Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
TYPOGRAFIE / Aplikovaná fontologie™ 2.0
BINARY_PARANOIC
[http://i.nyx.cz/files/00/00/07/26/726187_4ca96b71e2e414d1b674.png]
V tomto klubu vítáme jakékoliv teoretické i praktické přispěvky týkající se typografie, odstrašujíci či naopak následováníhodné příklady, odkazy na zdroje kvalitních informací o typografii atd.
Zároveň by měl tento prostor sloužit i jako typografická poradna, pokud si například nebudete jisti správným zápisem data, volbou fontu, rozpaly v logotypu či při sazbě textu. Nebojte se zeptat, rádi odpovíme, budeme-li s to.
Vlastní tvorba typografie se týkající je více než vítána!

Na nástěnce jsou nějaké základní rady a odkazy, jejich seznam je průběžně doplňován a aktualizován.
[ TYPOFOTOGRAFIE / Nevšední a inspirativní typografie ve fotografiích ] / [ Type Design — tvorba autorských písem ] / [ EXPERIMENTALNI TYPOGRAFIE + + + ] / [ Kaligrafie... Krasa rucne malovanych symbolu a pismen ] / [ FONTY shanim font XXXX . nema nekdo ? ] / [ QuarkXPress, InDesign, PageMaker + PDF workflow /Acrobat, Distiller, PitStop atd./ ...zkrátka PrePress ]

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MICKEY_MOUSE --- 16:46:50 20.12.2012
STARE_CASY: super, díky. já se neptal nijak sarkasticky, mně opravdu zajímalo, jak se na to ti, kdo se písmem zabývají koukaj a hlavně proč, sám jsem si v tom nedokázal udělat jasno. a to, co píšeš, mi přijde logický a přirozený, spousta toho i odpovídá vzpomínkám na mé vlastní zkušenosti.
STARE_CASY --- 14:35:30 20.12.2012
MICKEY_MOUSE: podstatně rychlejší výuka psaní, menší problémy s nápodobou jednotlivých znaků (prostě se ty kličky v klasickém psaném písmu dětem hůře učí a hůře dodržují), lepší čitelnost i v případě, že dítě "škrábe jako kocour", menší výskyt chyb typu vynechané písmeno, zapomenutá diakritika, záměna znaků a špatné navázání písmen (např. záměna či špatné psaní skupin ba, ha a ka)...

Těch výhod je ještě víc, ale tohle mne napadá rychle z hlavy, když navíc vidím, jak se aktuálně děti učí psát (syn je ve druhé třídě, učil se klasické písmo, vím jaké dělá chyby a kde s tím má problémy). Nemluvě o tom, nakolik děti deptalo to, že první půlrok první třídy cvičili jen psaní obloučků a kliček a neviděli v tom žádný smysl (nějaká vzdálená představa o tom, že jim to bude užitečné při psaní, je pro děti, pro které je i zítřek vzdálený, těžko uchopitelná). Děti, které už umějí plynule číst ještě před nástupem do školy, a těší se, jak se ve škole naučí psát, tohle nesou ještě hůře - mnohdy je taková výuka spolehlivě odradí.

Klasické psané písmo je už skutečně přežité, nemá opodstatnění. Je to zcela zbytečný další druh písma, který děti dost mate. Argumenty o zlepšování jemné motoriky jsou naprosto liché - jemnou motoriku lze cvičit mnohem lepšími způsoby. Navíc naprostá většina lidí psané písmo rychle opouští (nejpozději na druhém stupni ZŠ) a vytváří si vlastní písmo, které se od klasického psaného písma často odlišuje natolik, že připomíná spíše tiskací. Také klesá čitelnost a přečíst cizí rukopis je občas naprosto nemožné.

A asi by také bylo vhodné vzít v úvahu to, že rukou se bude psát stále méně a méně. Žáci (studenti) bude více a více věcí psát na počítači a bude tedy ubývat tréninku při psaní rukou.

Pochopitelně má Comenia i své neduhy (např. často dochází u dětí k vynechávání mezer mezi slovy), ale je toho méně a je to řešitelné snadněji než u klasického psaného písma. Naopak bych se ptal, co je pozitivního na klasickém psaném písmu.
CHARVYBURGER --- 23:52:37 19.12.2012
MAARA_CZ: Mozna i to bude jeden z duvodu, taky jsem dis...
MAARA_CZ --- 23:46:26 19.12.2012
CHARVYBURGER: Já jsem začal samovolně psát tiskacím na konci sedmičky...a bylo to daleko rychlejší. Netuším, jestli jsem byl disgrafik, ale psací písmo byl teror:-)
CHARVYBURGER --- 23:34:42 19.12.2012
Za sebe musim rict, ze jsem si v 5. tride vyvynul podobny system psani. Zacali jsme se ucit anglictinu a psaci pismo, jak nas ucili, mi nevyhovovalo. Vzal jsem pak tiskaci pismena a zacal jsem si je libovolne napojovat, podle toho jak to bylo vhodne. Je dobry zpusob, rozhodne krok kupredu.

Mimo jine jsem slysel ze v testovani byli zaci s comenii o rok rychlejsi nez kolegove s klasickym psanim.
KAATHA --- 23:10:38 19.12.2012
Ja myslim ze zmena psaciho pisma urcite ma smysl a ten zpusob jakym je udelanej Comenia Script je podle me na dobry ceste.
To predchozi, spojovany psaci pismo ktery tu nejspis vsichni zname ze skoly, bylo definovany v roce 1952. Bylo udelany tak, aby se pismena zuzily a tim se udajne setril papir (zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Psac%C3%AD_p%C3%ADsmo a ak mal. Bronislav Maly kdysi na kurzu kaligrafie na FHS).
Nevyhoda toho pisma je, ze je snadnejsi s nim psat prilis rychle a proto se pro mnoho lidi s vekem transformovalo do hodne necitelny podoby.
IOT_JH --- 22:58:15 19.12.2012
Ja si treba myslim, ze psaci pismo, tak jak ho zname ze skoly je prezitek. Je dulezite, aby pismo, ktere se deti uci psat melo vetsi souvislost s pismem pouzivanym jinde. Kdyz to vezmu do extremu, tak se ted v podstate musi naucit dve sady znaku. Jednu psaci a jednu cteci, jako by se psalo azbukou a cetlo latinkou (prehanim). Hodne lidem to pomuze vkrocit do gramotnosti pravou nohou a umozni jim to se dal rychleji vzdelavat. Rukopis si casem vyvine kazdy vlastni, ale Comenia mi na uceni prijde vhodna.
MICKEY_MOUSE --- 19:18:10 19.12.2012
WAKO: Dobrá otázka. To by mě taky zajímalo, co zastánci Comenie na ní vlastně vidí pozitivního.
WAKO --- 17:02:08 19.12.2012
A v čem vlastně vidíte přínos Comenia Scriptu?
OSIP --- 16:28:09 19.12.2012
VXP: tldr