Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Banky, bankovnictví, bankovní operace
HARALD
Vaše zkušenosti s českými bankami. V čem jste spokojeni, v čem ne. Zajímá vás, jak funguje banka uvnitř?

[ mBank ] - klub spravovaný ADAMMem, kde lze získat odpovědi na dění uvnitř této banky
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 9:48:45 30.6.2014
pobavil mě ranní trolling od AirBank. Dostal jsem ráno sms že jsem na běžném účtě v mínusu ať doplatím xx kč jinak mi odečtou 300kč za upomínku. Říkám si wtf, protože tam peníze mám. Volám zpátky na infolinku, slečna mi řekne že měli v sobotu nějaký update a ten jim tam udělal bordel, automaticky se poslaly smsky a teď se všem budou omlouvat
PATRIKCHRZ --- 11:45:17 27.6.2014
VANEK: Problém je v tom "by". Banka nepotřebuje pár desítek tisíc eur nebo dolarů jak se komu hodí. Neustále potřebuje miliony, desítky možná i stovky milionů v různých měnách, každý den v jiném poměru. Nemůže je "sbírat" po troškách někde na přepážce (pak je problém trasformovat valuty do deviz, což také není bez nákladů), nebo čekat, kdo jí co pošle a doufat, že to bude včas a dost. Každý den musí hradit své závazky vůči karetním asociacím i jiným institucím, tu v EUR, tu v USD, GPB, CHF, někdy možná i v exotičtějších měnách jako TRL, NZD,.. K tomu nese kurzové riziko, kdy mezi okamžikem vzniku závazku a jeho splacením může dojít k výraznému měnovému pohybu.
Prakticky si fungování banky, která bude účtovat cizí měnu za středový kurz nedokážu představit (pokud nedokáže získat profit jinde). Taky bych nějakým tím středovým kurzem nepohrdl, ale obávám se, že při částkách které jsem jim schopen nabídnout by se jim to krutě nevyplatilo.
VANEK --- 11:27:01 27.6.2014
PATRIKCHRZ: Kdekoli: Za středový kurz by bance prodal kdokoli radši než za nižší s jejím spreadem; naopak koupit za střed chtějí všichni ti držitelé karet (a pak se diví, že kupovali za vyšší). Banka to nedělá, protože by na tom nevydělávala ona, ne protože by to bylo nevýhodné pro protistrany.
PATRIKCHRZ --- 20:31:11 26.6.2014
VANEK: A co je tam tom chybně? Kde si může banka koupit měnu, které má nedostatek za střed, nebo naopak když ji má přebytek ji za střed prodat?
VANEK --- 15:42:30 26.6.2014
PATRIKCHRZ: Ta pasáž "Bance nikdo cizí měnu za středový kurz neprodá, ani ji od ní za tento kurz nekoupí, proto ani za tento kurz nemůže kupovat nebo prodávat dále." se zrovna nepovedla :)
PATRIKCHRZ --- 14:42:36 26.6.2014
DARUMA: Nebrat. Jmenuje se to Dynamic Currency Conversion a je použit velmi nevýhodný kurz. Psal jsem o tom např. zde: http://www.mesec.cz/clanky/ctyri-myty-ktere-budou-vasi-penezenku-na-dovolene-mrzet/ (mýtus druhý, zvláštní případy, čtvrtý odstavec).
Můžeš se s tím setkat i u obchodníka, vždy to odmítni. Obchodníci z toho nevýhodného kurzu mají provizi od vlastní banky, proto to nabízejí, hodně se to teď rozmohlo v Polsku.
NELDE --- 14:19:51 26.6.2014
BUNDA: Schválně jsem si jednou zapsal částku v CZK, kterou nabízel bankomat, a pak to udělal s konverzí v ČR; chtěli více než kolik mi účtovala mbank. Takže rozhodně nebrat pro konverzi na CZK. Možná v jiné měně to vyjde jinak.
BUNDA --- 13:47:20 26.6.2014
DARUMA: dost často to zjistíš pouze porovnáním (vybrat stejnou částku 2x po sobě pokaždé s jinou volbou a uvidíš). Pokud má tvá banka (od které máš kartu) slušné kurzy nechal bych to raději na ní obvykle to bývá nejvýhodnější.
DARUMA --- 13:20:37 26.6.2014
???: Právě. Já jsem z toho zatím nepochopil co je pro mne výhodnější.
??? --- 13:19:37 26.6.2014
DARUMA: nekde sem o tom videl clanek. vyhodneji vychazi bez konverze... ale zkus pohledat na google. je to spis vychcankovska sluzba