Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
INTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
LALINA
Klub pro filozofování, úvahy, citace a polemiky vztahující se k tématu inteligence, mysli, vědomí a umělé inteligence (artifical intelligence- AI). Začali jsme imitační hrou neboli Turingovým testem. Co je to Turingův test? Může Turingův test rozlišit lidskou a umělou inteligenci? Co vlastně z filozofického, matematického a psychologického hlediska pojem "inteligence" znamená?
Mohou se stroje stát lidmi i s jejich kognitivními a emočními schopnostmi, nebo naopak lidé jsou také vlastně jen takové velmi dokonalé myslící stroje? Nebo ani jedno ani druhé?
Jaké jsou názory na to, co přesně je inteligence? Jak s tím vším souvisí či nesouvisí vědomí a sebe-si-uvědomění?
Těmito otázkami se do dnešní doby zabývalo mnoho vědců a filozofů a zdá se, že stále je to plodné pole, na kterém lze bádat dál a dál, vše se vyvíjí a názory se mění.
Ne že by to tedy diskuse o tomto byla pro naše štěstí nezbytně nutná, ale co, každý má nějakého koníčka (a někdo za to je dokonce i placený:) takže proč by ne.
Pokud tedy nemáte zrovna nic lepšího na práci a téma vás zajímá, je tu prostor pro vás ;)
Umělá inteligence (AI)
ALAN TURING wiki
TURINGŮV TEST wiki
TURINGŮV STROJ wiki
TURINGŮV STROJ
TURINGŮV STROJ V PŘÍKLADECH
KVANTOVÝ POČÍTAČ
TURINGŮV TEST - disertační práce Filip Tvrdý
A Neuroscientist’s Radical Theory of How Networks Become Conscious
Seminárka Jan Machala: FENOMÉN VĚDOMÍ ve vědeckém a spirituálním diskursu.......
JAK FUNGUJE ENIGMA-video 1
JAK FUNGUJE ENIGMA-video 2
Hledají se programátoři pro vyvíjení AI
SLOVNÍK CIZÍCH SLOV
PŘEKLADÁTOR
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LALINA --- 21:42:56 22.10.2016
MEJLA77: z pohledu mýho poznání je tam všechno, od nejjednoduššího základu (což nevím přesně, co je, nějaký prashluky?) se řetězec vyvíjel stále ke složitějšímu, přičemž to původní v něm pořád v nějaké - možná komprimované - podobě zůstává.
Každej složitější organismus v sobě nese informaci všech nižších, tak jak procházel vývojem....
MEJLA77 --- 21:00:47 22.10.2016
LALINA: Předtím jsem se nezeptal, ale chtěl jsem se zeptat, času je málo, tak teď - chápu, že DNA obsahuje sekvence rostlin, díky tomu máme třeba v mozku receptory na určité látky, které rostliny obsahují, ale sekvence nerostů? Ví se jaký to má smysl? Napadá mě třeba přklad soli, která je taky nerost a naše tělo s ní asi umí nějak nakládat... ale nevím, jestli nejsem vedle nebo mimo :) Děkuji za upřesnění.
LALINA --- 20:43:51 20.10.2016
OKEYA: nojo, holinky nebo hodinky, co :)) ...sekvence , části řetězců jsem myslela:) sorry.
OKEYA --- 20:31:00 20.10.2016
LALINA: Co myslíš slovem frekvence?
LALINA --- 17:14:14 14.10.2016
MEJLA77: nechtela jsem to rozepisovat, ale je mozne, ba jiste, ze pro urcite sekvence jsou pouzivany zkratky a v dalsim rozvoji se pracuje se zkratkami a zkratkami zkratek, takze nutne dlouhy to byt nemusi, jasne ;)
MEJLA77 --- 15:46:49 14.10.2016
LALINA: s tou délkou to tuším není pravda, ale nemám zdroj, takže jen hypotézuju - DNA může mít v sobě klidně i poezii (to tuším provedli nějaké batktérii), takže tam může být spousta nesmyslných informací, taky podle mě není problém udělat hrozně dlouhou DNA, ve které bude jen pár genů mnohokrát za sebou zduplikovaných (tuším, že pšenice má každý gen 6x za sebou a říká se jí hexaploid), samozřejmě příliš krátká DNA nemusí obsahovat všechny potřebné informace, takže trochu to s délkou souvisí, ale není to v přímé úměře - obrovská spousta nesmyslných genů nemusí nutně znamenat vývojově vyšší druh IMO.
LALINA --- 10:45:26 14.10.2016
MEJLA77: ano, máme v dna frekvence nejen rostlin, ale i nerostů a ještě jednodušších struktur. Řetězec, který dnes reprezentuje člověka, začínal od nejjednoduššího a postupně se na něj nabalovaly a navazovaly další struktury, složitější a složitější.
člověk má ten řetězec nejdelší nebo spíše nejkomplexnější ze všech dosavadních bytostí na zemi, ale skutečně nemusí být konečný.
SUNNYRAIN --- 10:55:53 13.10.2016
MEJLA77: Ad první - život končí smrtí. Tedy ano, organismus může vybuchnout díky bombě, a může chcípnout na Alzheimera (přestanou fungovat hody kostkou). Zdá se, že mluvíš o vesmíru, ve kterém umí existovat život. :) Jsou tam ty hody kostkou.

Ad druhé téma - obdivuji to přijetí/smíření s tím, že lidstvo, lidský druh, je určen k vyhynutí. K nahrazení novodobou DNA či novodobou AI. :) Jo, vlastně plnej souhlas. Akorát mě do toho leze trošičku lítost - jako že lidstvo už vyhynulo. Za mě je to Viva Zapata až do posledního kapky krve! Nedám to/se těm terminátorům zadarmo. Ale antropocentrismus už je přežitek, beru. Pozdravujte dinosaury.
MEJLA77 --- 9:20:22 11.10.2016
Mám pár komentářů - ad hody kostkou - pořád uvažujeme v nějakém ideálním nehybném vesmíru o hodu kostkou, ale co když umíte házet kostkou a nastane zemětřesení nebo bouchne o patro níže bomba nachystaná terroristy? Padne na kostce šestka nebo právě zasáhla náhoda? Pokud umíte házet kostkou (nebo nějaký stroj) máme jistotu, že ta kostka padne miliónkrát za sebou? I miliardkrát? Co když je trvanlivost kostky nižší než počet hodů? Co padne? Kostka? :)

Ad Planeta Slonů - co když život potřebuje diverzitu a planeta (jen) slonů by musela zaniknout, protože sloni se nepožírají navzájem a nic jiného živého by nebylo ... co když naše DNA není tak úplně naše? Spousta těch úvah mi přijde antropocentrická, ale ono je to možná jinak - DNA je polymer, má schopnost se řetězit, uchovávat a přidávat nové informace, "naše" DNA obsahuje informace - geny i našich předků, asi i nějaké sekvence rostlin, abychom na ně mohli reagovat apod. Tedy to, že jsme lidi je tak trochu náhoda, mohlo se to zřetězit jinak a běhali by tady kentauři a nemuseli jsme těžit ropu :) Naše krajina je možná tak složitá, že pro naše přežití potřebujeme ještě spousty výpočtů jiných DNA, které spolu možná komunikují - předávají si informace - ačkoliv to není klasická verbální komunikace - to by bylo zase antropocentrické pojetí - Dna si nepovídá s druhou DNA, jak byla včera na kafe s DNA slona, ale v rámci horizontálního přenosu genů spolu komunikují různé druhy tak, že si předávají určité sekvence DNA - např. baktérie si můžou předat informaci o struktuře odolné proti nějakému typu antibiotik...

Tedy sebezáchova možná není to nejhlavnější, co DNA zajímá, důležitý je mohutný paralelní vývoj napříč druhy, přidání dalšího kousku DNA, který bude obsahovat nějaké další informace, které možná budou zbytečné a nikdy se nevyužijí, ale možná budou náhodou potřeba a bude se hodit je mít...
SUNNYRAIN --- 14:53:00 28.9.2016
Viva Zapata! (1952) | ČSFD.cz
http://www.csfd.cz/film/5091-viva-zapata/prehled/

Viva Zapata snad tím nejdrsnějším názorným příkladem ukazuje/vysvětluje, co to je princip vzájemnosti. Co to je respekt. V praxi. Z drsné Mexické epochy drsné nepřehlédnutelné vysvětlení - jak přežít. Respekt je tkanivo VeSmíru, je to tkanivo života, je to tkanivo pro složité struktury.
Pojem "pud sebezáchovy" je vlastně obyčejná 1 a 0 - žít nebo nežít. Respekt je vlastně to samé, ale je to zároveň spíš "návod" JAK se to dělá, JAK se ten pud sebezáchovy dělá, JAK se vzájemnost dělá. V tom JAK, ve vzájemnosti, je skryt hologram. Respekt je hologram. Viva Zapata je hologram.
Ruka je zároveň životně důležitá pro žití člověka, a zároveň si člověk ruku s gangrénou odřízne.
Zapata může volit a respektovat prezidenta, může s prezidentem spolupracovat, může prezidenta posadit na křeslo, může prezidenta zabít, může v boji proti prezidentovi položit životy tisíců mužů, může fungovat bez prezidenta... JAK se to dělá? Jak se teď rozhodnout? Co potřebujeme umět, když chceme umět respekt? Co potřebujeme učit své děti a učit sebe? Co to je "mít vědomí"/probudit se? Zapata odpovídá.

Není to šedá zóna mezi 1 a 0. Spíš bych řekl, že respekt je určitý "návod", jak si všechny ty 1 a 0 srovnat do struktury. JAK ze všech těch 1 a 0 tvořit harmonii, přestože jich je obrovská hromada. Možná by se to dalo nazvat: jak se smířit s realitou, jak přijmout realitu, jak s ní žít v harmonii. Jak vyhladit slony. A jak slony nevyhladit.