Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Šťastný rodič, šťastné dítě.
ONA_MAKARONA
Tato diskuze se zaobírá zejména tzv. Nevýchovou a učením Naomi Aldort. Jakou výchovu doma upřednostňujete a proč? Praktikujete ve své rodině tyto "alternativní" směry výchovy? Opravdu fungují? Otázky, rady a pomoc ohledně (ne)výchovy vítány.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KAMPA --- 22:12:06 23.5.2017
INUSHKA: jako bys popisovala moji dceru,je fakt hooodne podobna te tve starsi.od zari jde do normalni skolky,tak jsem zvedava,co ji to da a jestli tam bude stastna...
ONA_MAKARONA --- 12:16:56 21.5.2017
Já pro sve holky (3 roky a 20 měsíců) bych nejraději zvolila komunitní vzdělávání. Pokud bych našla více rodin takto smýšlejících, tak bych klidne byla schopna to cele zastitit. Mam už v hlavě nejake nápady a plány, tak uvidím, jak se to vyvine :-)
TORUVIEL --- 8:22:46 21.5.2017
???: My jsme s dcerou naštěstí ranní ptáčata, tohle by zrovna u nás problém nebyl :-)
INUSHKA: Dcera je taky hodně pohybově zaměřená, má cit pro hudbu, umí se úžasně hýbat podle hudby, baví ji to. Viděla bych to určitě na nějakou školu, kde tohle bude moci rozvíjet, byla by škoda to nevyužít. Zatim ji v tomhle vedu já, hraju na nějaký nástroje a taky tancuju, tak se rozvíjíme zatím doma, a pátrám, co je u nás ve městě za možnosti v tomto (zas nechci, aby to bylo moc organizované hopkání).
NEMESISS --- 0:01:50 21.5.2017
TORUVIEL: žít ve Finsku, poslala bych děti do (klasické!!!) školy VELMI ráda :) :
https://www.facebook.com/BeRemarkable2/videos/197990900710284/?pnref=story

Tady...?
YMLADRIS --- 22:54:48 20.5.2017
jo ten biorytmus, to je taky fakt. dítě a muž nyní vstávají tak 9.30 nejdřív. nedovedu si to moc představit skloubit se školou. jsme sovy
INUSHKA --- 21:57:20 20.5.2017
PETGRIDUS: Tohle je "oblíbený" a přitom úplně nesmyslný argument. Práci si člověk může vybrat tak, aby mu vuhovovala, ne? Třeba s flexibilní pracovní dobou mebo na noční směny, když budou chtít. A když je nějaká práce zaujme všemi ostatními paramatery a oni se rozhodnou, že pracovní dobu překousnou a holt budou vstávat ráno na šestou, tak to bude JEJICH rozhodnutí a budou k tomu mít motivaci.
INUSHKA --- 21:53:33 20.5.2017
TORUVIEL: Já jsem rozhodnutá, že půjde-li to jen trochu, tak Malvína do klasické základky nepůjde, tím méně do té naší místní velkotovárny na děti, ta by ji totálně semlela, do půl roku by ztratila o učení zájem. Do nějaké (alternativní) školy ale půjde určitě, na domácí vzdělávání se s ní necítím a myslím si, že ani jí by nevyhovovalo. Ona není "badatelský" typ, je zaměřená spíš pohybově, nevydrží hodiny sedět v knihách nebo nad nějakým tvořivým projektem a do hloubky zkoumat nějaké téma. Když ji něco zajímá, ptá se, ale odpověď musí být stručná a jednoduchá, jinak ztratí zájem. Vidím teď strašně ten kontrast s Jorikou. Ta má 20 měsíců a období "sama" - všechno chce zkoušet sama, pořád něco zkoumá, vydrží docela dlouho u knížky, automaticky napodobuje, co děláme my, po příchodu domů se začne sama zouvat a svlékat a uklízí si věci na místo, když vylije vodu, jde a utře to... Tohle Malvína vlastně nikdy neměla, odmalinka naopak chtěla, abych za ni dělala i věci, které bez problému zvládala, a byla (a je) schopná se kvůli tomu i vztekat (je jí 4 a půl a já ji musím zouvat, oblékat a podobně). U knížek nikdy nevydržela, číst jí začalo být možné až někdy před půl rokem, do té doby prakticky nevnímala, blbla u toho, obracela nám stránky... Vidím na ní, že potřebuje vedení, nabízené aktivity, trochu strukturu a kolektiv dalších dětí. Unschooling by pro ni nebyl a pro mě by zas nebylo vytváření těch aktivit.
Teď nám ohromě vyhovuje ta lesní školka, která tohle všechno nabízí nenásilnou formou a ještě navíc s možností fyzického vybití, které Malvína potřebuje jako sůl. Hodně se tam posunula, naučila se spoustu věcí, začala konečně pořádně kreslit, recitovat říkanky, zpívat... Brala bych pro ni nějakou lesní školu :-) Ještě máme dva roky čas, tak uvidíme, jaká bude v Brně nabídka a co nakonec vybereme.
??? --- 21:47:09 20.5.2017
Ja bych se taky chtela vyhnout klasickymu skolnimu vzdelavani.
Co se tyce ziskavani informaci, tak se mi libi, jak to deti maj prirozene. Chtej se naucit, co videj kolem sebe, zajimaj se o svet a maj ohromnou vnitrni motivaci veci zjistovat a trenovat ruzny dovednosti. Dospeli je nemusi nijak postrkovat. Naopak vidim, jak povzbuzovani a chvaleni deti brzdi. A nuceni je uplne zasekne. Znamkovani je kapitola sama pro sebe, pripada mi dost zbytecny a kontraproduktivni.
Ale, co tu jeste nezaznelo a pro me ma vyznam, je rani vstavani. Chtela bych, aby se moje deti mohly vyspat do ruzova kazdy den. Predstava, ze je rano vytahuju z postylek a jsem v nervu, ze jsou rozespaly a pomaly... Pak je zenu do instituce a vecer je zase nervozne zahanim do postele, aby se stihly vyspat, nez je rano vzbudim. A tak petkrat v tydnu mnoho let. Brrr, to fakt nechci...
A taky omezovani v pohybu, kdyz musej cely dopoledne sedet v lavici a nemuzou se vyradit.
Domaci vzdelavani v komunite se mi libi nejvic.
KUTAS --- 20:55:41 20.5.2017
SANCHA: Vsak tak se to dela, dopoledne resis skolu, odpoledne presun do krouzku.
TORUVIEL --- 20:37:53 20.5.2017
SANCHA: No, asi by se musela vytvořit nějaká síť podobně smýšlejících rodin, co by taky vzdělávaly děti takto, a pořádat třeba společné akce, nebo se nějak podílet na té společné "výuce". Myslím, že Ymladris má něco takového v plánu, pokud se nepletu. Nebo třeba skaut, sportovní klub, něco by se jistě našlo, pokud by byla vůle :-)