Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
TYPOGRAFIE / Aplikovaná fontologie™ 2.0
BINARY_PARANOIC
[http://i.nyx.cz/files/00/00/07/26/726187_4ca96b71e2e414d1b674.png]
V tomto klubu vítáme jakékoliv teoretické i praktické přispěvky týkající se typografie, odstrašujíci či naopak následováníhodné příklady, odkazy na zdroje kvalitních informací o typografii atd.
Zároveň by měl tento prostor sloužit i jako typografická poradna, pokud si například nebudete jisti správným zápisem data, volbou fontu, rozpaly v logotypu či při sazbě textu. Nebojte se zeptat, rádi odpovíme, budeme-li s to.
Vlastní tvorba typografie se týkající je více než vítána!

Na nástěnce jsou nějaké základní rady a odkazy, jejich seznam je průběžně doplňován a aktualizován.
[ TYPOFOTOGRAFIE / Nevšední a inspirativní typografie ve fotografiích ] / [ Type Design — tvorba autorských písem ] / [ EXPERIMENTALNI TYPOGRAFIE + + + ] / [ Kaligrafie... Krasa rucne malovanych symbolu a pismen ] / [ FONTY shanim font XXXX . nema nekdo ? ] / [ QuarkXPress, InDesign, PageMaker + PDF workflow /Acrobat, Distiller, PitStop atd./ ...zkrátka PrePress ]

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 17:35:32 6.9.2002
vir_kenny: no,myslim si, ze i na razitku by mely byt dodrzovany typograficke zasady a bezhlava deformace pisma patri podle me mezi jedny z nejvetsich prasaren. ...ale co se tyce tech secesnich inzeratu: http://www.nyx.cz/code/?kam=klub&klub=4201&n=81d7
VIR_KENNY --- 16:50:16 6.9.2002
ZUZU: když něco podobnýho provedu na návrhu na razítko, nevadí to, je to čistě z praktických důvodů a kromě toho, razítko slouží jen pro informace...
u inzerátů to vadí, protože to by nějakou uroveň mít mělo a dodržovat pravidla typografie též /dokonce sem toho názoru, že hlavně u inzerátů je to potřeba dodržovat určité zásady - doma mam nějaky secesni, naskenuju a linknu../, pokud není písmo použito např. jako součást creativního oblázku..:o)))
??? --- 15:09:58 6.9.2002
co rikate na v \"levnych\" inzeratech velmi oblibenou deformaci pisma? :)
TAYLOR --- 13:57:27 6.9.2002
Laddobar: No, dost pochybuju (o tech smajlicich), protoze to neni zalezitost klasicky sazby a vlastne se to skoro nikde nesazi. Ale co se treba ty tecky tyce, tak bych rekl, ze je lepsi ji nepsat, nebo ji aspon dat az za mezeru, ktera nasleduje smajlika. Vyznam smajliku vychazi jen z jeho vizualni podoby, takze asi neni dobry ji jakkoliv narusovat -- i za cenu naruseni tradicniho schematu vety atd.
LADDOBAR --- 13:43:25 6.9.2002
EMDEE: OK, ale pak se zkus mrknout (nevim - treba) na googlu a treba najdes tucet AppleSkriptu, ktery tuhle vec resi - neni to totiz nijak komplikovany, IMHO (teda pokud uz by ses chtel poustet do nerovneho boje, vytvareni typograficky korektnich dokumentu v HTML)..

Otazka do fora - existuji nejaka \"pravidla\" pro pouzivani smajliku (myslim textovych)?
Jestli napriklad za smajlik napsat tecku oznacujici konec vety, nebo ne?
EMDEE --- 11:36:11 6.9.2002
LADDOBAR: Makro nee - nedelam s mischrosoftem. Pure Apple. Takze spis AppleSkriptik, ale programovani nejni moje slina stranky, ja sem spis na HTML.
LADDOBAR --- 10:37:21 6.9.2002
EMDEE: Zrovna u tech predlozek by na to stacilo nejaky makro, nebo regulerni vyraz, ne?
VIR_KENNY --- 21:12:39 5.9.2002
OKEYA: ...ja už na tom pracuju... ...ale teď máme v Brně veletrhy a není na to tolik času, ale já to nějak zvládnu, dybis našel na webu něco zajimaviho, hoď to sem nebo mě do pošty, ja to hopnu na home... jinak zatim přemyšlim čim home vyšperkovat aby nebylo ot a bylo pjekný... a užitečný všem návštěvníkům... ..
ad. grafika na webu.... no dá se to zatim vyřešit třeba Flashem /statickym - teď se mi dostalo takovi prezentačni CD do ruky - zajímavé..:o))))
??? --- 18:11:06 5.9.2002
ve webdesignu se bude asi vzdycky volit mezi jednoduchosti/sdelnosti a typografickou krasou. ze by to slo ruku v ruce, to asi moc ne no.
nastesti tu jeste zbyl papir. ...kde je to pevne dany docela dobre dodrzitelny, a tak vlastne, bereme-li to v uvahu, je na papire (relativne) horsi typograficka situace nez na webu. :(((
??? --- 18:09:13 5.9.2002
emdee: ja vim :( ...resenim muze byt, pokud jde o velmi malo textu, ktery nema vysokou informacni hodnotu jeho vysazeni a publikovani na webu jako obrazku... ...ale je to dobytcarna