Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
New materialism — All memories are machines
TUHO
Philosophy of immanence, transcendental empiricism, new materialism, new realism... Aneb o filozofických projektech, které navazují na práci Félixe Guattariho a Gillese Deleuzeho.
Podařilo se D&G položit základy k metafyzice pro současnou společnost? Nebo jde jen o "fashionable nonsense"?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TERYHASPY --- 19:57:29 20.2.2018
CICHLASOMA:
kvalitni prace
dekuji za sdileni
CICHLASOMA --- 10:25:55 4.2.2018
Tahle diplomka je taky dobrá, mně teda tím, co v ranym Deleuzovi zdůrazňuje, přijde ta Drbohlavova asi cennější, ale to už jsou zčásti mý soukromý preference.
Člověk v šíleném dění světa (Pojetí člověka u raného Deleuze)
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/125838/
CICHLASOMA --- 10:21:17 4.2.2018
TUHO: Ta diplomka je opravdu výborná. Posudek Petra Kouby místy poněkud neuvěřitelný.
TUHO --- 10:16:51 4.2.2018
CICHLASOMA: Hoj, jsem to tud nej prehlid. Posudek Petricka vypada super, tesim se, az si prectu :)

Btw koukam, ze Harmanovi vysla nova knizka OOO: A New Theory of Everything
Object-Oriented Ontology, A New Theory of Everything by Graham Harman
https://www.penguin.co.uk/books/295720/object-oriented-ontology/
CICHLASOMA --- 3:31:17 21.11.2017
Transcendentální empirismus
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/145886/
TUHO --- 9:11:04 12.9.2017
GUATTARI & ITALY’S “HOT AUTUMN”

By Jose Rosales
11 SEP , 2017
Guattari was dreaming of building a federation of regional protest movements, which could open up secondary fronts and weaken the Nation-State. Despite his extensive network of contacts, he never managed to realize this perilous project, which was located on the cusp between democratic combat and terrorist action […] Guattari became a hero figure in Bologna. He was considered one of the essential sources of inspiration for the Italian left, and he watched the marches with the utmost delight, seeing his thoughts take shape in a social and political force. The day after the gathering, the daily and weekly press put his photo on their covers, presenting him as the founder and creator of this mobilization. Guattari had suddenly become the Daniel Cohn-Bendit of Italy.
http://non.copyriot.com/guattari-italys-hot-autumn/
TUHO --- 16:25:15 30.8.2017
zrovna si ctu od Guattariho Three Ecologies a vybafne na me Trump. Jeste, ze se nedozil dneska.

Strana 43
Now more than ever, nature cannot be separated from culture; in order to comprehend the interactions between ecosystems, the mechanosphere and the social and individual Universes of reference, we must learn to think 'transversally'. Just as monstrous and mutant algae invade the lagoon of Venice, so our television screens are populated, saturated, by 'degenerate' images and statements. In the field of social ecology, men like Donald Trump are permitted to proliferate freely, like another species of algae, taking over
entire districts of New York and Atlantic City; he 'redevelops' by raising rents, thereby driving out tens of thousands of poor families, most of whom are condemned to homelessness, becoming the equivalent of the dead fish of environmental ecology.


CICHLASOMA --- 6:34:04 8.8.2017
Deleuze, Guattari, & the New Right | The Fourth Political Theory
http://www.4pt.su/en/content/deleuze-guattari-new-right

Tohle je, myslim, celkem pozoruhodná ilustrace nikterak jednoznačnýho vztahu myšlení D&G k politickejm otázkám, resp. lépe posicím.
CICHLASOMA --- 15:02:26 25.6.2017
FIDEL: Tak on píše (kopíruju z elekronický verse):

"Transdisciplinarita není multidisciplinarita, ani interdisciplinarita. Multidisciplinární zkoumání „přistupuje k problému z více různých disciplinárních perspektiv“, zatímco „interdisciplinarita zahrnuje užití metod jedné disciplíny v rámci jiné disciplíny.“174 Mezioborovost tedy poskytuje průniky mezi metodami různých oborů, zatímco mnohooborovost vedle sebe klade nezávislé perspektivy různých oborů. Smyslem transdisciplinarity je nalézt takový druh vědění, který přesahuje omezené pohledy jednotlivých oborů a umožňuje jejich vzájemné pronikání, s tím, že hledá jejich novou syntézu, která je nezávislá na tradiční disciplinární fragmentarizaci vědění a překračuje princip identity175 i vědecké nezaujatosti."

Ale upřímně, zrovna to jsou podle mě jenom takový líbivý kecy. (Ještě nadlepšený zbytečnym odkazem na knihu Klikový (pozn. 175), jednu z těch autorek a autorů absolutisujících tělesnost a kritisujících jakousi podivně vlastnoručně překroucenou "fenomenologii" , ke kterejm on má potřebu se halasně hlásit.
Podle mě by bylo nejlepší si uvědomit, v čem spočívá jádro přístupu v tý práci uplatňovanýho, resp. jádro celý tý práce, její přínos, a přiznat, že zbytek je tam jen jako "ilustrační materiál" nebo tak něco. To jádro vidim zhtuba řečeno právě v aplikaci "schizoanalytický" perspektivy či kategorií a tohle jádro by si zasloužilo přesněji promyslet, ne ho mixovat a ilusorně skoro "ztotožňovat" se všim módnim, co běhá okolo (a co s nim snad sdílí distanci od některejch umělejch ontologickejch strašáků, ale na druhou snad je často v jinejch bodech vlastně protichůdný). (Jo, je to podle mě především filosofická práce, s velmi zdravym jádrem, byť zatížená zbytečnejma kompromisama a nedomyšlenostma. Rozvádět psychologický souvislosti, diskutovat vztah schizoanalysy k různejm psychologickejm přístupům, to by mohlo bejt na jinou práci, imho.)

(A btw, když jsme v tomhle klubu, škoda, že z Deleuze čte hlavně Tisíc plošin a nechává stranou texty, kde Deleuzovy mluví o transcendentálním poli předcházejícím "zkušenost", v níž je už jsou ustavený identitu si podržující věci a já jako osoba, ale který je samozřejmě doménou "danosti" - v tom Deleuze vlastně radikálně rozvíjí fenomenologickej přístup a jen na hony vzdálen nějakýmu "materialismu" a vlastně je v ostrý oposici k tomu absolutisování těla, který dnes všem přijde tak hrozně cool.)
FIDEL --- 12:59:58 25.6.2017
CICHLASOMA: tak jsem si to objednal na recku a uz do toho zbezne koukl a vypada to fakt povedene, akorat mi prijde, ze v ramci proklamovane interdisciplinarity by si jeho pristup zaslouzil mnohem vice psychologie, zvlaste v tech pasazich, kde reflektuje vlastni psychonauticke zkusenosti