Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Šťastný rodič, šťastné dítě.
ONA_MAKARONA
Tato diskuze se zaobírá zejména tzv. Nevýchovou a učením Naomi Aldort. Jakou výchovu doma upřednostňujete a proč? Praktikujete ve své rodině tyto "alternativní" směry výchovy? Opravdu fungují? Otázky, rady a pomoc ohledně (ne)výchovy vítány.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KEIKIN --- 23:42:36 30.11.2015
TORUVIEL: Bohužel takový je stav téměř všude krom velkých měst. Nejstarší Ela chodí do klasické školy nerada. V listopadu už mají třetí učitelku v první třídě ! Škola o ničem, organizace nulová. Ona j tak hravé dítě, že by podle mého přijala jiný styl učení. Cítím, že kdyby ji to bavilo, tak k domácím úkolům přistupuje jinak. Její frustrace se přenáší na mně a já nadávám a učitelka pak píše do žákovské ať před dětmi nemluvíme o tom, jak učitelé učí apod...
NEMESISS --- 20:33:40 30.11.2015
???: myslim, že to zbytečně dramatizuješ, jedna věc je nepřikládat význam nazorům prarodičů a druhá věc je seznámit je s věcma, jak jsou a být schopna podat stručný argument, proč to tak je, samozřejmě bez přistoupení na hru, která vyžaduje neustálé sebeobhajování(to se netýká jen výchovy dětí). a na tu argumentaci, popř reakci z jejich str. se podle mě KOTENCE ptala, pokud se nemýlim. jako jednat s nimi ve stylu "takhle to je a vy drzte hubu a krok" asi taky neni nejstastnejsi.
TORUVIEL --- 19:55:52 30.11.2015
???: Che, to bych nechtěla vidět ty reakce, rodiče muže jsou oba dva učitelé :-)
Ale tak já o tom neuvažuju (alternativní školy v okolí nemáme a učit doma nechci).
INDALILITH --- 19:33:36 30.11.2015
BILAKOBRA: no vidíš , mě to doma děsně štve ale moje já už to nějak přestává vnímat ..díky za upozornění ... potřebovala bych tak na týden vypadnout :)
??? --- 15:49:36 30.11.2015
???: podle me prehanis, to nemá s pomyslnou pupeční šňůrou mnoho spolecnyho, možná jsem se špatně vyjádřila. Nebo je pro tebe rozhovor na takový téma s rodicema stejně lhostejnej jako s kolegyni v práci? Kamarádkám je to fuk, muzou to brát jako bláznovství, ale o nic jim nejde. Prarodičům jde o jejich potomstvo, muzou mít třeba strach a to se v komunikaci projeví třeba jako nepřiměřenej nátlak nebo nějaký nerespektujici chování. Nejsou dokonali, chtěla bych to všem usnadnit. To je všechno.
INUSHKA: Nezávidím. U nás jsou naštěstí jenom názory učitelky ze školky, ale zase jsou všichni prarodiče celkem sprti, kterejm školní systém patrně vyhovoval a určitě ho nikdy ani v duchu nezpochybnovali.
INUSHKA --- 15:32:13 30.11.2015
???: Tchýně se na to dívá asi stejně jako na všechna naše "divná" rozhodnutí - nechápe, co nás k tomu vede, o vysvětlení spíš nestojí, ale respektuje to, do výchovy se nám nemontuje. Tchán nám nejspíš jako obvykle řekne, že jsme blbí a děláme nesmysly a tím pro něj debata skončí. S mojí mámou to bude horší, až na to dojde. Tam budu muset velmi pečlivě volit slova, až se o tom budeme bavit. Ona je učitelka a jakoukoli kritiku klasického školského systému si bere strašně osobně. Navíc učí na střední průmyslovce a na základě toho, jaké děti jí tam z devátých tříd chodí, je přesvědčená, že žádné alternativní přístupy, natož nějaký unschooling, nemůžou fungovat, že děti jsou prostě lemplové bez zájmu a potřebují nad sebou bič.
??? --- 15:32:05 30.11.2015
SANCHA: a nejen zdravej rozum a instinkt, ale taky dost casto jaksi lepsi pochopeni soucasny doby, v jejimz kontextu je vhodny deti zivotem provazet. Namisto zpatecnickyho prosazovani starych metod (jejichz vysledky se jiz mezitim ukazaly jako znacne pochybny), jak se o to casto snazej prarodice, ktery se zasekli nekde v praveku (netvrdim ze vsichni ale casto to tak je).
??? --- 15:29:11 30.11.2015
???: tak primarne jsou to tvoje deti, jejich vnoucata az pak. Prijde mi ze si timhle pristupem dlouhodobe zadelavas na problem. To prece neznamena, ze vymezis si slusne hranice s sebou nutne nese se s lidma nevidat. Nebo se lze vidat jen za cenu toho, ze se az do svejch 50ti nebo kolika bude dospelej clovek primarne chovat jako dite svych rodicu, a az pak jako dospelej rodic svych deti? Ukolem prarodicu je pochopit, ze jsou prarodice a nikoliv rodice a jaka je jejich role - a tou fakt neni nutit a rozhodovat o tom, jak budou vychovavany jejich vnoucata. Ale ok, pises, ze nemas v planu nutne udelat to, do ceho by te tlacili. Nicmene z toho cejtim ze by ses cejtia nutna bojovat, obhajovat se, argymentovat apod - jako by meli oni vuci tobe v tyhle veci nejakou autoritu, jako pred soudem. Coz mi prijde proste mimo no.
SANCHA --- 15:28:33 30.11.2015
???: V tom je právě ten problém - JEJICH vnoučata. Opravdu? MY máme za ty děti zodpovědnost, když dojde na lámání chleba. Ne naši rodiče. My si odserem to, že jsme nejednaly tak, jak nám to velí zdravý rozum a mateřský instinkt.
??? --- 15:25:16 30.11.2015
SANCHA: no prave. A fakt myslite, ze to bude vasim detem ku prospechu? Necejtite potrebu s tim nejak pohnout a tu pomyslnou pupecni snuru konecne prestrihnout?