Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
oO( ) psychedelické memy ( )O๑.. ॐ ..๑O( ) psychedelic memes ( )Oo
KERRAY
[https://i.imgur.com/azx3ct6m.jpg] Pokud nemáš čas přečíst tohle záhlaví, nemá vůbec cenu pokračovat v čtení.

Co sem patří si přečtěte na nástěnce. Klidně můžete chválit či diskutovat, ale počítejte s tím, že věci, které sem nesedí, se mažou hned, a věci, které sem nesedí, ale jsou zajímavé, se taky mažou, jen o něco později - aby v archivu zůstávaly jen psychedelické memy.

Pro čtenáře
Co si o klubu pomyslí čtenář, je jen a pouze na něm. Můžou tu klidně být matoucí či provokativní věci. Můžou tu být věci, které jsou pravý opak psychedelie - a je na vás, abyste se zarazili, a řekli si - no momentík. Většinou nemá cenu brát to tu doslovně nebo dokonce hodnotit jednotlivé příspěvky - buďto mně něco osloví, nebo neosloví. Obsah je cílen na návštěvníka, který si je schopen hrát s významy a odlesky slov, je ochoten se dívat na věci ze zajímavých úhlů, aniž by to pro něj nutně znamenalo, že těmto náhledům musí věřit. A pokud by něco z obsahu pomohlo třeba jen jedinému člověku (tobě? :) k probuzení, splní svůj účel dokonale.

Do your own thinking!
Není důležité souhlasit, ale zamyslet se / zkusit si jiný úhel pohledu
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 18:57:55 27.9.2009
[ ALERT @ aeonscope - architektura a design pro budoucnost ]
http://changizi.wordpress.com/2009/09/03/press-release-on-cities-shaped-like-brains/

Cities are organized like brains, and the evolution of cities mirrors the evolution of human and animal brains, according to a new study by researchers at Rensselaer Polytechnic Institute.
SCHWEPZ --- 15:46:37 25.9.2009
HAGAKURE - Moudrost samurajů

* Cesta Samuraje je založena na smrti. Meditace nevyhnutelné smrti by měla by měla být prováděna denně. Každý den, když je mysl i tělo v klidu, by měl člověk meditovat o rozervání šípy, střelami, kopími a meči. O odnášení rozbouřenými vlnami, o tom, že bude rozprášen velkým zemětřesením, že spadne z tisíc stop vysokých útesů, zemře na nemoc, nebo spáchá seppuku po smrti svého pána. A každý den bez vyjímky, by se dotyčný měl považovat za mrtvého. Toto je podstata Cesty Samuraje.
* Je špatné, když se věci tříští. Na Cestě Samuraje se nemá hledat nic jiného. Platí to pro cokoli, čemu se říká Cesta. Pokud porozumíte věcem tímto způsobem, budete schopni slyšet o Cestách a budete čím dál víc v souladu sám se sebou.
* Pokud by se mělo slovem říci co je předpokladem Samuraje, znělo by. Základ spočívá v naprosté oddanosti těla i duše svému pánovi. Nesmí se zapomínat, že pán je pro poddaného tím nejpodstatnějším.
* Je dobré pohlížet na svět jako na sen. Když se vám zdají zlé sny, probudíte se a poznáte, že to byl jen sen. Říká se, že svět ve které žijeme se od zlého snu ničím neliší.
* Pán Naošige pravil : ,, O zásadních věcech je nutné přemýšlet zlehka.‘‘
Což mistr Ittej doplnil výrokem : ,, Je proto nutné věnovat věcem malým větší pozornost.‘‘
* Jak řekl jeden ze starších. Napadení nepřítele na bitevním poli je stejné, jako když se dravec vrhá na ptáka. Když vlétne do hejna, kde jsou jich tisíce, nezajímá ho žádný jiný, než ten kterého si vybral jako prvního.
* Podle slov moudrých existovalo rčení : ,,Sedmkrát se nadechni, nežli odpovíš.‘‘ Pán Takanobu však pravil : ,, Přílišná rozvážnost může působit neblaze.‘‘Pán Naošige odtušil : ,, Sedmero věcí z deseti, které jsou loudavé a líné, je špatných. Samuraj musí umět řešit své záležitosti rychle.‘‘ Není-li vaše mysl pevná, nikdy nedosáhnete rozvahy. Je-li vaše mysl jasná a přímá, nezatížená strachem, rozvážnost sedmi nádechů postačí. Pevná mysl dolétne do nebes.
* I kdyby Samurajovi náhle uťali hlavu, stále by byl ještě schopen provést jeden zásah s přesností. Pokud se stane pomstychtivým duchem a prokáže velké odhodlání, tak přestože je jeho hlava sťata, nezemře.
* Pán Naošige jednou pravil : ,, Stezka bušidó vede do smrti. Desítky lidí nestačí na jednoho válečníka vycvičeného v bušidó. Velikých věcí dosáhneme jen tehdy, jsme-li ve svých činech opravdoví. Muž se musí stát fanatikem, musí svou posedlost smrtí umět vystupňovat až do extrému. Rozvážný člověk ztrácí schopnost správně načasovat svůj výpad. Ani kázeň či úcta k rodičům zde nemají místa. Bojová umění vyžadují posedlost smrtí. Podaří-li se vám dosáhnout posedlosti, kázeň a úcta k rodičům ve své nejčistší podobě v ní budou přirozeně obsaženy.‘‘
* Když se samuraj rozhodne, že zabije člověka, pak i kdyby mělo být velmi obtížné uspět postupováním přímo, přemýšlení jak jít na věc oklikou nepomůže. Cesta samuraje je Cesta bezodkladnosti a proto je nejlepší vrhnout se do toho střemhlav.
* Podaří-li se samuraji uchránit jiného člověka před hanbou, vykonal svou povinnost.
* Slovo samuraje je pevnější nežli železo či zlato. Učiní-li samuraj rozhodnutí, buddhové ani bohové jej nemohou zvrátit.
* Nic není podstatnějšího, než samotný smysl současného okamžiku. Celý život je řetězcem momentů jdoucích po sobě. Pokud člověk pochopí současný okamžik, nemusí už dělat nic jiného, nebo se o něco jiného snažit.
* Z bouřky se dá mnohé naučit. Když se setkáte s náhlou přeháňkou, snažíte se nezmoknout a běžíte po cestě co nejrychleji. Pokud si třeba řeknete, že půjdete domů pod okapi, stejně zmoknete. Když jste rozhodnutí od samého začátku, nebudete zmateni, ačkoli promoknete úplně stejně. Toto poznání přesahuje do všech věcí.
*V Kamigatské oblasti mají vázané košíky na svačinu které použijí jen jediný den, když se jdou dívat na květiny. Po návratu je zahodí na zem a pošlapou. Konec je důležitý u všech věcí.
LOOK --- 16:46:59 23.9.2009
SCHWEPZ --- 16:23:19 23.9.2009
....řečeno s Frommem: jak to, že "všichni jednají podle týchž příkazů, ale přitom jsou přesvědčeni, že sledují jen své vlastní touhy"?

Ukázka z knihy Mystika Západu, kterou právě vydalo nakladatelství Malvern. http://www.kosmas.cz/knihy/148760/mystika-zapadu/
KERRAY --- 21:48:09 22.9.2009
[ STRYX @ Alistair ]

112 ways to open the invisible door of consciousness.

DEVI SAYS:

O Shiva, what is your reality?
What is this wonder-filled universe?
What constitutes seed?
Who centers the universal wheel?
What is this life beyond form pervading forms?
How may we enter it fully, above space and
time, names and descriptions?
Let my doubts be cleared!

SHIVA REPLIES

[Devi, though already enlightened, has asked the foregoing questions so others through the universe might receive Shiva’s instructions. Now follow Shiva’s reply, giving the 112 ways.]

1. Radiant one, this experience may dawn between two breaths. After breath comes in (down) and just before turning up (out) — the beneficence.
2. As breath turns from down to up, and again as breath curves from up to down—through both these turns, realize.
3. Or, whenever inbreath and outbreath fuse, at this instant touch the energyless energy-filled center.
4. Or, when breath is all out (up) and stopped of itself, or all in (down) and stopped—in such universal pause, one's small self vanishes. This is difficult only for the impure.
5. Consider your essence as light rays rising from center to center up the vertebrae, and so rises livingness in you.
6. Or in the spaces between, feel this as lightning.
7. Devi, imagine the Sanskrit letters in these honey-filled foci of awareness, first as letters, then more subtly as sounds, then as most subtle feeling. Then, leaving them aside, be free.
8. Attention between eyebrows, let mind be before thought. Let form fill with breath-essence to the top of the head, and there shower as light.
9. Or, imagine the five-colored circles of the peacock tail to be your five senses in illimitable space. Now let their beauty melt within. Similarly, at any point in space or on a wall — until the point dissolves. Then your wish for another comes true.
10. Eyes closed, see your inner being in detail. Thus see your true nature.
11. Place your whole attention in the nerve, delicate as the lotus thread, in the center of your spinal column. In such be transformed.
12. Closing the seven openings of the head with your hands, a space between your eyes becomes all-inclusive.
13. Touching eyeballs as a feather, lightness between them opens into heart and there permeates the cosmos.
14. Bathe in the center of sound, as in the continuous sound of a waterfall. Or, by putting fingers in ears, hear the sound of sounds.
15. Intone a sound, as a-u-m, slowly. As sound enters soundfulness, so do you.
16. In the beginning and gradual refinement of the sound of any letter, awake.
17. While listening to stringed instruments, hear their composite central sound; thus omnipresence.
18. Intone a sound audibly, then less and less audibly as feeling deepens into this silent harmony.
19. Imagine spirit simultaneously within and around you until the entire universe spiritualizes.
20. Kind Devi, enter etheric presence pervading far above and below your form.
21. Put mindstuff in such inexpressible fineness above, below, and in your heart.
22. Consider any area of your present form as limitlessly spacious.
23. Feel your substance, bones, flesh, blood, saturated with cosmic essence.
24. Suppose your passive form to be an empty room with walls of skin - empty.
25. Blessed one, as senses are absorbed in heart, reach the center of the lotus.
26. Unminding mind, keep in the middle - until.
27. When in worldly activity, keep attentive between the two breaths, and so practicing, in a few days be born anew. [Lakshmanjoo says this is his favorite.]
28. Focus on fire rising through your form from the toes up until the body burns to ashes but not you.
29. Meditate on the make-believe world as burning to ashes, and become being above human.
30. Feel the fine qualities of creativity permeating your breasts and assuming delicate configurations.
31. With intangible breath in center of forehead, as this reaches heart at the moment of sleep, have direction over dreams and over death itself.
32. As, subjectively, letters flow into words and words into sentences, and as, objectively, circles flow into worlds and worlds into principles, find at last these converging in our being.
33. Gracious one, play the universe is an empty shell wherein your mind frolics infinitely.
34. Look upon a bowl without seeing the sides or the material. In a few moments become aware.
35. Abide in some place endlessly spacious, clear of trees, hills, habitations. Thence comes the end of mind pressures.
36. Sweet-hearted one, meditate on knowing and not knowing, existing and not existing. Then leave both aside that you may be.
37. Look lovingly on some object Do not go on to another object. Here, in the middle of this object — the blessing.
38. Feel cosmos as translucent ever-living presence.
39. With utmost devotion, center on the two junctions of breath and know the knower.
40. Consider the plenum to be your own body of bliss.
41. While being caressed, sweet princess, enter the caressing as everlasting life.
42. Stop the doors of senses when feeling the creeping of an ant. Then.
43. At the start of sexual union, keep attention on the fire in the beginning, and, so continuing, avoid the embers in the end.
44. When in such embrace your senses are shaken as leaves, enter this shaking.
45. Even remembering union, without the embrace, the transformation.
46. On joyously seeing a long-absent friend, permeate this joy.
47. When eating or drinking, become the taste of the food or drink, and be filled.
48. 0 lotus-eyed one, sweet of touch, when singing, seeing, tasting, be aware you are and discover the ever-living.
49. Wherever satisfaction is found, in whatever act, actualize this.
50. At the point of sleep when sleep has not yet come and external wakefulness vanishes, at this point being is revealed. [Lakshmanjoo says this is another of his favorites.]
51. In summer when you see the entire sky endlessly clear, enter such clarity.
52. Lie down as dead. Enraged in wrath, stay so. Or stare without moving an eyelash. Or suck something and become the sucking.
53. Without support for feet or hands, sit only on buttocks. Suddenly, the centering.
54. In an easy position, gradually pervade an area between the armpits into great peace.
55. See as if for the first time a beauteous person or an ordinary object.
56. With mouth slightly open, keep mind in the middle of tongue. Or, as breath comes silently in, feel the sound HH.
57. When on a bed or a seat, let yorself become weightless, beyond mind.
58. In a moving vehicle, by rhythmically swaying, experience. Or in a still vehicle, by letting yourself swing in slowing invisible circles.
59. Simply by looking into the blue sky beyond clouds, the serenity.
60. Shakti, see all space as if already absorbed in your own head in the brilliance.
61. Waking, sleeping, dreaming, know you as light.
62. In rain during a black night, enter that blackness as the form of forms.
63. When a moonless raining night is not present, close eyes and find blackness before you. Opening eyes, see blackness. So faults disappear forever.
64. Just as you have the impulse to do something, stop.
65. Center on the sound a-u-m without any a or m
66. Silently intone a word ending in AH. Then in the HH effortlessly, the spontaneity.
67. Feel yourself as pervading all directions, far, near.
68. Pierce some part of your nectar-filled form with a pin, and gently enter the piercing.
69. Feel: My thought, I-ness, internal organs—me.
70. Illusions deceive. Colors circumscribe. Even divisibles are indivisible.
71. When some desire comes, consider it. Then, suddenly, quit it.
72. Before desire and before knowing, how can I say I am? Consider. Dissolve in the beauty.
73. With your entire consciousness in the very start of desire, of knowing, know.
74. 0 Shakti, each particular perception is limited, disappearing in omnipotence.
75. In truth forms are inseparate. Inseparate are omnipresent being and your own form. Realize each as made of this consciousness.
76. In moods of extreme desire, be undisturbed.
77. This so-called universe appears as a juggling, a picture show. To be happy look upon it so.
78. 0 Beloved, put attention neither on pleasure or pain but between these.
79. Toss attachment for body aside, realizing I am everywhere. One who is everywhere is joyous.
80. Objects and desires exist in me as in others. So accepting, let them be translated.
81. The appreciation of objects and subjects is the same for an enlightened as for an unenlightened person. The former has one greatness: he remains in the subjective mood, not lost in things.
82. Feel the consciousness of each person as your own consciousness. So, leaving aside concern for self, become each being.
83. Thinking no thing, will limited-self unlimit.
84. Believe omniscient, omnipotent, pervading.
85. As waves come with water and flames with fire, so the universal waves with us.
86. Roam about until exhausted and then, dropping to the ground, in this dropping be whole.
87. Suppose you are gradually being deprived of strength or of knowledge. At the instant of deprivation, transcend.
88. Listen while the ultimate mystical teaching is imparted: Eyes still, without winking, at once become absolutely free.
89. Stopping ears by pressing and rectum by contracting, enter the sound of sound.
90. At the edge of a deep well look steadily into its depths until — the wondrousness.
91. Wherever your mind is wandering, internally or externally at this very place, this.
92. When vividly aware through some particular sense, keep in the awareness.
93. At the start of sneezing, during fright, in anxiety, above a chasm, flying in battle, in extreme curiosity, at the beginning of hunger, at the end of hunger, be uninterruptedly aware.
94. Let attention be at a place where you are seeing some past happening, and even your form, having lost its present characteristics, is transformed.
95. Look upon some object, then slowly withdraw your sight from it, then slowly withdraw your thought from it. Then.
96. Devotion frees.
97. Feel an object before you. Feel the absence of all other objects but this one. Then, leaving aside the object-feeling and the absence-feeling, realize.
98. The purity of other teachings is as impurity to us. In reality know nothing as pure or impure.
99. This consciousness exists as each being, and nothing else exists.
100. Be the unsame same to friend as to stranger, in honor and dishonor.
101. When a mood against someone or for someone arises, do not place it on the person in question, but remain centered.
102. Suppose you contemplate something beyond perception, beyond grasping, beyond not being, you.
103. Enter space, supportless, eternal, still.
104. Wherever your attention alights, at this very point, experience.
105. Enter the sound of your name and, through this sound, all sounds.
106. I am existing. This is mine. This is this. 0 Beloved, even in such know illimitably.
107. This consciousness is the spirit of guidance of each one. Be this one.
108. Here is a sphere of change, change, change. Through change consume change.
109. As a hen mothers her chicks, mother particular knowings, particular doings, in reality.
110. Since, in truth, bondage and freedom are relative, these words are only for those terrified with the universe. This universe is a reflection of minds. As you see many suns in water from one sun, so see bondage and liberation.
111. Each thing is perceived through knowing. The self shines in space through knowing. Perceive one being as knower and known.
112. Beloved, at this moment let mind, knowing, breath, form, be included.
??? --- 16:59:01 22.9.2009
This Moment Is the Perfect Teacher
-Pema Chodron