Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
slam poetry // performativní poezie // stand-up poem // poezie naživo
BEESWAX
Poetry slam (v češtině častěji užíván název Slam poetry; z anglického slam - bouchnout, prásknout) je specifický styl básnického přednesu. Jeho podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku, povětšinou shromážděného v baru. Vznikl ve Spojených státech druhé poloviny 80. let, za zakladatele poetry slamu je považován chicagský básník, původním povoláním zedník, Marc Smith. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Slam_poetry)

Co je Slam poetry?
Slam poetry nelze zaměňovat s autorským čtením či recitační soutěží. Autoři-performeři by se měli zaměřit tedy na to, co sdělují a jak to sdělují. Ideálním případem je výraz, který stojí na pomezí poezie a divadla. Důležitá je přitom hlavně komunikace s diváky. Do hry přichází i mimika, výraz, pohyb, rytmus i sdělení textu. Publikum hlavním posuzovatelem výkonu soutěžícího. Porota-publikum může během produkce dávat najevo svou nelibost či souhlas a tyto reakce jsou ve slam poetry velmi vítané, dodávají vystoupení akčnost a dynamiku (převzato z www.slampoe­try.cz).
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BLACKDRAGON --- 0:28:26 14.2.2019
your storage is full
your heart is empty
try this! – it’s cool
be clever and pretty

don’t happy
be worry
the only possible start
of your great story

crazy diamond of your shy
nobody can’t see your inner shine

without me, be mine
never exist, this thing
you still want find

you know
but you don’t know me
six feet under

stones are rolling
but you don’t feel it
a beautiful love
eat shit
ORISKOVANUTELA --- 19:11:34 19.2.2017
Já poezii píšu nějakej ten pátek, v poslední době se snažím psát delší básně, ale chybí mi taková ta rvavost, drajv nebo jak to nazvat. několik čtení jsem sice měla, kamarád mi řikal ať slam poetry zkusím, ale je to o tom si věřit, a umět se prodat, což mi zatím moc nejde...
VENUSESVEHLOVKA --- 14:03:53 21.10.2016
BEESWAX --- 16:53:44 16.10.2016
Dobrý den všem,

slam poetry je fascinující umělecký směr. Snoubí v sobě poezii, umění rétoriky, herectví a sílu myšlenky. Má moc vyvolávat emoce, předávat nejniternější prožitky, ale i oslovovat tabu zasutá hluboko v podvědomí společnosti.

Ze slamových vystoupení jde mráz po zádech. U nás je zatím aktivni hnutí slampoetry.cz sdružující slamové umělce z celé ČR a pořádající i soutěž. Výherce má možnost vystoupit na European Slampionship.

Tuhle diskusi zakládám pro inspiraci především od zahraničních autorů. Sama mám chuť poezii pro živé představení psát a ráda si s Vámi vyměním nápady, zkušenosti a názory.

Pro začátek jedna z nejúžasnějších:

Sarah Kay & Phil Kaye - "When Love Arrives"
https://www.youtube.com/watch?v=cPG6nJRJeWQ