Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
ŠaManYsMuS
RYBOSH

[http://sweb.cz/RAADES/rozstrel.jpg] Témata ke sdílení: extáze, trans, smrt, zrození, rituály, tanec, zpěv, bubnování, šamanská tvorba, meditace, šamanská cesta, léčení, "drogy", duchové, jiné světy, příroda, přírodní síly, energie, harmonie, šamanská moudrost, jiné entity, šamanské cestování, provázení, osobní svoboda, channeling, nové podoby šamanismu, úloha šamanů ve společnosti, moderní člověk a šaman ....

Každý má možnost vytvořit anketu, takže když vás něco napadne ...
Káždý má možnost měnit nástěnku, takže pokud chcete přidat knížku, link nebo moudro ...

Snažte se uvědomit si svou cestu, než začnete polemizovat se zástupci jiných cest. Posuzujte věci vždy z většího měřítka. Mějte na paměti konečný stav. Buďte vděční a slušní, ale nesmlouvaví.

Když je kmen v koncích, rozhoduje náčelník. Když je v koncích náčelník, šaman de na houby.

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
RAHANUR --- 13:41:01 19.3.2010
CONTINUITY: tak to předpokládám, že jsme se viděli...byla jsem se podívat i na výstavě. Na ezoteře jsi ted byla?
DENI --- 9:43:27 19.3.2010
SCHWEPZ: diky za odkazy
CONTINUITY --- 15:57:18 13.3.2010
RAHANUR: Měla jsem možnost se na něj dva dny dívat, jak posedával a postával u protějšího stánku. Na přednášku jsem se nedostala, ale už jeho přítomnost byla silnej zážitek :)

REVAN: Co by měl hlásat jiného než vlastní myšlenky ?:)...jeho originální způsob vnímání a vyjádření té pořád stejné pravdy mi přijde sympatickej.
MORPHLER --- 14:35:33 8.3.2010
SCHWEPZ: moc zajimave a poucne. jestli to dobre chapu tak roman je smysleny ale zasazeny do realii podle toho jak je vnimal Rysavy ze svych cest? Kazdopadne je to pecka. Diky.
SCHWEPZ --- 18:32:33 2.3.2010
PONOZKINA: ....to asi jo. mě napadá - četl jsem starý etnologický příběh, jak to nějakého mladého evenka "začlo brát odjinud" a rodina nevěděla co, a tak zavolali odkudsi šamana a ten vzal a odvezl si ho, postavil mu v pustině iglů a on si tam nahej musel vlízt na kůži a čekat na vizi. tvrdí škola to byla :)

ale to je 19. století,...teď už tam dost pijou, někteří evenští šamani prý světí už jen kropením vodkou.

píše o tom pěkně M.Ryšavé v pár let staré knize "Cesty na Sibiř"...dá se to stáhnouti jako audiobook. jede tam s kamarádkou etnoložkou hledat šamana, ale potkají v tajze jen šašky a opilce :o) doporučuju, je to poučné i zá-bav-né. prostě lahůdka pro ducha.

http://www.kosmas.cz/knihy/143275/cesty-na-sibir-12/

"Filmový dokumentarista Martin Ryšavý podniknul na ruský dálný východ celkem šest nebo sedm cest, je autorem několika snímků o Sibiři a jejích obyvatelích. Jako by ve svých audiovizuálních dílech načrtnul témata, která se v celistvý obraz dokonale propojila v jeho rozsáhlém dvousvazkovém románu Cesty na Sibiř - ten vyšel na sklonku roku 2008 v Edici Revolver Revue.Když se předávaly ceny Magnesia Litera (2009), vítěz kategorie próza - Martin Ryšavý si svou sošku za román Cesty na Sibiř osobně nevyzvedl, ani o svém triumfu nevěděl. Byl totiž příznačně kdesi na Sibiři."
http://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Ry%C5%A1av%C3%BD

A tady download pro zájemce:
mp3 (128 kbit, 44 kHz, velikost RS: 114976 KB a 109449 KB, HS: 214,03MB)
http://rapidshare.com/files/273127676/Rysavy_Martin-Cesty_na_Sibir1.zip
http://rapidshare.com/files/273144369/Rysavy_Martin-Cesty_na_Sibir2.zip
nebo
http://download.cz.hellshare.com/rysavy-martin-cesty-na-sibir.zip/529940

[http://www.mildproduction.com/vietnam/pics/martin_rysavy.jpg]

Autor o hlavním hrdinovi svého románu říká: "Je to takové velké tvrdohlavé dítě, které je posedlé touhou po určitých hračkách, po dobrodružství, po ženách a po všelijakých metafyzických laskominách."
PONOZKINA --- 17:13:28 2.3.2010
SCHWEPZ: Myslim, ze se to stane vsem chte nechte
SCHWEPZ --- 22:28:45 1.3.2010
REVAN: tak tak, velmi subjektivní, v mnohém sporný, ale téměř vždy inspirativní.
REVAN --- 22:25:45 1.3.2010
SCHWEPZ: Ano, to je typický Vlasta Marek, ponořen do hlubin new age a hlásající spousty vlastních myšlenek......
...tak pořád ještě z těch lepších autorů new age...
SCHWEPZ --- 8:13:05 1.3.2010
Vlastimil Marek
http://blog.baraka.cz
www.baraka.cz


Je šaman osvícený? Padla otázka po prolistování hezkou knihou rozhovorů se sedmnácti šamany a šamankami celého světa (Geseko von Lüpke: Poselství šamanů, Práh 2009). A protože je to zvláště v době, kdy je každé lepší knihkupectví nacpáno stovkami titulů jak o šamanismu, tak o dalších duchovních metodách, a dokonce i o osvícených, otázka správná, snad mé zjednodušené naznačování pomůže k lepší orientaci v těchto lákavými billboardy Máji (iluze) nasvícených fuzzy prostorech.

Šaman není osvícený v tom smyslu, v jakém chápeme osvíceného člověka. Tedy toho, kdo prožil satori, osvícení, probuzení ze závojů iluze vnímání (buddha = probuzený). Šaman je člověk, který (většinou po těžké nemoci nebo nehodě) pochopil iluzornost lidského vnímání, a který se pak dlouhé roky (se svým učitelem někde poblíž) kontrolovaně nořil do hlubin svého vědomí, aby jeho rozšířením začal být schopen „vidět“ např. DNA rostlin, které by mohly vyléčit tu kterou nemoc toho kterého příslušníka jeho komunity. Čím častěji tyhle vesmíry šaman navštěvuje, tím je jeho mysl a mozek vyladěnější právě na to, co trénuje: schopnost přepnout a vidět i nad a pod možnosti lidských smyslů. Jako když na rádiu přepínáte z dlouhých vln na střední, krátké a pak velmi krátké (FM), nebo z hmatatelnosti hmoty do světa molekul a tedy i DNA.

Ve světě buddhismu a jógy existují jak ti, kteří se „probudili“ spontánně, třeba už v období dětství či dospívání, tak ti, kteří celý život pilně denně meditovali (každou činností, kterou v klášteru provozovali), a kteří, dle našich zjednodušených západních standardů „osvícení“ (ve smyslu duchovní extáze a blesků a záře a několika dnů šťastného úžasu a pláče radosti ze zázraku existence) nedosáhli. Jejich mysl (tou dlouhodobou činností transformovaný mozek, viz: neuropasticita – software pomohl upgradeovat hardware) už fungují efektivně, a velmi podobně tomu, jak funguje mozek člověku, která prožil spontánní osvícení, satori.

Šaman je vlastně běžný (a původně velmi nemocný) člověk, který svou nemoc transformoval v něco jemu a jeho kmeni velmi užitečného. Je mistr v tom, co celý život dělá – v rituálech a schopnosti vědomě se uvést do stavů rozšířeného (šamanského) vědomí. Ale v jiných lidských situacích, jakkoli poučen svými virtuálními výlety do sfér, které jsou obyčejnému člověku nedostupné a vlastně i zapovězené (nepoučený začátečník by si mohl i ublížit), se chová tak jako každý jiný. Teď to trochu zkomplikuji: šaman je ovšem svým způsobem „osvícen“ na poli přírodní medicíny a alternativní psychoterapie (i tady opakovaný program, software, změnil hardware mozku).

Osvícený člověk jakoby (nejprve pomalu, postupně, pak bleskem osvícení) upgradeoval celou mysl (a pak i mozek). Tak jako u dětí, v těhotenství stimulovaných každodenním zpěvem nebo metodou Baby plus, je mozek osvíceného výkonnější a efektivnější nejen v oblasti různých inteligencí (které nějak přece jen dokážeme změřit), ale prakticky ve všem. Osvícený pak může pracovat jako učitel, vědec, lékař, malíř či hudebník… a ve všem je dokonalým mistrem (a může být i šamanem, zatímco šaman není osvícený).

Mimochodem, protože hudba a umění (co se týká dálněvýchodní poezie či tušové malby) je činnost, která zvláště mužům dopřává to, co ženy dosahují když si povídají s kamarádkou, tedy propojení mozkových hemisfér, často a ne náhodou platí, že zenový či taoistický mistr je zároveň mistr tušové malby, hry na šakuhači, umění pití čaje (čadó), ale i aikida, tai-či a dalších „duchovních“ disciplín… a naopak.

Naznačuji ovšem dále, že bychom ve smyslu rčení jak dole tak nahoře měli začít přiznáním, že těžce nemocná je (ostatně není divu, když už téměř půl století systematicky při porodech poškozujeme své děti a všichni tak jsme oběti obětí) celá takhle civilizace, a že potřebuje jako sůl dostat se mimo běžný rámec svého (politického a ekonomického) myšlení, do „globálně šamanského“ vědomí. Není blížící se magické datum 2012 unikátní příležitostí pomoci „šamanovi“ téhle civilizace, aby se „probudil“ a dosáhl osvícení? A nebylo by nakonec jednodušší se té těžké nemoci či nehodě vyhnout a prostě se promeditovat k osvícení?
RAHANUR --- 10:56:15 24.2.2010
v neděli bude veletrh Minerva..
zaujalo mě toto Zaujaly vás principy šamanismu, zajímáte se o šamanské léčení a chtěli byste si prožít nefalšovaný zážitek cesty do jiných světů? Pak určitě nepropásněte seminář peruánského šamana Juana Carlose Pacay Gomeze zaměřený na šamanismus peruánské Amazonie a jeho odkaz pro 21. století. Tento vzácný host vás seznámí s magickými rituály a icaros používanými k léčení, s amazonskými bylinami a masážemi, s etiologií a diagnostikou nemocí. Chybět nebude ani společná meditace a názorné ukázky práce šamana.