Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Městské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
XCHAOS
Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 22:39:42 23.2.2016
China's Ban on 'Weird' Architecture Is a Damn Shame
http://gizmodo.com/chinas-ban-on-weird-architecture-is-a-damn-shame-1760774451
XCHAOS --- 1:16:58 17.1.2016
Levice mrmlá, že je to tunel... ale podle mě náhodou docela dobrej zahradní most :-) možná je lepší stavět mosty, než tunelovat :-)
George Osborne avoided official channels with garden bridge scheme | Art and design | The Guardian
http://www.theguardian.com/...16/jan/16/garden-bridge-george-osborne-avoided-official-channels-mayor
A 'Garden Bridge' across the Thames -Telegraph
http://www.telegraph.co.uk/luxury/travel/4162/a-garden-bridge-across-the-thames.html
[http://www.telegraph.co.uk/inluxury/4161/1378730483861/thames-garden-brid_2590313agif/ALTERNATES/w940-land/Thames-Garden-Brid_2590313a.gif]
XCHAOS --- 22:16:30 12.1.2016
občas taky potřebuju jet někam autem (třeba dnes jsem se motal po Praze autem s naloženým žebříkem, kvůli instalaci internetu...)... ale svobodný si připadám, kdy jdu pešky nebo jedu na kole.
25 působivých městských transformací, které vynesly do popředí chodce namísto aut | REFRESHER.cz
http://refresher.cz/...pusobivych-mestskych-transformaci-ktere-vynesly-do-popredi-chodce-namisto-aut
XCHAOS --- 19:50:28 22.12.2015
Inspirace z dnešních Událostí ČT, ale fakt zajímavá!
The Commercial Leader in Urban Agriculture and Farming | AeroFarms
http://aerofarms.com/
AeroFarms to open "world’s largest indoor vertical farm"
http://www.gizmag.com/aerofarm-indoor-vertical-farm/38380/
Aeroponics - Wikipedia, the free encyclopedia
https://en.wikipedia.org/wiki/Aeroponics

souhlasím, že je to trochu úlet... ale zase samozásobování měst potravinama je rozhodně velice "utopické" téma (např.by umožnilo návrat větší části venkova a zemědělské půdy lesům, či přímo divočině...)
XCHAOS --- 17:29:14 14.12.2015
KEIKIN: tak v Kazachstánu, kde je fakt zima a sněží, a fakt je tam všude lautr rovina to dává lepší smysl, než v Dubaji ta zastřešená :-) (ale mají na jihu i hory, takže mi napadlo, jestli tam třeba není nějaké levné středisko, kam by šlo zajet na prkno... :-) zatím jsem uvažoval o Gruzii...)
XCHAOS --- 17:19:55 14.12.2015
podotýkám, že mi to přijde jako diskriminace homeworkingu :-) a vůbec, kdo to bude hlídat a tak ,že jo... kola ano, ale tudy cesta nevede :-)
Město v Toskánsku platí lidem za to, že do práce jezdí na kole | Wave News
http://www.rozhlas.cz/...rava/mesto-v-toskansku-plati-lidem-za-to-ze-do-prace-jezdi-na-kole--1562152
KEIKIN --- 15:19:25 14.12.2015
XCHAOS --- 14:20:52 3.12.2015
KEIKIN: oni nemají problém s takovou utopií, na kterou jsou si lidé s perspektivně vysokými celoživotními příjmy vzít hypotéku. takové město je jejich vlastní, specifickou Utopií.
KEIKIN --- 14:19:14 3.12.2015
XCHAOS: Jsem pro. Pro mně je Utopie svět, který si nepřejí politici developři a jiná chamraď. Ten je jen v hlavách snílků a vizionářů. Reálné páčky totiž tahá někdo jiný :-(.
XCHAOS --- 14:11:16 3.12.2015
KEIKIN: v tom případě by se tomu nemělo říkat utopie :-).. utopie s velkým U pokud vím plánovaná byla. (kromě toho, tenhle klub jsem nezaložil proto, že bych utopiím fandil, ale že co je pro jednoho utopie, to je pro druhého dystopie, a že bychom si to měli nějak vyříkat, všichni, konečně...)