Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
oO( ) psychedelické memy ( )O๑.. ॐ ..๑O( ) psychedelic memes ( )Oo
KERRAY
[https://i.imgur.com/azx3ct6m.jpg] Pokud nemáš čas přečíst tohle záhlaví, nemá vůbec cenu pokračovat v čtení.

Co sem patří si přečtěte na nástěnce. Klidně můžete chválit či diskutovat, ale počítejte s tím, že věci, které sem nesedí, se mažou hned, a věci, které sem nesedí, ale jsou zajímavé, se taky mažou, jen o něco později - aby v archivu zůstávaly jen psychedelické memy.

Pro čtenáře
Co si o klubu pomyslí čtenář, je jen a pouze na něm. Můžou tu klidně být matoucí či provokativní věci. Můžou tu být věci, které jsou pravý opak psychedelie - a je na vás, abyste se zarazili, a řekli si - no momentík. Většinou nemá cenu brát to tu doslovně nebo dokonce hodnotit jednotlivé příspěvky - buďto mně něco osloví, nebo neosloví. Obsah je cílen na návštěvníka, který si je schopen hrát s významy a odlesky slov, je ochoten se dívat na věci ze zajímavých úhlů, aniž by to pro něj nutně znamenalo, že těmto náhledům musí věřit. A pokud by něco z obsahu pomohlo třeba jen jedinému člověku (tobě? :) k probuzení, splní svůj účel dokonale.

Do your own thinking!
Není důležité souhlasit, ale zamyslet se / zkusit si jiný úhel pohledu
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 23:27:53 30.9.2007
BOSSORKA --- 23:02:07 28.9.2007
"Je lepší stát se Buddhou než buddhistou."
SLEEPY --- 11:27:01 27.9.2007
Truth comes as conqueror only to those who have lost the art of receiving it as friend.

[http://khailee.info/truth.gif]
??? --- 0:45:16 23.9.2007
SLEEPY --- 16:39:59 21.9.2007
"Magic, for me, is a working technology for exploring alternate realities, breaking down behavioral programs, coming to an understanding with Death and having a laugh."

Grant Morrison[http://www.barbelith.com/bomb/frontispiece1.gif]Results are what counts. Try something. If it works, try it again to verify. Continue to practice the technique until you perfect it. If the technique doesn't work for you, drop it and try something else. Explore - and don't accept as truth anything you haven't experimented with yourself; you are your own laboratory. "Everything else is mysticism," according to Pete Carroll. Phil Hine is a little more elaborate: "Rather than trying to recover and maintain a tradition that links back to the past (and former glory), Chaos Magick is an approach that enables the individual to use anything that s/he thinks is suitable as a temporary belief or symbol system. What matters is the results you get, not the 'authenticity' of the system used.

Theoretically, Chaos Magick is a meta-belief - beyond belief, a system without a philosophy, or a system that can contain all philosophies. Yet, there is very definitely a Chaos Magick 'vibe'. It is not only a magickal practice, but also a magickal (anti-)philosophy. Just focus on the word 'Chaos'. What does it mean to you? Flux, constant change, anarchism? A fractal understanding of a mathematical universe? A discordian object of (mis-)worship? The word is important, regardless of its 'true' meaning. Its cultural baggage imparts a nihilistic, post-modern, anarchistic flavour to much Chaos Magick speculation. Insures very Nietzschean stuff be goin' down: God is dead. Laugh, for we have killed him. Since life is meaningless, be the artist of your own destiny. Create your own meaning, rather than be enslaved or conditioned by anyone else's. If nothing is true, then everything is permitted.

Yet all of the above is just words unless one experiences Gnosis: any altered state of consciousness in which one eclipses the monkey-mind, and achieves an expanded sense of self and the universe. Chaos Magick is famed for encouraging the attainment of the state of Gnosis through extreme, exhibitionary methods (drugs, sex and rock 'n' roll: nothing succeeds like excess), but because of the influence of both Taoism and Tibetan Tantra on its originators, there is also a strong proclivity toward inhibitionary paths to Gnosis: sitting meditation, pranayama, etc. What is important is that you use Gnosis as more than a means of spiritual dandyism. Use the insights gained in a Gnostic state to engage in emotional engineering, or to help undermine the collective consensus in preparation for the coming of the New Aeon, or just to have more fun than you've had before. Strive for enlightenment if that's what will wet your pants. Engage fully and without regret in the ongoing, initiatory process of life.

Be nice and smooth.
zdroj: barbelith.com
ALISTAIR --- 19:15:19 16.9.2007
We’ll help you deal with the project-based world by providing an end-to-end solution for project management success.

The New Comprehensive Customized Multi-Flexible Synergic Efficient Online-Bible

(hodnocení: cthulhu index 8/10)
KOSZLIK --- 20:34:33 15.9.2007
Obálka knihy Jak věřím od Teilharda, Stvořitel vyměřuje základy světa, 13.st

[http://i25.photobucket.com/albums/c56/pan_HALUJ/stvoitel.jpg]