Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
TYPOGRAFIE / Aplikovaná fontologie™ 2.0
BINARY_PARANOIC
[http://i.nyx.cz/files/00/00/07/26/726187_4ca96b71e2e414d1b674.png]
V tomto klubu vítáme jakékoliv teoretické i praktické přispěvky týkající se typografie, odstrašujíci či naopak následováníhodné příklady, odkazy na zdroje kvalitních informací o typografii atd.
Zároveň by měl tento prostor sloužit i jako typografická poradna, pokud si například nebudete jisti správným zápisem data, volbou fontu, rozpaly v logotypu či při sazbě textu. Nebojte se zeptat, rádi odpovíme, budeme-li s to.
Vlastní tvorba typografie se týkající je více než vítána!

Na nástěnce jsou nějaké základní rady a odkazy, jejich seznam je průběžně doplňován a aktualizován.
[ TYPOFOTOGRAFIE / Nevšední a inspirativní typografie ve fotografiích ] / [ Type Design — tvorba autorských písem ] / [ EXPERIMENTALNI TYPOGRAFIE + + + ] / [ Kaligrafie... Krasa rucne malovanych symbolu a pismen ] / [ FONTY shanim font XXXX . nema nekdo ? ] / [ QuarkXPress, InDesign, PageMaker + PDF workflow /Acrobat, Distiller, PitStop atd./ ...zkrátka PrePress ]

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BINARY_PARANOIC --- 20:01:01 30.3.2015
BINARY_PARANOIC:
@boldmonday: To celebrate the new boldmonday.com we give 20% discount until end of April. Use voucher code: new!new!new!
BINARY_PARANOIC --- 17:25:14 30.3.2015
Nový web Bold Monday:

Bold Monday - independent font foundry of high quality type
https://boldmonday.com
KAERO --- 15:52:10 26.3.2015
BINARY_PARANOIC: ted jeste aby tohle nekdo vtloukl nasemu reditelovi. firma si nechala za tezke prachy udelat "Design manual", kde sice pro veskere texty doporucili pismo DIN (jsme technicky zamerena firma), ale s dodatkem ze take je vhodne pismo Times New Roman a Arial. No a jelikoz se do ted vse delalo v Times New Roman (vsichni prece pouzivaji MS Word, ze ano), tak se nemuselo nic menit. Vsichni byli spokojeni, firma dostala zaplaceno :)
BINARY_PARANOIC --- 13:02:23 26.3.2015
Selfspam aneb byl jsem požádán, abych pro CZECHDESIGN sepsal nějaká moudra stran přístupné typografie…tož první díl dozajista napínavého seriálu zde:

Jak na písmo, aby se četlo samo? Díl I. - CZECHDESIGN.CZ
http://www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/jak-na-pismo-aby-se-cetlo-samo-dil-i
TIKVIK --- 11:06:14 24.3.2015
Trošku netradiční dotaz, ale chtěl bych se předběžně zeptat, kdo by z vás měl zájem učit typografii na střední grafické škole v klidné lokalitě městečka Lysá nad Labem? Je to cca 30min od Prahy. Plat vychází cca 230/hod čistého, lze vzít poloviční úvazek či jak si dohodnete. Zatím dělám jen předběžný průzkum, který se v průběhu měsíce může stát pohovorem. Nástup by byl od nového šk. roku - září. Kdyžtak do pošty.
COCHRAN --- 16:11:35 23.3.2015
BINARY_PARANOIC: mockrát díky
BINARY_PARANOIC --- 16:04:37 23.3.2015
COCHRAN: jsou v zásadě dvě možnosti. Buď k tomu přistupovat jako k větě/souvětí či ne :)
V prvním případě je to správně tak, jak uvádíš (jen doplním, že místo čárek je možné psát i středníky nebo každý z bodů začít velkým písmenem a končit tečkou). V druhém případě se začíná malým písmenem a na konci žádného z bodů není interpunkční znaménko. Všechny níže uvedené podoby by tak měly být správně.

Nadpis
• první bod
• druhý bod
• třetí bod

Nadpis
• První bod;
• druhý bod;
• třetí bod.

Nadpis
• První bod.
• Druhý bod.
• Třetí bod.

Nadpis
Je jistě zajímavé přečíst si i následující výčet:
• první bod;
• druhý bod;
• třetí bod.

Pro kterou variantu zápisu se rozhodnout, toť je již otázka složitější. Pokud je seznam součástí souvislejšího textu, pak bych volil variantu „věta“. Pokud je spíše samostatně (např. na letáčku apod.), pak bych volil variantu „nevěta“ :)
COCHRAN --- 14:40:41 23.3.2015
Prosím vás, jak se maji správně psát seznamy?

Asertivní techniky (nadpis)

• Aktivní naslouchání,
• komunikační strategie – jak argumentovat, jak se připravit na argumentaci, jak zvládnout námitky – i během prezentací,
• asertivita – oprávněný nárok, prosba o laskavost, umění říci NE,
• praktický nácvik předávání instrukcí (ukázka ve výrobě).

Je to takto správně? Jsou to prostě výčty a nějak nejsem schopen v tom vidět souvislou větu, abych dával na začátek velké písmeno, mezi položky čárky a na konci tečku. Tak mě to nesedí.

Díky za radu.