Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
PREPPERS
KEIKIN
Diskuse o tom, proč by jste měli být připraveni zrovna Vy? Svět normálně funguje, obchody jsou otevřené, světlo svítí...

Výchozí zdroj informací: http://www.preppers.cz/

Alternativní způsob života bez ideologického pozadí. Autonomní elektrické systémy. Mám chalupu a buduju sklep. Budování soběstačného bydlení. Ideální komunita ? Léčitelství, bylinky. Nejcennější komodita v případě krize? Budování sítí, lokální internet. Pitná voda, uchovávní potravin. Přežití - jak přežít náraz meteoritu, megapovodeň, masivní sluneční erupce, brutální změny teplot.
Kterou zbraň ? Kuš.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MVEK --- 9:19:16 18.10.2017
Solární pícka na cesty:
GoSun Go: Boil Water and Cook Meals with Solar Power by Patrick Sherwin —Kickstarter
https://www.kickstarter.com/projects/707808908/gosun-go-boil-water-cook-meals-go-anywhere
KEIKIN --- 8:00:54 13.9.2017
Příroda překonána: Umělý list je 10× účinnější | VTM.cz
http://vtm.e15.cz/aktuality/priroda-prekonana-umely-list-je-desetkrat-ucinnejsi-nez-prirodni
MVEK --- 9:39:38 1.9.2017
Státní ústav radiační ochrany vyvinul extrémně levný dozimetr na bázi soli – VTM.cz
https://vtm.zive.cz/...any-vyvinul-extremne-levny-dozimetr-na-bazi-soli/sc-871-a-189271/default.aspx

Tak jen aby to začali vyrábět, tohle by si asi koupil lecjaký prepper při podobné ceně.
MVEK --- 19:13:28 30.8.2017
Mám doma JODIS koncentrát, je tam voda s rozpuštěnými sloučeninami jódu ( jodid draselný, jodid sodný, jodičnan draselný a jodičnan sodný). Trvanlivost udávají zhruba dva roky, ale dávkování je na normální doplnění jódu, zejména ve stáří, ne na prevenci proti radioaktivnímu izotopu.
SUN_VU_KUNG --- 17:59:55 30.8.2017
LINKOS: no, to není tak, že by jód vázal radiaci, ale když je riziko ozáření životního prostředí, tak hrozí, že štítná žláza, která z něj normálně jód bere pro tvorbu hormonů, začne nabírat radioaktivní jód vzniklý při jaderném štěpení. Proto se musí jód suplementovat z čistých zdrojů (tablety...) Bere se to akutně při zamoření, ale ne dlouho, protože poločas rozpadu radioaktivního jódu je v řádech dnů a pak už nebezpečí z kumulace radioaktivity v těle nehrozí (tedy od jódu, jiných radioaktivních prvků bude dost i tak).

Myslím, že se používal jodid draselný v tabletách - takže ty dlouhou životnost mít nebudou (viz můj předchozí příspěvek).
LINKOS --- 15:59:25 30.8.2017
SUN_VU_KUNG: a kdyz uz sme v tedle diskuzi, jod by mel vazat radiaci pokud se nemylim, kde sehnat nejaky jodidovy tablety co vydrzi?
SARGO --- 15:52:46 30.8.2017
SUN_VU_KUNG: Já jsem to tam pochopila tak, že ne-čistá sůl už nefunguje tak dobře jako "látka odčerpávající vodu"... ale netuším, jak na tom jód jako takový je :-)
MVEK --- 15:38:59 30.8.2017
SUN_VU_KUNG: Díky za objasnění, laicky jsem si přesně říkal, že mě nenapadá, co by s tou sloučeninou s jódem mohlo stát, že by to vadilo na konzumaci té soli, když jinak se jiné sloučeniny jódu používají na dezinfekci.
SUN_VU_KUNG --- 15:17:17 30.8.2017
On je to špatný překlad - nebo spíš přeloženo laikem, kterému unikají souvislosti.

Jde o to, že samotná sůl skladováním nijak netrpí a nerozkládá se - je stabilní stovky let. V potravinářství se ale do soli přidávají sloučeniny jódu (kvůli podpoře štítné žlázy). Nejčastěji jsou to jodidy nebo jodičnany (sodný nebo draselný). Jodidy se oxidací postupně rozkládají a vznikající jód vyprchává. Takže po několika letech skladování bude sůl postupně bez jódu. Jodičnany jsou stabilnější a vydrží mnohem déle. Takže záleží na tom, co je v soli přidané. Nicméně jediné, co se může s jodidovanou solí stát je to, že z ní vyprchá jód, nic víc, samotný NaCl bude pořád funkční - jód nijak vlastnosti NaCl neovlivní. Článek tedy říká, že jodidovaná sůl prostě za pět let nebude s jódem. Ten, kdo ho překládal ho ale opravdu jen přeložil a nepochopil, protože si nedohledal podrobnější informace.

MVEK --- 13:11:16 30.8.2017
KEIKIN: Zaujalo mě, že tedy jód má tak radikálně omezovat skladovatelnost soli. Tedy pominu-li, že těch pár let je asi "safe" lhůta. Běžně jsme asi jedli starší a nebylo to poznat.

(Přiznávám, zatím jsem nezkoušel gloglovat) Asi se bude blbě dohledávat, proč přesněji, leda by tu byl nějaký chemik. Co ten jód způsobí.