Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TIGRE --- 18:09:24 29.12.2010
MANNY: Jj to bys mohl, sice mám doma ještě jeden rezervní výtisk, ten ale nedávám z ruky. Spíš tu Katyni kdybys někdy mohl :)
NAKASHI --- 16:54:00 29.12.2010
MANNY --- 16:42:21 29.12.2010
TIGRE: vidiš tu knihu bych ti moh vrátit :)
TIGRE --- 19:58:19 19.12.2010
[http://www.sirion.sk/user/catalog_big/135/prezydent-krokadylu.jpg]

"Stříkačka je základ. Páni to je al faomega. Jak má člověk stříkačku to je pak pro něj už všechno snadný."

Knižní tip :) Při vánočních nákupech jsem v knihkupectví narazil na svou oblíbenou knížku, která evidentně po letech znovu vyšla (celkem by mělo jít už o třetí vydání). Jedná se o kníhu Warrena Millera - Prezydent Krokadýlů, která na svou dobu (1959) líčí s nebývalou syrovostí příběh mladičkého Duka v prostředí harlemských gangů. Knížka je dost neutěšená, násilná variace na Bylo nás pět. Stejně jako u Poláčka (ať si o něm myslí kdochce co chce :) tu hraje nebývalou roli jazyk - s poprvé přiznaným překladem Škvoreckého (v předchozích vydáních byl jako autor uváděn fenomenální Jan Zábrana, který Škvoreckého překlad kryl).

Pro fajnšmekry bych doporučil původní vydání už jen kvůli roztomilé dobové předmluvě Zdeňka Taxa, který se rozohňuje nad krizí kapitalismu a vymýšlí zajímavé paralely s československým protipólem Duka - Ríšou, který se přes tremping a toulání se s partou dostane až k vykrádačkám a zabití spoluobčana nožem :) Vážně skvělý je ale doslov Zábrany (resp. Škvoreckého), který popisuje své peripetie s vymýšlením adekvátního slangu a fonetických přepisů pro zvídavé československé čtenáře. V antikvariátech původní vydání docela často objevují, za posledních cca 12 let jsem si jich zakoupil a následně rozdal několik exemplářů.

Anotace: Prezydent Krokadýlů se svého času stal na české literární scéně senzací. Tento baladický příběh o předčasně dospělých dětech, zajatých v ghettu, které si úctu ostatních můžou zjednat jen násilím, je sepsán z perspektivy jedné z postav, a také jejím jazykem. Pokud chtěl překladatel text adekvátně převést, musel udělat takřka revoluční krok: přeložit text důsledně slangem, což v roce 1963 rozhodně nebyla samozřejmost. Také proto nebylo tehdy nijak snadné prosadit vydání hotového překladu. (Bdělému dozoru pochopitelně vadily i americké reálie, narážky na sex a drogy.) Román vychází v češtině už potřetí; slang zachycený v překladu se pochopitelně liší od současné mluvy, ale i tak jde o překlad živý, čtivý, šťavnatý, a příběh, který vypráví, neztratil nic ze své působivosti.

Recenze:
Kultura21.cz - Prezydent Krokadýlů: když máte bouchačku, dokážete všechno...
http://www.kultura21.cz/content/view/2313/122/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Warren_Miller
TIGRE --- 20:12:50 15.12.2010
[http://i51.tinypic.com/15rgpw1.jpg]

BBC News - Why Brazilian film Elite Squad 2 is a box office hit
http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-11981072
TIGRE --- 14:37:42 15.12.2010
CHESUS: Začala předevčírem ještě jsem se tam nedostal, ale chystám se tam. Přes "výlohu" ty plakáty vypadaly moc dobře.
CHESUS --- 14:25:20 15.12.2010
TIGRE: byl si tam? doporučuješ?
TIGRE --- 14:20:45 15.12.2010
Na operaci v Alemao mě baví nejvíc ty fotky, které policie při raziích našla a které zveřejňuje.

Tohle je Maico dos Santos de Souza, přezdívaný Gaguinho nebo Jogador, hlavní manažer přes kokain v Complexo da Coruja, ve Vila Lage. Především ale živý důkaz toho, že "bling-bling" a obsese ve zlatě je opravdu populární celosvětově, čím chudší země tím víc. Pro marnotratné - takhle vypadají 3 miliony Kč ve šperkách :)

[http://i55.tinypic.com/vxkit0.jpg] [http://i54.tinypic.com/2zgc6td.jpg]
TIGRE --- 11:05:08 13.12.2010
Do třetice - zajímavá výstava. Včera jsem jel kolem Veletržáku a při té příležitosti šmíroval skrz okna na závěrečné práce na instalaci nové výstavy o vietnamském propaganda plakátu, která by měla začínat dnešním dnem. Ty plakáty vypadaly skvostně, takže silně zvažuji, že po letech do těhle prostor zavítám.

[http://eleutheria.cz/obr/vietnamsky_plakat_B.jpg]

"...Vystavené plakáty jsou řazeny chronologicky a zobrazují dvě samostatné vývojové fáze, kterými tyto plakáty vietnamské propagandy procházely.

První fáze nás zavede do období od počátku 60.let až do roku 1975 – tato fáze je zcela věnována boji za sjednocení země a následné válce se Spojenými státy americkými. Sahá až ke konci 70. let minulého století a končí v roce 1978 válkou s Kambodží a polpotovským režimem; je věrným zobrazením země vypleněné válkou, která však přes veškeré útrapy věří stále v ideu jednotného a nezávislého Vietnamu. Větnamský lid stejně tak jako doposud žil zejména na venkově a informace o průběhu boje na frontě se předávaly jednoduchými, okamžitými prostředky, které byly snadno pochopitelné všem. Svědectví popsaná v těchto plakátech nejsou jen obrazem země procházející válkou či rétoricky oznamující vlastní vítěžství. Samotná díla vyobrazují zemědělce, dělníky, matky, děti a vojáky, kteří jsou zde zobrazeni jakožto synové a potomci stále stejné, zemědělsky zaměřené společnosti.

Koncem 70. let minulého století plakáty propagandy stále představují důležitý komunikační prostředek. V tomto období Vietnam konečně dosahuje znovunabyté jednoty po více jak 20-letém boji, avšak z tohoto boje vychází jako země značně postižená a strádající, čelící problému znovuzrození národa. Počínaje tímto druhým obdobím, kterému je věnována druhá fáze výstavy, se plakát, který zprvu vzdával hold lidu, stává prostředkem poukazujícím na vedoucí roli komunistické strany uvnitř vietnamské společnosti. Výzvy, kterým je třeba čelit, jsou různé: nejsou to již předchozí početné invaze (počínaje invazí Francie a Spojených Států Amerických až po sousedící Činu), ale problém modernizace..."
Více na http://eleutheria.cz/vietnam.html
TIGRE --- 10:58:56 13.12.2010
A z nebrazilských věcí - tenhle čtvrtek vychází na DVD v rámci edice Reflex (FilmX) jeden z nejlepších filmů všech dob a jeden z mých nejoblíbenějších...

[http://i52.tinypic.com/2mcc6j9.jpg]

Vřele doporučuju všem - Mzda strachu je ukázka jak žánrový film a technické postupy mohou i po 60 letech fungovat, navíc báječné dobrodružství, skvělé obsazení s božským Yves Montantdem v čele a hlavně bravurní atmosféra Clouzotovy filmařiny.

"Proslulý a oceňovaný dobrodružný thriller Mzda strachu (1952) situuje děj do netypického, zapomenutého a vylidněného místa Las Piedras v jihoamerické Venezuele. Clouzot vypráví o několika dobrodruzích, ochotných pro vysokou mzdu podniknout riskantní cestu s nebezpečným nákladem. Prostřednictvím této zdánlivě jednoduché fabule i stylistických prostředků buduje napětí a vyostřené vztahy mezi jednotlivými hrdiny odlišných charakterů, avšak se stejnou motivací. Vytvořil tím nekonvenční thriller, zasazený do odlehlého exotického prostředí." (Jan Švábenický)

Mzda strachu / Le Salaire de la peur (1953) - Režie: Henri-Georges Clouzot - Hrají: Yves Montand, Charles Vanel, Antonio Centa - CSFD.cz
http://www.csfd.cz/film/38791-mzda-strachu/?text=30724

Mzda strachu (1953) - IMDb
http://www.imdb.com/title/tt0046268/