Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
minimalismus — mám málo věcí a je mi fajn
SKATEMURAI
Klub o životním stylu minimalismu - mít jen to nejnutnější co člověk sám, jako individualita potřebuje, co se mu líbí, co je k užitku, soustředit se jen na to co člověka baví, mít jen oblečení co skutečně nosí, jen nábytek který opravdu potřebuje, cestovat jen s batohem, vyhazování nepotřebných věcí, každý den 1, či každou novou koupenou věc vyměnit za starou která se vyhodí, dá, prodá :) minimalismus, to je široký pojem.
Moc se mi líbí článek o situaci vykradení, kdy daným lidem někdo vykradl byt: zloděj však neměl co ukrást, měli minimum nábytku, jen pár oblečení, stůl, a to bylo vše. Všechno drahé co vlastnili, měli přímo u sebe: Nothing to Steal
Minimalismus v praxi:.......
Minimalismus česky:
MINIMALISTÉ
Minimalismus v práci:
Tomáš Hajzler
Příběhy minimalistů:
MissMinimalist
...

Kultura a umění:
Filmy o minimalismu:
Film My věci
Knihy o minimalismu:
Máš přiliš mnoho kravin
Minimalistická literatura.......
Charles Bukowski ?
Minimalistický design:
Minimalissimo

Blogy:
The Minimalist
ZenHabits
MissMinimalist.........
mnmlist
...
...
...
...

Kam s přebytečnými věcmi
Klokánek Chabařovická
Klokánek Láskova
...
...
...
...
...

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NEVENA --- 17:44:03 28.2.2015
IRKA: Nakupuji, stahuji atd. jen věci, které chci v dohledné době (tj. ne "možná o víkendu") využít, protože nechci mít zaplácaný disk zbytečnostmi a pak po roce najít na flashce film, o kterém netuším, kdy, odkud a hlavně proč (nebo možná pro koho?) jsem ho stáhla.

Jinak to nějak extrémně nehrotím. Fakt je prostě ten, že jsem v malém bytě, přistěhoval se ke mně přítel a postupně jsem mu uvolnila prostor, aby si měl kam dát svoje věci. A protože jsem loňský rok kromě práce ještě začala dělat doktorát, neměla jsem najednou čas na spoustu věcí a leccos jsem přirozeně pustila, protože to pro mě nebylo důležité. (Oni ostatně lidé z jisté party nechápali, proč preferuji práci před zábavou, tak to bylo tím snadnější). Přestala jsem dělat přednášky na akce, kam si stejně i jako účinkující musím zaplatit vstup a ten je o stovku vyšší, než moje odměna za přednášku, nemluvě o tom, že odměna vůbec neodpovídá desítkám hodin strávených rešeršemi a přednášku nemám moc kde recyklovat. A protože jsem si vzala nadměrně velký úvazek, musela jsem i vyselektovat, které články z rešerše jsou důležité a které ne.

Ono je to pak někdy jako píše IRKA, že mají lidi těch věcí tolik, že jen roztřídit je dle systému GTD je unaví. :) (Ten jsem taky vypustila, vystačím si se starou známou mobilní aplikací Moleskine)

Jo záložky mám jinak v Pocketu, taky mám vyznačené ty důležité... ty ostatní pak časem promažu,
IRKA --- 14:36:38 28.2.2015
SKATEMURAI: No, záložky taky často řeším. Dobrý trénink na filtrování podstatného. A občas se naseru a všecko to zavřu a du dělat taky nic. Ale znám lidi, co jich mají permanentně otevřených tolik, že než přejedou od poslední k první, tak zapomenou, ke které mířili:)
IRKA --- 13:20:33 28.2.2015
SKATEMURAI: Osobně jsem ji nečetla, ale autorka tohoto blogu jo a napsala k ní pěkné shrnutí, za což jí tímto děkuji:)
Organnic-CZTransformační prostor: Esencialismus: Jak disciplinovaně dělat méně
http://organnic.blogspot.cz/2014/09/esencialismus-jak-disciplinovane-delat.html
IRKA --- 13:06:16 28.2.2015
Promítá se vám minimalismus i do jiných oblastí života? Zajímá mě, jestli ti, kteří preferují jen minimum těch hmotných věcí, to mají podobně i v zájmech - místo přeskakování od jedné činnosti k jiné, nebo věčného měnění zájmů, jdou dlouhodobě cestou jednoho dvou témat, ale zato do hloubky... Jak to máte třeba s hudbou, s výtvarným uměním? Já osobně zjišťuju, že mám ten minimál jako takový celkový přístup k životu, který mě intuitivně určuje výběr snad skoro ve všech oblastech, nejenom v nezasírání si životního prostoru zbytečnostma, taková podvědomá cesta k volnosti (Před chvilkou jsem třeba zjistila, že se barefoot botám, co si plánuju koupit, říká taky minimalist shoes:). Ten přístup mě příjde i vnitřně "zenově" posilující, tím jak je přímý, jednotný a jednoduchý. Dobře se v něm dýchá, tak jak v tom nezabordeleném domě:)

Jinak toto může být zajímavá knížka o tom, jak a proč si vybrat a zaměřit se jen na to podstatné a nezatěžovat se hromadou aktivit:
Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less: Greg McKeown: 9780804137386: Amazon.com: Books
http://www.amazon.com/Essentialism-The-Disciplined-Pursuit-Less/dp/0804137382

NEVENA --- 20:23:55 27.2.2015
Nedávno jsem zkoušla hearth.net, ale nevím moc, co si myslet. Ozvali se mi dva lidi, s jedním komunikace došla do slepé uličky, s druhou jsem si domluvila schůzku na druhé straně Prahy, nikdo se tam neobjevil a od té doby nekomunikovala. Lidi, kterým jsem psala, tam asi už nechodí...

Ale musím se pochlubit, dneska jsem odeslala kamarádce tři plastové úchytky k napáječkám (napáječky už dávno odešly) a pak (za symbolickou cenu, tak čtvrtka skutečné ceny) závoj a podprsenku na orientální tanec slečně z votoče. Podprsenka byla trochu rozjetá, ale slečna o ni měla zájem, že si ji spraví, protože má stejnou v jiné barvě a už to chce změnu. Takže jsem moc ráda, že jsem ty věci neposlala někomu, komu to bude taky ležet 6 let ve skříni. :)
LALINA --- 9:07:41 27.2.2015
nafocení je v pohodě, ale ta pošta je hell
já jsem zatím u modelů jako předat věc někde po praze z ruky do ruky, dát za odnos a dávat věci na polici pro letáky u nás ve vchodu a dávat textil do kontejnerů na textil... to ještě zvládám:)
EUCHENIE --- 9:00:20 27.2.2015
SKATEMURAI: tak jasně, kdo má čas, chuť a cennější věci, dává smysl udělat si to sám.)

Pro koho je nafocení a dojití na poštu nepřekonatelenej problém... .)
EUCHENIE --- 8:40:21 27.2.2015
koukám, že já už tam poslala 228 věcí.) 9 jsem si nechala poslat zpět.. .) 9 šlo na likvidaci, zbytek prodán. Pravda, těch 15 Kč za položku dřív neúčtovali, to až při posledním svozu, celkem jsem posílala 3x
za hromadu "krámů" jsem po odečtení poplatků dostala celkem 2 571 ..bez práce!
EUCHENIE --- 8:27:38 27.2.2015
nástěnka supr nápad, už jsem sem dávala toto http://bazarobot.cz/
nafotí, prodaj, nechaj si 35 % a 15 Kč za každou položku a i pošlou! .)
ALDEMIK --- 19:35:58 26.2.2015
Ostatně, existujou způsoby, jak si zbavování se věcí ulehčit - nemělo by smysl je hodit na nástěnku?

Mám na mysli charity, které berou různé věci, nevím, jestli existuje (kdysi existovala) nějaká poptávková burza neziskovek, služba, která to prodá za tebe, atp...