Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
minimalismus — mám málo věcí a je mi fajn
SKATEMURAI
Klub o životním stylu minimalismu - mít jen to nejnutnější co člověk sám, jako individualita potřebuje, co se mu líbí, co je k užitku, soustředit se jen na to co člověka baví, mít jen oblečení co skutečně nosí, jen nábytek který opravdu potřebuje, cestovat jen s batohem, vyhazování nepotřebných věcí, každý den 1, či každou novou koupenou věc vyměnit za starou která se vyhodí, dá, prodá :) minimalismus, to je široký pojem.
Moc se mi líbí článek o situaci vykradení, kdy daným lidem někdo vykradl byt: zloděj však neměl co ukrást, měli minimum nábytku, jen pár oblečení, stůl, a to bylo vše. Všechno drahé co vlastnili, měli přímo u sebe: Nothing to Steal
Minimalismus v praxi:.......
Minimalismus česky:
MINIMALISTÉ
Minimalismus v práci:
Tomáš Hajzler
Příběhy minimalistů:
MissMinimalist
...

Kultura a umění:
Filmy o minimalismu:
Film My věci
Knihy o minimalismu:
Máš přiliš mnoho kravin
Minimalistická literatura.......
Charles Bukowski ?
Minimalistický design:
Minimalissimo

Blogy:
The Minimalist
ZenHabits
MissMinimalist.........
mnmlist
...
...
...
...

Kam s přebytečnými věcmi
Klokánek Chabařovická
Klokánek Láskova
...
...
...
...
...

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NTR23 --- 10:02:14 19.10.2016
BIONAUTES --- 8:30:09 11.10.2016
??? --- 16:44:41 22.9.2016
další týpek, kterej je docela zábavnej

How to Break the Twitch: An Intentional Living Philosophy
https://www.youtube.com/watch?v=iZxEnucXlVA
??? --- 12:15:29 24.8.2016
viděla jsem včera dvě videa od tohohle týpka, zase trochu jinej druh minimalisty, žije v teplejch zemích, nevím, co pracuje, ale prostě digitálně nomádí, zdá se.
5 items i got rid off a Minimalist wardrobe, tuším...

Thriving Minimalist .Com - YouTube
https://www.youtube.com/channel/UCfRIrEykNPOnNIEovgYnvLg
DOKKTOR --- 14:20:52 23.8.2016
Díky skladnému systému si domácnost můžete kamkoli přenést ve větší tašce – Novinky.cz
https://www.novinky.cz/...-skladnemu-systemu-si-domacnost-muzete-kamkoli-prenest-ve-vetsi-tasce.html
??? --- 12:48:40 19.8.2016
Dobrý tipy docela, respektive, praktický...

How to Maintain Minimalism
https://www.youtube.com/watch?v=J1Hk4Z-2luc
??? --- 16:20:07 18.8.2016
???: tak jsem postoupila, a po druhém kole úklidu oblečení (nejvíc zahučelo kupodivu spodního prádla a ponožek, ty jsem předtím nějak přehlídla, jak jsem se koukala spíš na věšáky a poličky) jsem se pustila do potravin a kosmetiky / drogerie.

Prošlé věci, to je jasné, v obou kategoriích se pár našlo. Pak ty nepovedené nákupy (něco z potravin nechutná, něco z kosmetiky nevyhovuje nebo nevoní, nebo nevhodný dárek) prostě rozdat a neskladovat. To se ještě nepovedlo, ale odbytiště snad mám. Výsledek je víc místa ve skříni s potravinama, jasně popsané krabice, přebraná kosmetika, kde mám jen to, co používám.

Zajímavé je, že vedlejším efektem je vždycky potřeba si něco dokoupit, co jsem si uvědomila, že mi chybí a je na to místo. Vzhledem k tomu, že to jsou spotřební věci, tak limit měsíčního čekání neuplatňuju. (Například mouka, kondicionér... dřív jsem měla jednu mouku v polici, jednu ve skříni, jednu možná v komoře, takže tři místa, kde hledat. Krabici zásob s kosmetikou ve špajzu, kde jsem netušila, jestli je nebo není náhradní kondicionér... )

Vytiskla jsem si KonMari checklist a pomalu ho proškrtávám. Další mě čeká asi kuchyňské vybavení (to bude zajímavé, mergovali jsme chaoticky dvě domácnosti, takže se určitě najdou zbytečnosti) a kempingové / trampské / vodácké / sportovní vybavení, na to se těším :-)
??? --- 16:07:32 18.8.2016
máte nějaký zajímavý youtube kanály / vlogy o minimalismu?
??? --- 16:06:31 18.8.2016
are you a minimalist ? | jenny mustard
http://jennymustard.com/column-are-you-a-minimalist/

jeden článek z webu, jaký typ minimalisty jste
??? --- 23:23:50 18.7.2016
dneska jsem našla a dočetla klub, celou historii.
Oslovují mě různí minimalisté průběžně tak dva roky, Babauta, Kon Mari, různé internetové zdroje, české i zahraniční, nijak to neeviduju, prostě čtu, když mi něco zajímavého pod ruku přijde. Z českých třeba teď http://zijememinimalismem.cz/

Asi mě nakoplo žít na čtyřech různých místech v rozmezí 13 měsíců, a taky to, že v tomhle bytě snad pobudeme delší dobu a chtěla bych systém, který nebude způsobovat zanášení věcmi.

Dala jsem pryč tak 2/3 bot a oblečení, ještě mi nikdy nic z toho nechybělo (max že si vzpomenu - ach ten svetr, ten jsem sto let nenosila, ten taky musím dát pryč a pak zjistím, že jsem to při minulé čistce už udělala) a v ložnici stojí 3 menší ikea tašky hadrů a bot.

Ale - do bytu jsme se stěhovali docela živelně, chtěli jsme to mít rychle hotové, přemýšleli nad rozmístěním nábytku, ale do něj potom obsah nastrkali, jak to přišlo, od kuchyně přes obývák po komoru. Něco byly dobré nápady, něco ne, někde prostor chybí, někde přebývá.

Teď si dávám půl roku na to, projít byt po kategoriích ve stylu Kon Mari a zbavit se toho, na co jsme neměli během stěhování čas, najít věcem ve vytříděném objemu vhodné místo, už podle toho, jak ten byt známe, a nastavit nějaký čistý, přehledný systém bez prostoru pro zanášení. Baví mě ten koncept "spark of joy", umím to s většinou věcí takhle posoudit, baví mě, že si můžu dovolit rozhodovat intuitivně.

Minimalismus je relativní, ale to z té diskuze tady už vyplynulo. Co je pro mě velký krok k minimalismu, může být pro někoho pořád zakrámovanost a horší, než vlastně jeho výchozí stav. Žiju pohodlným městským životem a nemám tendenci se vejít se vším svým do jednoho batohu, ani do jednoho kufru. Dřív jsem měla asi 20 kabelek a batohů, různé dárky, úlovky ze sekáčů atp. Dneska mám městský batoh, sportovní batoh, kabelu pracovní na počítač, malou crossbody k šatům i se psem ven a barevnou veselou střední velikosti, na sváču a knížku. Žádná z těch 15 mi nezachyběla. Dtto naušnice, asi ze 100 párů na 10, které aktivně střídám. 5 kabelek a 10 párů naušnic, 4 páry letních bot místo deseti, není to pravý minimalismus, ale je to moje cesta.

Ale chci mít v hmotných věcech takový pořádek, aby mi to nezatěžovalo hlavu, a nejlepší cesta je přes omezení těch hmotných věcí. Zavedla jsem koncept "když něco chci, napíšu si to, když to chci ještě za měsíc, koupím si to" - takhle jsem si už spoustu věcí nekoupila. Když se něco z oblečení nepovede a zjistím to v době, kdy to už nemůžu vrátit, tak nevytvářet falešný obrazy toho, že to je fajn, škoda dát pryč, že to třeba budu někdy nosit.
Ale pořád se všechno moje třídění týkalo hlavně oblečení a papírů, ráda bych to přenesla ale i na kuchyň, kabely, různé potřeby na koníčky a tak.

Zároveň určitě tím pádem dávám mnohem větší důraz na kvalitu a univerzálnost toho, co nakupuju, zase se to v první řadě týká oblečení, tam jsem asi došla nejdál, ale myslím, že se to dá aplikovat i na kosmetiku, gadgety, potraviny atp... uvidíme.

Ale zároveň vím, že to k pravému minimalismu nedotáhnu - chci mít doma 50 kytek, sportovní potřeby na 5 různých sportů, širokou škálu surovin na recepty exotických kuchyní, ale to neva. Jde o tu cestu :-)

SKATEMURAI: je lepší mít pár jednoduchých pravidel, mezi něž patří pořádný úklid čas od času, když si o to domácnost řekne :-)


SKATEMURAI: teď hledám vhodnou peněženku, která mi vyhoví... a není to nic jednoduchýho. Karty řešíš jak?