Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Šťastný rodič, šťastné dítě.
ONA_MAKARONA
Tato diskuze se zaobírá zejména tzv. Nevýchovou a učením Naomi Aldort. Jakou výchovu doma upřednostňujete a proč? Praktikujete ve své rodině tyto "alternativní" směry výchovy? Opravdu fungují? Otázky, rady a pomoc ohledně (ne)výchovy vítány.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SEBIEN --- 13:23:34 25.2.2015
MARKYSHA: máš pravdu, že divokost a zákeřnost nesouvisející věci, použila jsem blbě hodně povšechnej výraz, víc v reakci na Keikina, jak vybít tu energii u kluků
KEIKIN --- 13:21:41 25.2.2015
TORUVIEL: v poho klidně do mně, u starší Ely sme to zvádli, tam problém nebyl.
Oproti ostatní raubířům je ten náš ještě v poho, ale má občas takový "výbrky", že z ničeho nic někomu ublíží. A vlastně to pak řešíme až po tom, co se to stane - a právě z toho mám takový pocit, že to nepomáhá. Někdy už dopředu vycítím, že má v sobě "zlost" a že se něco stane - to pak dokážu situaci předejít. Ale jindy to přijde jako blesk z čistého nebe (alespoň tak mi to přijde) a pak nastupuje ta represe (dostane po ruce, důrazné napomenutí, odstavení od místa situace), která ale (ne)řeší situaci ex post.
Když tak nad tím přemýšlím, bijí se ve mně dva přístupy. Jeden humanitní typu "ahinsa", tedy nenásilí a druhý pragmatický typu "sebeobrana", tedy správně se naučit používat svoji fyzickou sílu.
MARKYSHA --- 13:17:25 25.2.2015
KEIKIN: ale tohle je případ, kdy napadal mladší kluk starší holčičku ne v rámci hry či nebo konfliktu, ale protože mu dělalo dobře, že brečí. To mi přijde špatně.
SEBIEN: já znám nejmíň tři, s divokýma holčičkama kamarádí Tonda radši než divokýma klukama. Mladší děti či submisivní jedince má rád taky, protože ho poslouchají a hra je podle něho. A imho divokost nemá se zákeřností moc co dělat. Ad genderový rozdělování častější je spíš, že holčičky si spíš hrají víc v klidu, nerozjíví se tolik, neperou se spíš hned brečí a žalují, aspoň jaký zkušenosti mám já. Samozřejmě znám takový i chlapečky.
TORUVIEL --- 12:56:13 25.2.2015
SEBIEN: Jo, to mě taky právě rozhodilo, jak to omlouvala tím, že je to přece kluk...tak jakože tohle může...a on to slyšel...spíš se mě to ale dotklo v tom smyslu, že jsem si uvědomila, že kamarádka tím omlouvá svého bývalého partnera a i otce vlastně, který opustil její rodinu, když byla malá. Nechci ji tu rozebírat, ale někdy je zajímavý si uvědomit tyhle souvislosti, aspoň mě to pomáhá necítit zlost, ale spíš soucit s lidmi...
KEIKIN: Bára taky házela dětem písek na hřišti do očí, dělala různý věci, prostě to zkoušela. Nechci říkat, že jsem skvělej rodič a zvládla jsem ji to naučit nedělat,...to těžko... ale přijde mi, že taková představa, že je to přece kluk, tak je divočejší, to jakoby trochu schvaluje, a dítě to pozná, že tohle chování se od něj tak nějak očekává. Na druhou stranu nepopírám určité rozdíly mezi pohlavími, ale prostě...nezjednodušovala bych to, řešila bych konkrétní situaci a nedávala nálepky, to dítě to slyší a vytváří si představu o sobě (teď nemluvím o tvých dětech...spíš o tý svý situaci a tom klukovi, kterej to od mámy slyšel). Neber to osobně, jen se tak zamýšlím. Jistě je dobrý dítěti poskytnout dostatečné fyzické vyžití, aby mělo kde směřovat svý energie, to máš pravdu, komunita, to je taky fakt...je to prostě důsledek tý naší dnešní izolovanosti rodin.
YMLADRIS --- 12:39:33 25.2.2015
TORUVIEL: ajo, mne vubec nedoslo ze se ptas/ze to resis jako by za sebe. Ja to beru ze to je jasny, obranit Baru. Ale co dal, jak tomu klukovi pomoct se chovat rozumneji aniz bys na jeho agresi pouzila pro zmenu svou agresi...

pokud kamoska ma dite co ublizuje detem, ona to neumi vyresit a jeste ma postoj "ja mam vic zkusenosti s detma nez ty", tak to je na mne jak rudej hadr :-). Ale mne uz to vlastne ani neprekvapuje, stale znovu se setkavam s fakt odlisnymi styly rodicovstvi. Takze ja jsem psala, nekerovala bych do ni, ochranila svoje decko a podle okolnosti se snazila pomoct klukovi.

ad nesebevedomi - ja jsem taky nesebevedoma, ale ohledne toho rodicovstvi si fakt myslim ze jaksi maslo na hlave ma nekdo jinej, takze tam mi nedela zadny problem si razit svou pravdu
KEIKIN --- 11:49:28 25.2.2015
SEBIEN: je mi to jasné, ale z toho co já znám a vím, tak statisticky převažují divočejší (rozuměj agresivnější k okolí) kluci.
SEBIEN --- 11:01:21 25.2.2015
KEIKIN: budu rejpat - fakt nikdo neznáte divočejší holčičku?
mám vzorek zatím dost malej, moje holka je poměrně živá (ale ještě dost malá), ale co se potkáváme s jinejma rodičema a dětma starejma cca rok až šest let tak si nevybavuju kluka, kterýho by bylo třeba extra krotit, zato kamarádčina cca roční holčička, klidná, hodná, tichá, kouše jiný děti do hlavy. Což samozřejmě o ničem nesvědčí, jen nemám ráda generalizování, třeba zrovna to genderový...
KEIKIN --- 10:23:44 25.2.2015
Tohle téma imho řeší skoro každý kdo má kluka. Každý den přemýšlím jak tu dětskou agresivitu přesměrovat na jiný podnět než je sestřička nebo kamarád.

Známí naučili hrát malého hry na PC, no výsledkem byla závislost. Sice nezlobil a hrál u PC, ale pak ho nešlo dostat od PC až pak ho odstavili a měl normálně týden absŤák.

Já vnímám tu agresivitu (divokost) malého jako kombinaci zvědavosti, touhy po pozornosti a také přirozenou touhou po hře. Vysvětlování ani fyzický trest (v případě ataku) nepomáhá.
Co pomůže je unavit děcko fyzickou aktivitou tak, že už pak nemá sílu něco vyvolávat. Ovšem to nejde praktikovat pořád. Další rady přivítám.

Jinak jsem pozoroval, že většinou ublíží mladšímu. Když si hraje se starším, tak si to zpravidla nedovolí.
V normální komunitě by se to srovnalo, našel by si sobě rovného a s tím se hrál/soupeřil a jeho potřeba by byla naplněna. Vím, že je to jen období, které přejde, nicméně mi není příjemné, když např. háže písek do tváře dětem na hřišti.
??? --- 9:59:31 25.2.2015
TORUVIEL: nejspis bych ji rekla, ze pokud kluka ihned neusmerni aby prestal memu diteti ublizovat, tak to udelam ja, protoze jsem matka holcicky ktere je ublizovano, a ty se takhle chovaji. Bud by ji to doslo, a nebo by aspon byla varovana a nebyla by prekvapena z meho zasahu.
V kazdem pripade bych se nezamerovala na hodnoceni chovani jejiho kluka (a tim mene tak nejistym zpusobem ktery primo vyzyva ke zpochybneni - "myslim si ze uz to prehani") - logicky jeji reakce je ho branit a nejista formulace ji k tomu vylozene nahrava. Jak uz tu bylo receno, zamerila bych se na to ze PRO NAS je toto neakceptovatelne a dal se to dit nebude, at uz to zastavi ona, nebo ja.
MARKYSHA --- 8:48:30 25.2.2015
TORUVIEL:kluci můžou být divocí, ale znám jich i spoustu mírných, já mám spíš toho divočejšího, ale tohle fakt je podle mě extrém a vůbec by se mi to nelíbilo ani jako matce toho kluka.