Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ekologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
CUKI
Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DARAIT --- 10:44:48 24.3.2017
Ahoj, máte někdo tip na dodavatele odkořeněných (ofrézovaných) akátových kůlů - kulatin?
Ideálně Praha a okolí, rozměrově průměr cca 20cm délka 3-4m
CUKI --- 16:05:22 16.3.2017
DON_PEDROPOULOS: stačí ta nejmenší, použil jsem to u jedný rekonstrukce a velká spokojenost za pár korun. A hlavně to moc nezvýší vejšku podlahy. Vydrží to ultra hodně to samý se používá třeba na koleje.
Podlepit obyč dispezí a ihned sešroubovat. Taky bacha aby se vždy ty první šrouby chytly. Pak by to udělalo pěknou paseku. Tohle jsem často opravoval po jinejch, ale přiznám se že i po sobě. Ta OSB deska tím jak jsou to třísky může bejt občas nevyspytatelná... U podlahy kde je dostatek prostoru by to ale bejt problém neměl.

Ty přímotopy s termostatem jako jištění by měli bejt OK, když to tam zkondenzuje jednou tak se nic neděje. Problém je kdyby jsi se rozhodl že nahoře nebudeš topit, protože ho třeba neobýváš a pod.
DON_PEDROPOULOS --- 12:09:03 15.3.2017
CUKI: ty podložky pod podlahy se vyrábí i ve větších tlouštkách 10mm apod se koukám. Ta pryž (jestli myslíš tohle https://www.gumex.cz/elaston-eltec-gr-650-fs-elasticke-tlumici-desky-50290.html ) je ale určitě dobrej nápad. To by si doporučoval jakou tloušťku?
Ještě jak si mluvil o tom vrstvení OSB do kříže, tak si zmínil podlepit - to myslíš co?
NYKRUK: CUKI: Přesně tak, myslím, že by to mohlo být maximálně pěkný, ale netuším jak to ošetřit tak, aby se vlhkost nedostávala do izoladce, která bude ve stropě.
Cuki - topení bude pevným, akumulační kamna, nahoře taky ještě tý akum. přímotopy.
CUKI --- 12:01:01 15.3.2017
NYKRUK: Dřevo samo ano, ale o něj až tak nejde, jde o to aby se ta vlhkost nedostala do té izolace, pak jde rosný bod razantně dolu. Já tam na obrázku vidím komín, tedy předpokládám topení pevným palivem. Pokud tam není nějaká extrémní akumulace, tak se obávám té kondentace v izolaci.
NYKRUK --- 10:55:27 15.3.2017
DON_PEDROPOULOS: Když to dřevo necháš bez nějakýho neprodyšnýho nátěru tak jak je, tak bude s vlhkostí pracovat líp, než když ho obalíš sádrošem nebo nějakýma foliema. Voda je pro dřevo přirozená a po koupání dřevo vlhkost ze vzduchu nabere a pak ji zase vydá. Bude to maximálně funkční a pěkný.
CUKI --- 8:48:20 15.3.2017
DON_PEDROPOULOS: No mirelon se sice pod tím názvem občas prodává, ale je to spíš podložka pod plovoučku, která ji umožní dilatovat. Na tvé použití je to k ničemu. O něco málo lepší jsou ty zelený 6mm desky, ale podud to dáváš jen na trámy, dal bych tam takovou tu recyklovanou gumu, jak se dává pod pračky, to my mohlo fungovat skvěle. Tedy u tebe by mohlo bejt těch cca 2x18.

DON_PEDROPOULOS:
udělej normální SDK závěs, tak aby to umožnilo pohyb. Na parotěsku bych se asi vykašlal, protože bude složitý ji někde ukončit. Rohy všechny přetmelit páskou straitflex a na to nějakej epoxid
DON_PEDROPOULOS --- 22:03:27 14.3.2017
CUKI: Chtěl jsem se ještě poradit ohledně řešení stropu v koupelně. V současné chvíli je strop z dřevěných desek (tak ja je vidět na fotce). Tam jsem uvažoval z hlediska větší kondenzace par/vlhkosit o stropu ze SDK. Nebo by byla nějaká reálná možnost jak to vyřešit i se zachováním dřevěného stropu?
DON_PEDROPOULOS --- 21:44:16 14.3.2017
CUKI: nahoře by teplota pod rosným bodem snad být neměla (střecha je zaizolovaná myslím dobře a jak jsem psal měl by tam proudit také teplý vzduch).
Kročejovka - měl jsem na mysli MIRELON (tlouštka 3mm).
Světlá rozteč od hrany trámu k trámu se pohybuje kolem 70 cm.
CUKI --- 13:55:23 14.3.2017
DON_PEDROPOULOS: No hlavně aby jsi měl zaručeno že nahoře nebude teplota pod rosným bodem. Jinak máš o zábavu postaráno.
Kročejovka se vyrábí většinou jako velmi hutná vata, která je dimenzovaná na zatížení vlivem chůze. Pokud ji umístíš jen na trámy, tak ji vlastně řádově více zatížíš a díky tomu nebude fungovat jak má.
Pokud budeš pokládat OSB přímo na tyhle trámy asi budeš muset hodně předimenzovat tu šířku. Jinak třeba na rozteč (světlá rozteč +trám) 41cm by stačili 2x8 desky na 62,5 už je potřeba 2x12 na 80cm cm už může být i 2x18cm málo, pokud to máš nepravidelně seskládaný... Kolik je u tebe ta světlá rozteč?
DON_PEDROPOULOS --- 13:35:06 14.3.2017
CUKI: Od izolace čekám, že na chvíli zastaví nějaké teplo v 1NP, kde bude hlavní zdroj tepla (kamna), je mě jasný, že nakonec se to teplo nahoru dostane. Místnost nahoře by měla být vytápěna vzduchovými prostupu ve stropě (samotížně) + přídavné el. sál. přímotop.
Je mě jasný, že to patrně kvalitně zvukově ta vata neodizoluje. Nahoře by ale neměl zatím být velký provoz - maximálně nějaký tantrajogový seance :)
Kročejovka - myslíš, že je nesmysl ji dávat např. v páskách na jednotlivý trámy, na které potom přijde OSB? Ta vrstva OSB bude dohromady 3cm.