Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
TO JSOU BÁSNĚ!!!
CICHLASOMA
Básně, které se Vám líbí, které jsou Vám drahé, které Vás zaujaly (nebo Vám provedly něco ještě zásadnějšího). (Menší básně v prose (případně "v traktátu" nebo v čemkoli jiném) nevyjímaje.)

Vždy uvádějte autora a, pokud je to možné, i sbírku z níž báseň pochází. Napište pokud možno i, z jakého vydání čerpáte.
U překladů uvádějte překladatele. (Pokud se Vám ho výjimečně nepodaří zjistit, budiž. Třeba ho pak doplníme my ostatní.)
Písňové texty, prosím, neposílejte, pokud nejste opravdu přesvědčeni, že dobře obstojí i samostatně jako báseň.
Chtěl bych, aby tu byly pokud možno spolehlivé texty. Snažte se, prosím, eliminovat překlepy a chyby v opisech. Najdete-li v básni, kterou jste poslali, chybu, budou-li Vám ještě zbývat síly poslat ji na druhý (třetí, čtvrtý...) pokus opravenou, neostýchejte se tak učinit. Najdete-li chybu v mém opisu, moc prosím, abyste mě upozornili (ostatní můžete upzorňovat na jejich překlepy taky, ale nemohu ručit za to, že je nenaserete).
Když se Vám s něčím nebude chtít pečlivě opisovat, můžete s výhodou vložit scan.

Diskutovat o souvisících otázkách a různě presentované básně komentovat je možno. EDIT: Ale jelikož to některé zájemce o básně poměrně záhy nudí, založil jsem ještě paralelní klub VYLOŽENÉ BÁSNĚ, kde není třeba se v rozebírání, komentování, pitvání, opěvování, zatracování básní a jejich překladů a vyznávání se ze vztahů k nim nijak omezovat. Klub je formálně vzato "soukromý", ale je otevřený všem zájemcům, nikterak se neostýchejte si v případě zájmu o vstup říct; několika identitám, které něco posílaly sem, jsem vstup tam povolil preventivně (upozorňuji na to, abyste se příliš nedivili, zjistíte-li, že vstup už máte povolený).

"Šedá je kůra, ale věčně zelený strom šílenství." (Nikolaj "Andrej" Stankovič)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ZCR --- 13:38:25 30.8.2014
CICHLASOMA: koukám, že "Arm" je kromě paže taky "pozadí" (Duden uvádí tenhle význam jako "salopp verhüllend") ... ale ani to myslím příliš nepomůže
CICHLASOMA --- 4:19:11 30.8.2014
TOMASZ: Na následující straně v tý odkazovaný knize Uncollected Poems je následující báseň a ještě o stránku dál níže uvedenej anglickej překlad.Unaufhaltsam, ich will die Bahn vollenden,
mich schreckt es, wenn mich ein Sterbliches hält.
Einmal hielt mich ein Schooß.
Ihm sich entringen, war tödlich:
ich rang mich ins Leben. Aber sind Arme so tief,
sind sie so fruchtbar, um ihnen
durch die beginnliche Not
neuer Geburt zu entgehn?(Rilke, patrně ze sbírky Aus Taschen-Büchern und Merk-Blättern, kterou připravoval, ale do konečné podoby nedovedl.)
Undeterrable, I’ll complete this course,
I’m frightened when something mortal holds me.
Once a womb held me.
Wresting free from it was deadly:
I wrestled into life. But arms—how deep are arms,
how fertile are they, what chance
that they through the inaugural agony
of new birth might be escaped?(překlad Edward Snow)Báseň vznikla dle rilke.de v létě 1925 v Paříži, stejně jako to "Ach, nicht getrennt sein...", tady http://colecizj.easyvserver.com/pgrilach.htm je nějaká dobrodružka spojila do jedné básně (jestli to tedy provedla ona) a každopádně se pokusila o překlad do angličtiny. Popravdě, já tý poslední větě originálu nerozumím. Oba ty anglický překlady samozřejmě smysl dávaj, ale v originále to nevidím. Nevím, co se ví o dokončenosti či nedokončenosti tý básně. Nevim taky, jestli něco nasvědčuje tomu, že vznikla v nějak užší souvislosti s tou "Ach, nicht getrennt sein", kdyby jo, byl by to snad argument pro to, překládat v té ta adjektiva v 1. a 3. verši singuláry a asi by to trochu rozptylovalo víceznačnost té tenké stěny, která dělí od míry hvězd, i když samozřejmě jsou to dvě samostatný básně, podle všeho.
TOMASZ --- 19:03:19 27.8.2014
NATASHA: Mám! :) Napíšu, až ji přečtu...
NATASHA --- 13:57:52 27.8.2014
MUSEL BÝT ŠÍLENÝ TEN BŮH, kterého jsme stvořili
jenom tak
jenom tak
mohl nezavřít oči a nechat nás
jak vlčíme
jak se opičíme po beráncích
zatahujících nahé hroší maso oblohy
- a zemřel tak chropotem v tvář
našemu bezradnému štěstí
oko nezavřel
zůstáváme nadál tvářemi ke křemíku jeho oka
a modlitba má vymodlená jako dítě
zběsile osvojuje si
jeho dioptrie lhostejného zájmu
když ptáci podzimu se snášejí
s barvou jalového pole oblohy
když ptáci podzimu se snášejí


Petr Kabeš, Pěší věc. Českoslovenký spisovatel, 1992.
NATASHA --- 13:08:47 27.8.2014
TOMASZ: Vida! Máš celou sbírku? Jaká je?
TOMASZ --- 0:14:33 27.8.2014
Karel Purkyně

Mýlíte se, ctím svého otce,
právě proto mě tolik sere!

A proč jsem maloval sovu sněžnou?

Je krajina, v níž, jak jde stín,
se krátí naše možnosti.

Tam jsem zahlédl sovu sněžnou.

(Jonáš Hájek, Básně 3, Triáda, 2013)
CICHLASOMA --- 11:42:16 25.8.2014
CICHLASOMA: (Taky není vyloučeno, že pro tu knihu ten Bláhové překlad upravil Petříček, který přinejmenším býval velký milovník Rilkeho a prý na té knize "odborně spolupracoval".. :) )
CICHLASOMA --- 11:39:43 25.8.2014
CICHLASOMA: Vlastně kdyby chtěl český překlad nějak napodobit tu víceznačnost Grundu, asi by mohl sáhnout k nějakým "hlubinám" nebo něčemu takovému, no...
CICHLASOMA --- 8:43:45 25.8.2014
Die Ertrunkene           (A. N.)

Immer suchtest du die Perle, am Tage deiner Geburt verloren.
Das Beseßne suchtest du, Musik der Nacht in den Ohren.

Meerumspülte Seele, Taucherin du, bis zum Grunde.
Fische, die Engel der Tiefe, leuchten im Licht deiner Wunde.
(Nelly Sachs, snad původně v In den Wohnungen des Todes, 1947. Vyšlo to každopádně i v Fahrt ins Staublose. Gedichte, 1961. (zdroj), viz taky http://www.nuoviargomenti.net/poesie/epitaffi-scritti-sullaria-poeti-tedeschi-contemporanei-1/ , tam i italský překlad, podle textu tady a českýho překladu jsem dal do názvu to "A. N.".)

Utonulá           (A. N.)

Stále jsi hledala perlu, ztracenou v den svého zrození.
Posedlost hledalas, hudbu noci v duši i v mlčení.

Mořem omytá duše, jež potápíš se ke dnu v oceány.
Ryby, andělé hlubin, září v jasu tvé rány.
(Nelly Sachs, V příbytcích smrti, překlad Zlata Kufnerová, vyšlo v: Nelly Sachs, Zatmění hvězd, 2000.)

(No ono to se zachováním toho hlavního asi přeložit nejde, když nemáme slovo, který by znamenalo jak "dno", tak "důvod, základ". Ale jinak mi přijde, že tohle jsou zase ty básně, u kterejch přece nejde kvůli rýmu a rytmu v překladu měnit smysl a vymýšlet si. Vždyť je to potom k ničemu... Čtenář, kterej neumí jazyk originálu dost na to, aby chytil různý nuance a víceznačnosti, potřebuje přesnej analytickej překlad, kterej na ně upozorní (pěkně v poznámkách pod čarou!!! :-) ) mnohem spíš a dřív než nějakou podělanou neumětelskou parafrási, která se stará hlavně o formu. (Neřikám, že neexistujou (kon)geniální volný překlady, ale kolik jich je?)
Tenhle překlad je podle mě vyloženě špatnej. Smysl originálu je mnohem spíš ten, že "to posedlé" hledala, majíc hudbu noci v uších, ne že hledala tu hudbu noci v uších (byť to je teda taky možné čtení, ale tím, že je tam "v uších" mi to přijde hodně nepravděpodobné). "V duši i v mlčení" místo v "uších"? Fuck. Krom toho, "v den svého zrození", je tam imho značně pitomý, "tvého" by bylo mnohem lepší a tady ani není žádný akustický důvod to tam nedat. Krom toho, dobře, "Grund" jako "dno" je asi jediná možnost, ale ještě "oceány" a přítomnej čas, když už se mluví jen k duši bez těla? Achjo...The Drowned Girl

You always sought the pearl that was lost on the day you saw the light.
You sought what is obsessed, in your ears the music of night.

Soul washed by the sea, you diver, touching the sea-deep ground.
Fish, angels of the depth, gleam in the light of your wound.
(Nelly Sachs. Odsud: http://awritersruminations.tumblr.com/post/4020230440/the-drowned-girl-by-nelly-sachs . Nepochopil jsem, jestli to "Caitlin. 24. Writer, feminist, passionate cinephile, lover of literature, art, and poetry," jejíž blog to je, sama přeložila, nebo odněkud převzala.)

(Tenhle překlad je určitě lepší. (Ono je to teda samozřejmě snazší přeložit do angličtiny než do češtiny... Škoda ještě, že angličtina, mrcha, to "ou" velí ve "wound" vyslovit jinak než v "ground"... :) ) Ale pořád - "touching the sea-deep ground"... i tady do jistý míry padne pointa za oběť rytmu. Prostě "ty potápěčko až ke dnu/základu/důvodu" - není tam slovesnej čas, takže je ve hře jak to, že se, když byla v těle, potopila až na dno moře, tak to, že teď už se potápí k jinému Grundu... Jasně, asi se to z té angličtiny taky dá vyšťourat, ale ten průběhovej čas a to "sea-deep" to imho kazí. To by pak snad chtělo tam dát "grounds", plurál...)
CICHLASOMA --- 21:45:07 24.8.2014
CICHLASOMA: (Oba ty překlady to imho hodně normalisujou, když překládaj "gesteigerter Himmel" jako "vysoké nebe" a "durchworfen mit Vögeln" jako "protkané letem ptáků". To "... und tief
von Winden" má podle mě druhej překlad líp, význam, kterej tam čte první překlad, mi přijde dost nepravděpodobněj. Překvapuje mě, že oba překlady mají adjektiva v 1. a 3. verši v plurálu, překládal bych to celkem bez váhání singuláry, ale neznám Rilkeho natolik dobře, abych si byl jist.)