivu zůstávaly jen psychedelické memy.

Pro čtenáře
Co si o klubu pomyslí čtenář, je jen a pouze na něm. Můžou tu klidně být matoucí či provokativní věci. Můžou tu být věci, které jsou pravý opak psychedelie - a je na vás, abyste se zarazili, a řekli si - no momentík. Většinou nemá cenu brát to tu doslovně nebo dokonce hodnotit jednotlivé příspěvky - buďto mně něco osloví, nebo neosloví. Obsah je cílen na návštěvníka, který si je schopen hrát s významy a odlesky slov, je ochoten se dívat na věci ze zajímavých úhlů, aniž by to pro něj nutně znamenalo, že těmto náhledům musí věřit. A pokud by něco z obsahu pomohlo třeba jen jedinému člověku (tobě? :) k probuzení, splní svůj účel dokonale.

Do your own thinking!
Není důležité souhlasit, ale zamyslet se / zkusit si jiný úhel pohledu
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KERRAY --- 11:31:36 27.6.2013
walls of text incoming
accidentally insulting a friend
http://www.viruscomix.com/page581.html
??? --- 22:57:26 26.6.2013
Když si lidé přinesou tolik odvahy na tenhle svět, svět je musí zabít, aby je zlomil, a tak je samozřejmě zabije. Svět zlomí každého, a mnoho jich je pak silných na místech, kde je zlomil. A ty, které zlomit nejde, ty zabije. Zabije ty velmi dobré a ty velmi jemné a ty velmi statečné, jednoho jako druhého. Jestli nepatříte mezi žádné z nich, můžete se spolehnout, že vás zabije taky, ale nebude na to nijak zvlášť spěchat.
Ernest Hemingway, Sbohem, armádo!
KAMAHL --- 18:36:03 18.6.2013
Trocha reflexe :D
[http://i.imgur.com/dSXQcUJ.jpg]
KAMAHL --- 15:02:40 17.6.2013
KERRAY: Story of my life...
KERRAY --- 14:22:43 17.6.2013
Trash : Psychonaut
http://www.reddit.com/r/Psychonaut/comments/1gi5b8/trash/

Trash. This whole fucking world is trashed. Everywhere you walk, everywhere you go the specter of human excrement is all around you. Seriously. Take a walk around your block and actually try to notice how much trash is on the ground. Cigarette butts. Cellophane. Bottles and cups and bags and napkins and shit. Useless, meaningless fucking shit no one seems to mind or care about.

I walk around my apartment complex. I walk around my block. I walk to the park and downtown and to the river. Garbage, everywhere. The refuse of human irresponsibility littered about fucking everywhere.

So what did I decide to do, at 2 a.m. in an acid-soaked delusional frenzy? I grabbed some garbage bags and started picking shit up. And I have no intentions of stopping. Ask me what the fuck am I doing, why don't I go get a real job and do something productive? No, fuck you, this IS my job, I am a guru and this is the one true path to enlightenment, either join me or get the fuck out of the way. I am just as guilty as anyone else is of getting caught up in the melodrama of my own life and my own problems and my own routines and just generally trashing and shitting and littering and fucking shit up all around me. No more. This ends TODAY. I don't give a fuck how ridiculous I look, I don't give a fuck what other people think, I am on a one-man crusade against garbage. And maybe, just MAYBE, if I start putting my back to the wheel and get down and dirty doing the shit no one else wants to do, maybe some other motherfuckers will get with it and pitch in a fucking hand. I really don't expect people to, but it's a nice thought. I wanna bitch about people being 'mindless consumers' while I sit and mindlessly consume shit and leave a trail of trash in my wake. No more. I'm over society, I'm over the bullshit games and politics and drama and diseased mental paradigms. I don't give a fuck if I'm poor as shit for the rest of my life living in and out of flophouses and under bridges. I'm done with it all. And I'm done with seeing my world being trashed. So I am going to do the job that no one else wants to do and pick all the fucking shit up. You all can go about your business and do whatever it is you're gonna do. But I am a guru and this is the path to enlightenment. Join me or get the fuck out of the way.