Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
základní školy
SEVERINE
diskuze o základních školách
sdílení konkrétních zkušeností
poradna - co s různými základkovými jevy
kam dát svoje dítě
odklad?
co po 5. třídě?

dobrý knihy - vaše tipy prosím v diskusi označte TIP, ať se mi to líp hledá

* před vstupem
Jak pomáhat dětem při vstupu do školy
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
RACHEL --- 21:30:05 23.2.2017
RYBKA: chapu, je to komplikace, ale neni to pro me hlavni kriterium skoly.
RACHEL --- 21:29:16 23.2.2017
Dekuji vsem za odpoved
RYBKA --- 21:29:07 23.2.2017
RACHEL: Ptej se na to už při výběru školy. Někde jsou ochotní a vyjdou vstříc, někde tě vypoklonkují pomalu dřív, než stihneš pozdravit.
MEDVED007 --- 20:50:11 23.2.2017
RACHEL: jak píše baleana...podle mě to musíš řešit předem....ve škole/školce našich dětí byli velmi vstřícní k "obyčejným" potravinovým nesnášenlivostem ala lepek, mlíko, vajíčko....ale když tam potom byl jeden kluk, který měl ještě xy neobvyklých věcí s predikcí, že minimnožství ho dostane do kolapsu, tak to si nikdo na triko nechtěl vzít ...což já osobně docela chápu, nevím, jak jde v tolika dětech prakticky uhlídat, že si tříleté dítě u svačiny neuzobne nepozorovaně od spolužáka a nesvalí se na zem s akutní reakcí....

prostě to prober ve vybraných institucích předem
BALAENA --- 20:39:53 23.2.2017
RACHEL: Z počítače se rozepíšu podrobněji, ale mám dítě s polyvalentní potravinovou alergií osmým rokem ve školském systému a zkušenosti se dají shrnout jednoduše - kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.
EDERA --- 20:26:14 23.2.2017
RACHEL: Podle mě to strašně záleží na každé konkrétní jídelně. Jsem teď schválně nakoukla na jídelníček blondýniny školy - mají na každý den na výběr ze tří jídel, na jídelníčku pěkně rozepsané alergeny. Aspoň jedno bezlepkové je tam tak v polovině případů, s bezmléčnýma je to skoro horší, ale kolikrát by se z toho snadno dalo bezmléčné udělat vynecháním sýra jako posypu na rizotu, špagetách, výměnou přílohy (např. bramborové kaše za těstoviny, které jsou u jiného jídla). A ten jídelníček je k dispozici s dost velkým předstihem, aby se dalo objednat jídlo, které dítě může, případně připravit alternativa.
RACHEL --- 19:50:13 23.2.2017
Jak to funguje, kdyz ma dite potravinovou alergii/nesnasenlivost? Musi si nosit svuj obed? Ohreji v jidelne? Tusim, ze tam bude nejaky hygienicky zadrhel. Je vzdycky na vyber aspon jedno jidlo bez lepku ci mleka? Dite si s ni chleba a teple jidlo ma doma vecer? Kdyz bude chodit do druziny, tak nemuze jit domu na obed...
Syn nemuze nic mlecneho, ani jogurt ci maslo, tak se ptam, na co se pripravit. Diky
??? --- 17:10:44 23.2.2017
EDERA: v tom případě to mám z nějaké literatury předtím a přiznávám, že mi to přišlo dost logické, takže jsem to znova nekontrolovala.
EDERA --- 16:56:42 23.2.2017
???: Že jsou k odkladu potřeba doporučení dvou ze tří, je ale ve školském zákoně už 1. ledna 2012 (teď jsem koukala do ASPI).
??? --- 15:27:05 23.2.2017
tak se omlouvám za mystifikaci, že na odklad ZŠD stačí stanovisko buď lékaře nebo pedpsych poradny - po novele aktuálně je potřeba doporučující stanovisko pedpsych poradny A lékaře NEBO psychologa (takže u blbečků na dvorečku, při psychosociální nezralosti bude prakticky tentýž diagnostický test opakovat poradenský psycholog a klinický psycholog).

§ 37
Odklad povinné školní docházky
(1) Není-li dítě tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé a požádá-li o to písemně zákonný zástupce dítěte v době zápisu dítěte k povinné školní docházce podle § 36 odst. 4, odloží ředitel školy začátek povinné školní docházky o jeden školní rok, pokud je žádost doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení, a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku.
(2) Při zápisu do prvního ročníku základní škola informuje zákonného zástupce dítěte o možnosti odkladu povinné školní docházky.
(3) Pokud se u žáka v prvním roce plnění povinné školní docházky projeví nedostatečná tělesná nebo duševní vyspělost k plnění povinné školní docházky, může ředitel školy se souhlasem zákonného zástupce žákovi dodatečně v průběhu prvního pololetí školního roku odložit začátek plnění povinné školní docházky na následující školní rok.
(4) Pokud ředitel školy rozhodne o odkladu povinné školní docházky podle odstavce 1 nebo 3, informuje zákonného zástupce o povinnosti předškolního vzdělávání dítěte a možných způsobech jejího plnění.